
Od tradičného bytu má ďaleko, no oplatí sa ho vidieť! Takto to vyzerá, keď si architekt a dizajnérka stvoria perfektné bývanie!
Architekt a fotograf v jednej osobe Dimitar Karanikolov a interiérová dizajnérka Veneta Nikolova vytvorili loft, ktorý je odrazom ich kreatívnych osobností. Zaujímavý priestor našli na streche novostavby v hlavnom meste Bulharska. Čo z neho vyčarovali?
Architekt a fotograf Dimitar Karanikolov a interiérová dizajnérka Veneta Nikolova pôsobili niekoľko rokov v Londýne. Ťahalo ich to však domov do Bulharska. Presťahovali sa späť do Sofie, kde našli malý, ale zaujímavý podkrovný byt v novopostavenom obytnom komplexe. Dva roky navrhovali nábytok, experimentovali s materiálmi, premýšľali nad každým detailom a nakoniec premenili priestor pod strechou na výnimočné bývanie. Nečakajte však obyčajnú rekonštrukciu – tento loft skrýva množstvo prekvapení!
Ako vyriešili nedostatok súkromia?
Tento loft nie je projekt na kľúč – je to premyslený koncept šitý majiteľom na mieru. Je to priestor, ktorý si architekt a dizajnérka vytvorili sami pre seba – úplne od základov. Loft na najvyššom poschodí síce ponúkal netradične riešený zaujímavý priestor, ale mal jednu nevýhodu. Blízkosť susedných budov znamenala minimum súkromia. Ako tento problém vyriešili? Na streche domu, kde majú terasu, si vytvorili vlastnú zelenú oázu!
Celú terasu obklopili vysokými hliníkovými kvetináčmi s bujnou zeleňou, ktoré interiéru dodávajú príjemnú prírodnú atmosféru a zároveň chránia domácich pred zvedavými pohľadmi.
Majiteľmi netradičného loftu sú architekt a fotograf Dimitar Karanikolov a interiérová dizajnérka Veneta Nikolova. Zdroj: Minko Minev, Georgi Petev, Dimitar Karanikolov
Kocka uprostred obývačky
Vstúpite do loftu a vašu pozornosť okamžite upúta masívna tmavá kocka, ktorá dominuje obývacej časti. Nie je to však len dizajnový prvok – ukrýva kúpeľňu, ktorá je netradične umiestnená priamo na vrchole výťahovej šachty budovy. Táto kocka je obložená ultratenkými betónovými panelmi (len 16 mm), ktoré plynulo prechádzajú aj do interiéru kúpeľne, čím vytvárajú súvislý a jednoliaty povrch. Zároveň slúži ako knižnica a zástena pracovného stola.
Šatník alebo kufor? Oboje!
Spálňa sa nachádza v otvorenom priestore so svetlou výškou 4,5 metra. Využiť ho naplno bola výzva, ktorú architekti vyriešili netradične – šatník navrhli tak, aby vyzeral ako obrovský starý kufor!
A to nie je všetko. Na jeho vrchole, v priestore mezonetu, kam vedú schody, sa nachádza vstavaná vaňa a vedľa nej priestor na spanie. Slúži ako hosťovská izba, ale najmä ako súkromný wellness kútik.
Nad kuchyňou sa nachádza medziposchodie s wellness kútikom. Zdroj: Minko Minev, Georgi Petev, Dimitar Karanikolov
Magnetické svietidlá a ukrytá klimatizácia
Detailom, ktorý by ste v bežnom byte len tak nenašli, je aj riešenie osvetlenia. Ventilačný systém zakrývajú čierne kovové panely, na ktoré sú pomocou magnetov pripevnené žiarovka typu Edison. Vďaka tomu môžu majitelia svietidlá kedykoľvek premiestniť a vytvárať rôzne svetelné scenérie podľa nálady.
