Zdroj: Matej Hakár

Maximálne intímny loft v Bratislave, ktorý spája v jednom priestore všetko. Kedykoľvek sa môže prispôsobiť novým požiadavkám majiteľky

18. 12. 2022
Zdieľať

Architekti Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč a Bára Antošová z ateliéru Kilo / Honč riešili veľmi zaujímavý projekt loftu pre jedného majiteľa a jeho domáce zvieratko. Pre niekoho to môže byť silná „káva“, avšak priestor je ušitý na mieru majiteľky a v jednom obdĺžniku spája všetky funkcie. Hlboko intímny byt s možnosťou akýchkoľvek zmien.

Autori netradičného interiéru nazvali svoj projekt: jeden človek, jedno zviera a „pokoj v duši“. Priestor ušitý na individualitu investorky prekvapuje jednoduchými riešeniami a nezvyčajným využitím priestoru.

Pôvodný byt bol rozčlenený na kuchyňu a jednu samostatnú miestnosť, pričom kúpeľňa bola taktiež uzatvorená a od kuchyne oddelená priečkou. Architekti priečky najskôr odstránili, aby otvorili celý priestor s plochou 52 metrov štvorcových. Avšak úplne základnou zmenou bolo upravenie pôvodného nízkeho stropu na vysoký. Atmosféra bytu sa okamžite zmenila.

Otvorená dispozícia bytu - Loft v Bratislave

Drsné minimalistické riešenia harmonizujú naturálne tóny a hravé detaily, ako je napríklad stolička so zajačími ušami. Zdroj: Matej Hakár

Veľké a zároveň malé

„Pôvodná schéma bytu nám pre toto zadanie moc nesadla. Chceli sme mu preto dať vo svojom riešení akúsi ľahkosť a éterickosť. Niečo, čo je veľké, zároveň naopak malé. Tam je toho veľa, na druhej strane naopak málo. Definovať ho, ale zároveň nie.

Prečítajte si tiež
Zo starého bytu veľký otvorený loft: Nadčasová rekonštrukcia s hravým výberom materiálov a farieb

Ako sa v ňom má človek hýbať, čo kam umiestňovať a ako ho používať? Riešenie bytu hovorí o tom, že je to jedno, sústredí pozornosť na pocit a jednotlivca. Niektoré časti bytu majú pochopiteľne svoje pevné miesto, ale to je všetko. Tému priestoru a jeho možnosti diskutujeme už dlhodobo. Sme preto radi, že aj táto schéma vo svojej podstate definuje iba veľmi málo, práve len to, čo tam nie je. Byt je vďaka svojej hĺbke intimity tým pádom otvorený pre akékoľvek zmeny vo vedomom používaní,“ vysvetľujú svoj postup architekti z ateliéru Kilo / Honč.

Spálňa uprostred bytu

Keď otvoríte dvere do bytu vstúpite priamo do obývačky, teda časti ohraničenej kobercom s pohodlnými sivými kreslami a konferenčným stolíkom. V priestore očistenom od priečok a tiež náterov – architekti nechali vyznieť „raw“ silu betónu na stenách i strope, je „pohodený“ box ukrývajúci spálňu.

Svetlo v spálni ukrytej za matnou sklenenou stenou - Loft v Bratislave

V priestore je „pohodený“ box ukrývajúci spálňu. Zdroj: Matej Hakár

Jedna stena – medzi spálňovou a obývacou časťou je z matného skla, aby aj sem prenikalo prirodzené svetlo a odľahčilo včlenenú hmotu. Z vonkajšej strany sú na stenách šikmo uloženého boxu úložné priestory.

Jednoduchá kuchynská linka nič neschováva

Najbližšie k stene so sériou okien autori projektu umiestnili jedálenský stôl s éterickými priesvitnými stoličkami. K betónovému múru postavili jednoduchý kovový regál kuchynskej linky. Jeho súčasťou je sporák i práčka. Vedľa stojí chladnička. Na stene nad jednoduchou linkou je polica na odkladanie pohárov. Rovnako aj jedálenský stôl je z kovu.

Kuchynská linka - Loft v Bratislave

Na stene nad jednoduchou linkou je polica na odkladanie pohárov. Zdroj: Matej Hakár

Kúpeľňa s kresbami zajaca na obkladačkách

Architekti riešili celý loftový priestor v prírodných farbách a v industriálnych materiáloch. Spestrili ho vtipnými prvkami, ktoré bytu dávajú umelecký nádych, napríklad obkladačky v kúpeľni s motívom zajaca. Podotýkame, že práve zajačik je jedným z dvoch obyvateľov tohto bytu.

Kúpeľňa - Loft v Bratislave

Vtipný motív na obkladačkách nie je náhoda. Práve zajačik je jedným z dvoch obyvateľov tohto bytu. Zdroj: Matej Hakár

Žiaden ťažký nábytok, šatník je za závesom

Odľahčenú a zároveň prirodzenú atmosféru dosiahli architekti aj riešením osvetlenia a najmä – byt neobsahuje žiaden ťažký pevný nábytok či skrine. Tvrdia, že všetko, čo vlastníme dotvára atmosféru obytného priestoru, a preto si veci nemusíme schovávať. Vešiaky s oblečením jednoducho umiestnili za transparentný biely záves. Za ním sa nachádzajú tiež police a zrkadlo s osvetlením.

Šatník so závesmi - Loft v Bratislave

Za závesom sa nachádzajú tiež police a zrkadlo s osvetlením. Zdroj: Matej Hakár

Celý pocit z loftu je jemný, éterický. Drsné minimalistické riešenia harmonizujú naturálne tóny a hravé detaily, ako je napríklad stolička so zajačími ušami. A čo je najlepšie – kedykoľvek sa môže prispôsobiť novým požiadavkám majiteľky.

Loft v Bratislave

architektonický ateliér: Kilo / Honč
autori: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč (2450AA), MgA. Bára Antošová
lokalita: Bratislava
plocha: 52,1 m2
projekt: 2020
realizácia: 2021 – 2022

Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: dispozičné riešenia industriálny štýl loftové byty lofty minimalizmus zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia