Rozlúčka s minulosťou

07. 02. 2007
Zdieľať

Aj vás zaujíma, čo sa skrýva za múrmi rodinných domov, ktoré ovládli okraje našich miest v prvej polovici 90. rokov minulého storočia? Ak si myslíte, že ich vnútro bude rovnako zvláštne ako exteriér, máte pravdu. Aj tu sa však nájdu výnimky.

„Pôvodne som uvažoval o tom, že postavím úplne nový dom. Novostavba však zožerie strašne veľa času, čo si vzhľadom na moju profesiu nemôžem dovoliť. Preto som sa rozhodol kúpiť starší dom a poriadne ho zrekonštruovať,“ hovorí investor. Jeho voľba padla na veľkorysú drevenú stavbu na okraji veľkomesta.


Rozlúčka s minulosťou

77634

Netradičná technológia výstavby mu nerobila nijaké problémy, on sám pôsobil dlhší čas v Spojených štátoch, kde je podobná výstavba – s kladivom a klincami – pomerne bežná i v tých najluxusnejších štvrtiach. Drevené steny prímestskej vily však skrývali nemoderný interiér v rustikálnom štýle. Preto sa obrátil na architekta s jasným zámerom – vytvoriť moderný domov podľa posledných trendov, aby sa v novom dome cítil príjemne.

„Moderný a súčasný, tak zneli zaklínadlá našej spolupráce,“ potvrdzuje autor interiéru Peter Theisz. „Samozrejme, mal byť aj funkčný, snažili sme sa čo-to zlepšiť a opraviť“.

Priznám sa, že som na jeho pozvanie reagoval s ťažko skrývaným dešpektom. Interiér však dnes už ani zďaleka nepripomína pôvodný. Zmenila sa i dispozícia, na mieste bývalej terasy vznikla zimná záhrada či skôr veľká obývačka s presklennou strechou. Tá prepúšťa dostatok svetla, pred prílišným oslnením ju však chránia elektricky ovládané vonkajšie rolety. Zasklené sú aj vstupné dvere. Vďaka tomuto riešeniu celé prízemie ožilo, ak počasie praje, tak sa kúpe v slnečných lúčoch takmer celý deň. „Prístavba bola technicky pomerne náročná, nakoniec sme však našli odvážnu firmu, ktorá sa s nami do prestavby pustila,“ hovorí Peter Theisz.
Rozlúčka s minulosťou

77633


Rozlúčka s minulosťou

77635

Predtým Predtým


Rozlúčka s minulosťou

77620


Rozlúčka s minulosťou

77626

Pôvodný kozub s rustikálnou rímsou sa zmenil na nepoznanie. V kuchyni dominuje tmavá farba drevených prvkov, svetlý krémový kameň linky sa vhodne dopĺňa s antikorovým povrchom spotrebičov.

Okrem zväčšenia obývacej miestnosti pribudli aj drobné zlepšenia – napríklad priepad na špinavú bielizeň: na hornom poschodí si „odložíte“, dole v práčovni vyberiete. Odpadá tak vynášanie koša so špinavou bielizňou cez dve poschodia. Najväčšie zmeny však badať vo vybavení celého domu.


Rozlúčka s minulosťou

77623

 „Architekt to mal s nami o čosi jednoduchšie, pretože sme sa s priateľkou zhodli na väčšine riešení. Nemusel teda zápasiť s každým zvlášť,“ pripomína majiteľ s úsmevom. Autor interiéru teda zvolil kombináciu tmavého prírodného dreva s krémovou omietkou, ktorú v obývacej izbe dopĺňa kamenný obklad stĺpa i najdlhšej zo stien. Zmizol rustikálny kozub, nahradil ho jednoduchý a moderný. Jeho lesklé elegantné čelo sa teraz nestratí ani v konkurencii dizajnovej plochej obrazovky na susednej stene. „Väčšinu interiéru dodávalo štúdio Atmosphere, niečo sme riešili subdodávkami obchodných partnerov alebo investora,“ dopĺňa architekt.

