Nezvyčajná premena trojizbového bytu na dvojizbový. Prečo použili veľa čiernej a ako ju vyvážili?

01. 07. 2023
Zdieľať

Bratislavskú Kolibu snáď ani netreba predstavovať. Obytná štvrť známa najmä pre svoje filmové ateliéry je tiež miestom na oddych, kam obyvatelia hlavného mesta smerujú počas voľných chvíľ. Ako sa býva priamo pod ňou? Prečo a ako sa menil „trojizbák“ na dvojizbový byt pod vedením trojice architektov Tomáša Brbúcha, Dóry Mathé a Martina Bujnu z Ateliéru GRESLING?

Netradičná premena – z trojizbového na dvojizbový byt

Byt pod Kolibou zaujme už na prvý pohľad. Oko dômyselného pozorovateľa očarí najmä celkové riešenie bývania, ktoré muselo podstúpiť netradičnú premenu. Architekti sa zhodujú na tom, že sa v ich praxi nestáva často, aby prerobili trojizbový byt na dvojizbový. Skôr sa tak deje naopak. Dané riešenie však prirodzene vyplynulo po zhodnotení požiadaviek klienta.

obývačka

Mnoho klientov sa snaží v novostavbe búrať čo najmenej, v prípade bytu pod Kolibou bol potrebný masívny zásah hneď v úvode projektu. Zdroj: Ľuboš Paukeje

Do bytu bolo totiž potrebné vniesť uvoľnenú atmosféru, a ,,otvoriť“ ho, keďže sa bývanie vyznačuje úzkou dispozíciou. Po rekonštrukcii prechádza otvorený priestor plynulo od obývacej po spaciu časť, pričom jeho jednotlivé časti sú vizuálne spojené pomocou čierneho boxu.

Prečítajte si tiež
Radikálna premena bytu zo 60. rokov. Otec bol najprv v rozpakoch, potom s obdivom prijal bývanie, ktoré mu navrhol syn

Voľnosť vďaka odstráneniu prekážok

Architekt Martin Bujna tvrdí, že kým mnoho klientov sa snaží v novostavbe búrať čo najmenej, v prípade bytu pod Kolibou bol potrebný masívny zásah hneď v úvode projektu. Na uskutočnenie toho, aby byt voľne ,,dýchal“, bolo dôležité oslobodiť ho od takmer všetkých existujúcich priečok. Po tejto práci sa už tvorcovia mohli pustiť do koncepcie dispozičného riešenia.

Pôvodný a nový stav si môžete porovnať v galérii.

Keďže bola jasná, vznikli najprv hlavné obytné priestory (spálňa a obývacia časť – obývacia izba spojená s kuchyňou), ktoré doplnili ,,obslužnými“ funkciami namiesto priečok (napr. vo forme veľkých kovových mreží, ktoré oddeľujú spálňu od šatníka).

Vytvorenie tzv. boxu vizuálne člení byt

Spomínané obslužné prvky oddelili od ostatných častí bytu aj vizuálne – vytvorením tzv. čierneho boxu, ktorý je umiestnený po dĺžke celého bytu.

kuchynská linka v čiernom boxe

Čierny box člení byt vizuálne aj funkčne. Zdroj: Ľuboš Paukeje

Zároveň svojou farbou vytvára kontrast, takže skvele zastupuje zrušené priečky. Kovové mreže tvoriace prechod medzi spálňou a šatníkom môžu byť pri troške kreativity využité aj ako odkladací priestor na oblečenie.

Byt rozdelený na zóny

Byt sa zmenou na dvojizbový nielen stal voľnejším, ale aj priniesol nové možnosti, ako rozdeliť aktivity domácnosti. Kuchyňa s obývačkou tvoria tzv. obývaciu časť.

Spálňa s čiernym boxom a tehlovou stenou

Pohľad na spálňu so šatníkom. Zdroj: Ľuboš Paukeje

Do nočnej zóny patrí oddychová časť bývania (spálňa). V rozdelení a situovaní zón sa odráža dynamika a prevádzka bytu. Zároveň podporuje praktickosť. Spájacím prvkom sa stala chodba, na ktorej sa nachádza tzv. hygienický blok tvorený kúpeľňou a samostatným WC, no tiež menšia technická miestnosť s výmerou 1,5 m2.

Atmosféra loftu aj industriálny štýl

Súvislosť bytu s Kolibou sa odráža v samotnom interiéri. Atmosférou a vybavením v industriálnom štýle v mnohom pripomína filmový ateliér. Industriálny štýl má totiž svoj vlastný charakter, ktorý je zmesou tvrdších materiálov a kontúr a jemnej útulnosti.

obývačka s tehlovou stenou

Pálená tehla na stene v kuchynskej časti bytu. Zdroj: Ľuboš Paukeje

Najvýraznejším príkladom zo všetkých je použitie pálenej tehly. Interiéru dodáva šmrnc čierny box a veľkorysá svetlá výška priestoru, doplnená vkusným osvetlením (menšie svetlá ale aj napr. veľká lampa umiestnená nad jedálenským stolom).

Dominuje kontrast a rôznorodý materiál

Interiér vyniká vhodne použitým kontrastom – dominuje v ňom čierna, ktorá je momentálne populárnou voľbou medzi bytovými dizajnérmi. Nielenže bytu pridáva na dynamickosti a modernosti, ale je aj elegantná. Na oživení sa určitým spôsobom podieľa aj „červený odtieň“ tehlového obkladu. Materiálovo sa vybavenie bytu opiera nielen o tehlu, ale aj o drevo, kov alebo porcelán.

spálňa s tehlovou stenou

V byte sa nachádza množstvo prvkov tvoriacich kontrast. Zdroj: Ľuboš Paukeje

,,Použitie výrazne kontrastnej farebnosti v interiéri odráža funkčnú náplň týchto priestorov. Štandardne by boli pravdepodobne oddelené priečkami, my sme sa ich rozhodli priestorovo spojiť, avšak vizuálne akcentovať. Následne sme tento motív rozvinuli na celú dĺžku pôdorysu bytu, kde je čierna prítomná na stenách, podlahe aj strope,“ hovorí architekt Martin Bujna z Ateliéru Gresling.

Viac foto z bytu pod Kolibou nájdete v galérii.

Zaujímavosťou je tiež použitie betónu, ktorý môže pôsobiť tvrdo a neprístupne, no v tomto prípade typovo zapadá do celkového dizajnu. Elegancia čiernej a teplo dreva či tehlová červená tento „chlad“ zjemňujú.

Nápaditosť v použití detailov

Originálny štýl bytu pod Kolibou sa spája s funkčnosťou dômyselných detailov – retro otočné kohútiky, splynutie elektrických zásuviek s farebnosťou steny, izbové rastliny, ktoré akoby tam boli odjakživa, či  intímne osvetlenie kuchynskej linky alebo šatníka.

Kúpeľňa

Kúpeľňa Zdroj: Ľuboš Paukeje

Nakoniec Martin Bujna ešte dodáva, že riešenie detailov spočíva aj vo výbere jednotlivých materiálov, napr. pri napojení čiernej liatej podlahy na drevené dubové parkety bez prekrývania spoja lištami.

Prečítajte si tiež
Starší trojizbový byt v Pezinku premenili na nepoznanie. Z chodbovej kobky je kúpeľňa

 Byt pod Kolibou

Architekt: Ing. arch. Tomáš Brbúch, Ing. arch. Dóra Máthé a Ing. arch. Martin Bujna, ateliér Gresling

Lokalita: Bratislava-Koliba

Plocha: 86 m2

Rok: 2021 – 2022 (návrh), 2022 (realizácia)

Text: Natália Turcovská
Foto: Ľuboš Paukeje

 

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: čierna v interiéri industriálny štýl loftové byty rekonštrukcia bytu tehlová stena
Zdieľať článok
Tehla vyzlečená donaha: Bratislavský byt prekvapil minimalizmomDom z tehly

Tehla vyzlečená donaha: Bratislavský byt prekvapil minimalizmom

Tehlový retro hotel s farebnou dušouDom z tehly

Tehlový retro hotel s farebnou dušou

Hlina s vôňou kávy: Navštíviť túto kaviareň je zážitok!Dom z tehly

Hlina s vôňou kávy: Navštíviť túto kaviareň je zážitok!

Jablkové dobroty: Ako si pripraviť chutnú prílohu k obedu a zdravé sladkostiZáhrada

Jablkové dobroty: Ako si pripraviť chutnú prílohu k obedu a zdravé sladkosti

Diskusia