Zdroj: Mgr. Tomáš Dittrich

S ázijským šarmom a kvalitnými materiálmi: Byt s výhľadmi na vltavské údolie pre milovníkov čajových obradov

15. 12. 2022
Zdieľať

Česko-vietnamský pár si vyhliadol byt na 12. poschodí novostavby v pražskej časti Modřany. Moderné priestory s dispozíciou 4 + kk dopĺňajú veľké okná rámujúce údolie Vltavy a protiľahlé kopce. Ste síce v pražskom obytnom dome, ale cítite sa ako uprostred prírody. Majitelia bytu požiadali o návrh interiéru architektku Terezu Janků, ktorá sa rada inšpiruje Áziou.

Tereza Janků pri každom svojom projekte kladie dôraz na čo najintenzívnejšiu spoluprácu s investorom, práve preto sa jej darí vytvoriť interiéry priamo ušité na mieru domácich. K spolupráci na zariaďovaní interiéru bytu na 12. poschodí bola prizvaná v čase, keď bol byt v developerskom štandarde. Navrhovala obývaciu izbu s kuchyňou, chodbu a kúpeľne.

Jedálenský stôl - Byt s dotykmi Ázie v Prahe

Domáci radi trávia čas spolu pri čajových obradoch. Zdroj: Mgr. Tomáš Dittrich

Prvky ázijského dizajnu

Domáci tvoria česko-vietnamský pár a radi trávia čas spolu pri čajových obradoch, preto architektka do najdôležitejších častí bytu so šarmom zapojila prvky ázijského dizajnu. Keďže ju fascinujú prírodné materiály, ktoré ladia aj s vkusom domácich, materiálový základ riešenia tvoria prírodný dub, čierno morený dub, biela a sivá farba. Doplnkovými a dekoratívnymi materiálmi sú ratanový výplet či betónová stierka použitá napríklad na jedálenskom stole.

Prečítajte si tiež
Ako vyzerá byt po babičke, keď architekt využije japonské princípy?

Atypický ostrovček s vrúbkovaným dreveným obkladom

„Najväčšiu pozornosť sme venovali návrhu a riešeniu kuchyne s ostrovčekom a barovým sedením. Kuchynský ostrovček v sebe skrýva mnoho atypických prvkov – presah pracovnej dosky v kontraste s tmavým vrúbkovaným obkladom, kvetináč na bylinky, skrinku v betónovej stierke a multifunkčný kovový policový regál,“ opisuje najdôležitejšiu časť bytu Tereza Janků.

Kuchynská linka - Byt s dotykmi Ázie v Prahe

Ihneď vám pohľad padne na minimalisticky riešený kuchynský kút s nápadným ostrovčekom pokrytým betónovou stierkou. Zdroj: Mgr. Tomáš Dittrich

Ihneď, ako vkročíte do spojenej kuchyne s obývačkou, vám pohľad padne na minimalisticky riešený kuchynský kút s nápadným ostrovčekom pokrytým betónovou stierkou. V kuchyni nechýbajú viaceré „vychytávky“: pracovná doska Technistone, varná doska s integrovaným odsávačom pár a pôsobivý, integrovaný, na mieru vyrobený kvetináč na bylinky.

Kovový regál, betónová stierka, vrúbkované morené drevo

V kuchynskej časti miestnosti nás zaujal atypický kovový policový systém tiahnuci sa popri stropnom podhľade. Priestor hlavnej dennej miestnosti zútulňuje drevená podlaha, policová zostava so skrinkami a zásuvkami s tmavým vrúbkovaným obkladom.

Obývačka - Byt s dotykmi Ázie v Prahe

Ďalšie veľké okná sú na rohu obývacej miestnosti – hneď za masívnym rohovým gaučom. Zdroj: Mgr. Tomáš Dittrich

Pohodlné kreslo otočené k veľkorozmernému bezrámovému oknu pozýva na relax pri pôsobivom výhľade. Ďalšie veľké okná sú na rohu obývacej miestnosti – hneď za masívnym rohovým gaučom. Túto časť zjemňujú textílie s rôznymi textúrami.

Kameň, drevo a sklo – hlavné materiály kúpeľne

Kúpeľňa bola riešená v štandarde developera, architektka ju doplnila nábytkom. Zahŕňa kombináciu svetlo- a tmavosivých kamenných obkladov, ktoré harmonizuje drevo. Drevom obložená je aj nika so zrkadlom a vstavaná skrinka. Sprchovací kút od ostatnej časti kúpeľne delí sklená priečka.

Kúpeľňa - Byt s dotykmi Ázie v Prahe

Kúpeľňa bola riešená v štandarde developera, architektka ju doplnila nábytkom. Zdroj: Mgr. Tomáš Dittrich

Nemenej vydarené je zádverie – vstup do bytu. Pôsobí čisto a elegantne, sivé steny, dvere i vstavaný nábytok dopĺňajú drevené prvky, napríklad hrubá drevená polica pri zrkadle, „hrazda“ zavesená nad ňou či lamelový vešiak. Zo zádveria vás do srdca bytu dovedie chodba s drevenou podlahou.

Byt s dotykmi Ázie

architektonický ateliér: Tereza Janků architecture & interior design
autor: Tereza Janků
lokalita: Praha
plocha: 125 m2, z toho obývačka s kuchyňou 44,8 m2
realizácia: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Mgr. Tomáš Dittrich

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: kuchynský ostrovček moderné bývanie prírodné materiály ratanový nábytok zariaďovanie bytu zariaďovanie kuchyne
Zdieľať článok

Diskusia