Jedálenská časť získala vďaka celkovému presvetleniu oveľa voľnejšiu atmosféru. Oživuje ju farebný akcent vo výklenku s policami. Podobný prvok používa architekt pomerne často a rád: „Zvýrazníte jednu zo stien či jej časť a miestnosť hneď získa na zaujímavosti. Farebný akcent rozbije fádnosť základného náteru bez toho, aby narušil zvolený koncept interiéru.“ Premeny sa dočkala i kuchyňa, vstupná hala so schodiskom a kúpeľňa. Jej lákadlom je podsvietený obklad sprchovacieho kúta i protiľahlej steny.
Rozlúčka s minulosťou

77636


Rozlúčka s minulosťou

77637

Predtým Predtým


Rozlúčka s minulosťou

77627


Rozlúčka s minulosťou

77631

Schodisko podrobili plastickej operácii – konštrukcia zostala pôvodná, balustrády a rustikálne ornamenty zmizli. Podsvietené obkladové panely z kamienkov zaliatych v epoxide zaujmú každého návštevníka kúpeľne na prízemí. Modrá farba korešponduje s farbou vody.

Pri pohľade na fotografie pôvodného interiéru sa ani nechce veriť, že dnes stojíme v tom istom dome.


Rozlúčka s minulosťou

77628

 Stačí navštíviť kúpeľňu na hornom podlaží – dominuje exotický tík, ktorý vystriedal pôvodný nevábny obklad i na takých kritických miestach ako okolie vane. „Pozlátené“ kohútiky skončili v bazári, namiesto nich dnes slúžia majiteľom dizajnové skvosty. Hĺbku radikálneho chirurgického rezu na poschodí zmierňuje pôvodná podlaha – zdravé, len pár rokov staré dubové parkety nebolo treba meniť. Namorili ich do odtieňa wenge, vďaka tomu harmonizujú s tmavým drevom ďalších interiérových prvkov – napríklad postele či nočných stolíkov.

Majiteľ je aktívny športovec, preto dostal zvláštny šatník, oddelený od dámskeho kráľovstva. Na poschodí nechýba ani pracovňa, ktorá sa časom zmení na detskú izbu, i detská kúpeľňa. Aj tu sa autor pohral so svetlom – pôvodne tmavú kobku bez okien presvetlil svetlovodom osadeným do stropu.


Rozlúčka s minulosťou

77630

Peter Theisz dopĺňa: „Rád by som vyzdvihol plodnú spoluprácu s investorom a, samozrejme, s architektom Ing. Jánom Benešom, s ktorým som konzultoval celú rekonštrukciu domu a ktorý mi pomohol s dozorom nad vykonávanými remeslami. Naša spolupráca už trvá viac než štyri roky, takže pri spoločných projektoch sa dokážeme skvele dopĺňať.“

Architekt a investor spoločne vdýchli domu nový život. Tak ako sa zmenila tvár pôvodného, nafúkaného interiéru, ktorý trpel takmer všetkými neduhmi svojej doby, zmenil sa i môj postoj k stavbám na okrajoch miest, z ktorých si tak radi strieľame označením „podnikateľské baroko“. I keď – jedna lastovička leto nerobí…

Dodávatelia:
Kuchyňa, obývacia stena a hosťovská izba:
ATMOSPHERE, s. r. o.,
www.atmosphere.cz
Kuchyňa: Futura Cuccine, model Roberta, dyha wenge, Taliansko,
spotrebiče: Miele
Obývacia zostava: Jesse, dyha wenge, Taliansko
Hosťovská izba: Mistral, lamino, Taliansko


Peter Theisz (1976) Momentálne pôsobí v Prahe, v roku 2007 plánuje otvoriť kanceláriu v Bratislave. V oblasti interiérového navrhovania pôsobí šesť rokov. Toho času na voľnej nohe, ostatné tri roky pracoval pre dizajnový showroom Atmosphere, s. r. o. Pri riešení interiérov sa špecializuje najmä na taliansky dizajn, spolupracuje však i s mnohými domácimi dodávateľmi. peter.theisz@centrum.cz


Rozlúčka s minulosťou

77629

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: jasna na mieru
Zdieľať článok

Diskusia