Zdroj: Francesco Dolfo

Tento loft rozhodne nie je pre romantické duše. Nadšení architekti v ňom nechali schody ako do bazéna i malú dávku irónie

29. 03. 2024
Zdieľať

Bývalý industriálny priestor dostal nové praktické využitie. Menšia rozloha umožnila z neho vytvoriť príjemné bývanie s charakterom rodinného domu. Dizajnérov zo štúdia Atelierzero povzbudil jedinečný objekt natoľko, že pri jeho zariaďovaní neváhali uplatniť zdravú dávku irónie.

Osídlenie nebytového priestoru sa pravdepodobne naplno stretlo s predstavami jeho nekonvenčných majiteľov. Prispel k tomu aj urbanistický vývoj Milána a preklasifikovanie určitých zón na rezidenčné. Vybraná nehnuteľnosť pôvodne slúžila pre skladové účely.

Časť centrálnej miestnosti s jedálenským stolom, kryštálovým lustrom a skrinkami s policami.

Priestor už na prvý pohľad nevyzerá ako štandardné bývanie. Ale to i preto, že priestory pôvodne na bývanie určené vôbec neboli. Zdroj: Francesco Dolfo

 Všetko v potrebnej miere

Obdĺžnikový pôdorys s východom do budúceho malého dvora so zeleňou, adekvátna výška stropov a ďalšie vlastnosti interiéru si rýchlo získali všetky sympatie. Cieľom kompletnej rekonštrukcie bolo zachovať pôvodné prvky i zdôrazniť v minulosti použité materiály.

Prečítajte si tiež
Neuveriteľné, na akom mieste stála bývalá továreň na mramor. Po obnove je z nej loft s atmosférou nekonečnej dovolenky

Noví majitelia nevyužili zaužívané postupy pri renovácii loftov a dominanciu jedného priestoru s variabilitou jeho využitia. Vyjadrili však záujem o vysoko personalizovaný domov, a to ako z hľadiska usporiadania dispozície, tak i kritérií na dizajnové riešenie interiéru.

Rozdelenie spoločného priestoru na niekoľko menších sa nezaobišlo bez dômyselnej úvahy, ako bude bývalý sklad fungovať pri každodennej bežnej prevádzke. Nápad uplatniť enfiládu sa vzhľadom na dlhý a úzky pôdorys ukázal ako najlepší. Jednotlivé miestnosti sú radené v priamom slede za sebou.

Pohľad cez dvere do centrálnej časti s jedálenským stolom a kuchynským ostrovom.

Atypické priestory si vyžiadali usporiadať miestnosti do enfilády, teda sú radené za sebou z jedného konca na druhý. Zdroj: Francesco Dolfo

Absencia okien premenená na výhodu

Priehľad cez dvere naprieč celou stavbou príjemne svetelne dramatizujú strešné otvory rozdielnych formátov. Do objektu sa vchádza zľava cez halu priamo z ulice. Oproti vstupu je umiestnená práčovňa, ktorá priamo susedí s kúpeľňou vybavenou sprchovým kútom a WC. Jednoduché biele dvere ozvláštňujú svetlíkové okná geometrických tvarov v modrom rámovaní. Bližšej pozornosti neunikne ani voľne opreté asymetrické predsieňové zrkadlo.

Prečítajte si tiež
Zo starého bytu veľký otvorený loft: Nadčasová rekonštrukcia s hravým výberom materiálov a farieb

Zľava ukončuje dispozíciu priestrannejšia hosťovská izba, primárne využívaná ako štúdio, ktorá má ako jediná vlastné okno. Teda okrem jadra domácnosti s kuchyňou a jedálňou, kde okenný pás s dverami prepája interiér s exteriérovým posedením v obklopení bohatej zelene

Predsieň loftového bytu s asymetrickým zrkadlom.

Interiér je podľa požiadaviek majiteľov vysoko personalizovaný. Objaviť sa v ňom dajú aj mnohé netradičné – alebo netradične kombinované – kúsky. Zdroj: Francesco Dolfo

Zmes materiálov pastvou pre oči

Kombinácia modrej minimalistickej kuchynskej linky a béžového úložného nábytku v jedálenskej časti tvoria farebne originálny celok. Kuchynský ostrov so zabudovaným plynovým sporákom upozorňuje na seba čiernou kamennou doskou s bielym žilkovaním.

Priznaná železná stropná konštrukcia dekoratívne dotvára nevšedne poňatý priestor. Svetlá kamenná doska jedálenského stola kontrastuje s tmavým ostrovom. Bezkonkurenčne sa to však darí aj kryštálovému lustru a industriálnym svietidlám, ktoré tvoria nevšednú kombináciu.

Prečítajte si tiež
Poľnohospodársky sklad premenený na dva domy? Fotovoltaika, svetlý interiér aj zimná záhrada

Obývacia izbu od kuchyne oddeľujú veľkoformátové oceľové posuvné dvere s patinou hrdze. Na pôvod stavby v nej odkazuje priznaná tehlová stena s fragmentami omietky a železný trám. Sedacia súprava, koberec a stena v odtieňoch modrej majú stelesňovať zónu oddychu.

V mezaníne s prístupom cez červený rebrík ako v bazéne sa nachádza spálňa. Z troch strán ju ohraničuje stena a z prednej časti ťažký nepriehľadný záves v príbuznom odtieni modrej. Pod priestorom spálne vzniklo dostatok miesta na samostatný šatník na mieru a vlastnú kúpeľňu.

Časť obývacej izby s modrou sedačkou a rebríkom vedúcim do spálne.

Červený rebrík je po kryštálovom lustri ďalším netypickým prvkom v lofte. Vedie z obývačky do spálne. Zdroj: Francesco Dolfo

Neprehliadnuteľný dizajnérsky rukopis

Podľa slov dizajnérov sa pri tvorbe interiéru sústredili na vytvorenie jedinečných priestorov pomocou výberu materiálov, farieb a povrchových úprav. Výsledkom je dizajnovo hodnotné prostredie.

Prečítajte si tiež
Vo svetlom byte v bývalej továrni použili iba prírodné materiály a dnes vyniká príjemnou atmosférou

Uplatnený princíp je čitateľný aj na podlahe. Popri zachovanej betónovej podlahe, ktorou majitelia vyjadrujú rešpekt k histórii lokality, sa vyskytuje naraz vedľa seba terazzo, linoleum a živicová podlaha. Funkcia priestorov sa dá navzájom odlíšiť aj takto prehľadne.

Pohľad na vstup do spálne a kúpeľne.

V priestore sa nachádza viacero druhov podláh. Zdroj: Francesco Dolfo

Loft DE

Architekti: Atelierzero
Lokalita: Miláno, Taliansko
Rozloha: 110 m2
Realizácia: 2023

Text: Katarína Mácová
Foto: Francesco Dolfo

Kategória: Návšteva
Tagy: farby v interiéri industriálny štýl loftové byty
Zdieľať článok
Tehlový retro hotel s farebnou dušouDom z tehly

Tehlový retro hotel s farebnou dušou

Hlina s vôňou kávy: Navštíviť túto kaviareň je zážitok!Dom z tehly

Hlina s vôňou kávy: Navštíviť túto kaviareň je zážitok!

Investície do veternej energetiky za viac ako miliardu? Problémom je hlavne legislatívaASB.sk

Investície do veternej energetiky za viac ako miliardu? Problémom je hlavne legislatíva

Prístrešky k domu: Ktoré sú lacnejšie a ktoré bezúdržbové?Dom z tehly

Prístrešky k domu: Ktoré sú lacnejšie a ktoré bezúdržbové?

Diskusia