Podobný prístup zvolili aj pri klimatizácii – tá je ukrytá v na mieru vyrobenom drevenom zásuvkovom module, aby nenarušovala vizuálnu čistotu interiéru.
Fotenie, dizajn, cestovanie
Loft 9B, ako ho majitelia a tvorcovia nazvali, nie je len domov. Je to priestor, ktorý spája ich vášne – architektúru, fotografovanie, interiérový dizajn a cestovanie. Nájdete tu vintage kúsky, ručne vyrábaný nábytok, ale aj moderné hipsterské prvky.
Zaujímavosťou je, že majiteľ Dimitar Karanikolov sa popri architektúre venuje aj fotografovaniu. Jeho letecké snímky uspeli v medzinárodných súťažiach Aerial Photographer of the Year 2020 a International Photography Awards 2019. S citom pre detail a kompozíciu navrhoval aj vlastný byt – ako pri hľadaní dokonalého záberu.
Kožené kufre odkazujú na zlatú éru cestovania z konca 19. a prvej polovice 20. storočia. Odkazujú na históriu, remeselnú precíznosť a dobrodružný život. Prvky, ktoré sú blízke aj majiteľom, využili na viacerých miestach bytu. Zdroj: Minko Minev, Georgi Petev, Dimitar Karanikolov
Z obývačky do kuchyne
Obývačka, jedáleň a kuchyňa sa prirodzene prelínajú, no každá si zachováva vlastnú atmosféru. Nenájdete tu žiadne dvere, žiadne zbytočné priečky, zato každý materiál a každá textúra hrá svoju úlohu. Tehlová stena vnáša do industriálneho prostredia teplo, betónový kubus uprostred mu dodáva dramatický kontrast. A to ešte neviete, čo skrýva.
Spálňa
Každý prvok v tejto spálni má svoj príbeh. Posteľ na masívnej drevenej podeste dodáva priestoru neformálny charakter, biela tehlová stena kontrastuje s tmavými kovovými detailmi. Dominantou miestnosti je však šatník v podobe obrovského vintage kufra, ktorý jednak odkazuje na cestovateľskú vášeň majiteľov a jednak poskytuje premyslené úložné riešenie. Nakoniec, navrhli si ho sami.
Šatník v dizajne obrovského kufra si majitelia navrhli sami. Zdroj: Minko Minev, Georgi Petev, Dimitar Karanikolov
Pracovný kút
Pracovný priestor je plne integrovaný do betónového kubusu – z opačnej strany, ako sú schody. Masívna drevená doska vytvára elegantný a vzdušný pracovný stôl, vstavané police a perforované panely po pravej strane zabezpečujú organizovaný úložný priestor bez vizuálneho chaosu. Výsledok? Funkčná zóna, ktorá pôsobí ucelene, esteticky a neruší celkový charakter interiéru.
Wellness na medziposchodí
Netradičné riešenie – zvýšené poschodie pod oblinou strechy slúži ako hosťovská izba, ale predovšetkým ako relaxačná zóna s voľne stojacou vaňou vhĺbenou do podlahy a priestorom na oddych. Kombinácia prírodného dreva, tehlových detailov a mäkkých textílií vytvára útulnú atmosféru, neuberá však z množstva prirodzeného svetla.
Vaňa zapustená do priestoru je centrálnym prvkom medziposchodia. Zároveň tam majú domáci súkromie. Zdroj: Minko Minev, Georgi Petev, Dimitar Karanikolov
Terasa
Terasa obklopuje celý byt a poskytuje dokonalé súkromie v srdci mesta. Vysoké hliníkové kvetináče plné zelene chránia pred pohľadmi susedov aj pouličným ruchom. Na terasu vedú východy zo spálne, z kuchyne aj obývačky, pričom dvojkrídlové dvere z dennej zóny prirodzene prepájajú interiér s exteriérom. Stačí ich otvoriť a obytný priestor sa plynulo rozšíri o príjemné vonkajšie posedenie.
Kuchyňa
V kuchyni dostáva industriálny štýl loftu mäkšie kontúry. Vzorovaná keramická dlažba, drevo a ikonická chladnička Smeg v pastelovom odtieni dodávajú priestoru teplý vintage nádych. Otvorené police namiesto horných skriniek pôsobia vzdušne a umožňujú jednoduchý prístup k najčastejšie používaným veciam. Masívny drevený ostrov s oceľovou konštrukciou prepája kuchyňu s dennou zónou, pričom slúži aj ako praktický pracovný priestor.
Značka chladničiek Smeg pochádza z Talianska a založená bola v roku 1948. Jej najznámejšie modely odrážajú estetiku 50. rokov a sú považované za dizajnové ikony. Zdroj: Minko Minev, Georgi Petev, Dimitar Karanikolov
Možno je čas na zmenu
Ak aj vy túžite po štýlovej kuchyni, ktorá ,bude vyzerať ako od dizajnérov? Možno je ten správny čas na zmenu!
Práve teraz prebieha na našom webe súťaž, v ktorej môžete vyhrať modernú kuchyňu na mieru aj so spotrebičmi v hodnote až 10 000 €.
Súťaž je jednoduchá – stačí vyplniť krátky formulár a ste v hre: https://mojdom.zoznam.sk/kuchynapreteba/
Zeleň na terase vytvára bariéru a chráni domácich pred zvedavými pohľadmi. Zdroj: Minko Minev, Georgi Petev, Dimitar Karanikolov
Loft 9b
Autori: Dimitar Karanikolov, Veneta Nikolova
Lokalita: Sofia, Bulharsko
Realizácia: 2014
Nábytok na mieru vyrobili: Atanas Dimitrov, Valeri Tonkov
- Čierna kocka s betónových panelov perfektne zapadá do industriálneho loftu. Ale zároveň je plne praktická. Ukrýva kúpeľňu a slúži ako knižnica a zástena.
- Majiteľmi netradičného loftu sú architekt a fotograf Dimitar Karanikolov a interiérová dizajnérka Veneta Nikolova.
- Nad kuchyňou sa nachádza medziposchodie s wellness kútikom.
- Kožené kufre odkazujú na zlatú éru cestovania z konca 19. a prvej polovice 20. storočia. Odkazujú na históriu, remeselnú precíznosť a dobrodružný život. Prvky, ktoré sú blízke aj majiteľom, využili na viacerých miestach bytu.
- Šatník v dizajne obrovského kufra si majitelia navrhli sami.
- Vaňa zapustená do priestoru je centrálnym prvkom medziposchodia. Zároveň tam majú domáci súkromie.
- Značka chladničiek Smeg pochádza z Talianska a založená bola v roku 1948. Jej najznámejšie modely odrážajú estetiku 50. rokov a sú považované za dizajnové ikony.
- Zeleň na terase vytvára bariéru a chráni domácich pred zvedavými pohľadmi.
- Na vyvýšené wellness podlažie vedú schody. Akoby sa vznášali vo vzduchu.
- Čierna kocka v strede interiéru v sebe ukrýva tri funkcie. Jednou v nich je aj praktická pracovňa
- Tmavomodrá stena tvorí výrazné pozadie pre kolekciu obrazov. Verili by ste, že najväčší „obraz“ ukrýva v elegantnom ráme televíznu obrazovku?
- Aj keď je celý interiér ladený v industriálnom štýle, nesmie mu chýbať zeleň. Tá na terase zároveň chráni domácich pred pohľadmi od susedov.
- Architekt a dizajnérka sa vyhrali aj s inými technickými detailmi, aby nenarúšali estetiku priestoru.
- Kúpeľňa sa skrýva v čiernej kocke uprostred priestoru.
- Pôdorys loftu.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Minko Minev, Georgi Petev, Dimitar Karanikolov
Zdroj: Časopis Môj dom