Tehla – zaujímavý architektonický prvok v interiéri

03. 06. 2011 Zdieľať

Neomietnutá tehla tvorí aj v súčasnosti zaujímavý a originálny architektonický prvok v exteriéri aj v interiéri. Tehlové lícové murivo sa používa nielen pri novostavbách, ale aj pri rekonštrukciách, kde je potrebné zachovať výrazový prvok minulosti. Lícové tehly TERCA sú prírodným stavebným materiálom a predstavujú tehlu v jej pôvodnej podobe, ako ju poznáme už celé tisícročia. Spája sa v nich tradícia s najmodernejšími technológiami výroby.

— Advertorial spoločnosti Wienerberger – Slovenské tehelne, s. r. o. —

Jednoduchou alternatívou na dosiahnutie vzhľadu neomietaného tehlového muriva je použitie tehlových obkladových pásikov TERCA, ktoré ponúkajú zaujímavé možnosti povrchových úprav v interiéri.

Prečo tehlové obkladové pásiky?

Vzhľad tehlových pásikov TERCA, podobne ako aj lícových tehál TERCA, je rustikálny. Vyznačujú sa nepravidelným tvarom bez ostrých hrán a rohov, farebnou rôznorodosťou a charakteristickým drsným až zvrásneným povrchom. Každá tehla je jedinečná a žiadne dva tehlové pásiky nie sú rovnaké. Tehlové obkladové pásiky TERCA sú vhodným materiálom pre atraktívne a jedinečné architektonické riešenia. Farebné odchýlky jednotlivých pásikov vytvárajú z každého uhla pohľadu zaujímavé kontrasty, vďaka ktorým vynikne povrchová úprava. Tehlové obkladové pásiky môžeme použiť na obloženie stien, stĺpov, prekladov, kozubov a pod. Svojím charakterom dopĺňajú celkové riešenie interiéru. Vzhľad obloženého povrchu sa môže líšiť nielen typom použitých tehlových pásikov, ale aj farbou škárovacej malty, hrúbkou a tvarom škáry. Kombináciou tých istých pásikov so škárovacou maltou rôznych farieb dosiahneme úplne odlišné farebné odtiene obkladanej steny. Okrem farebnosti je jedinečnou aj štruktúra tehlového obkladu. Charakteristická tieňohra tehál a škár vynikne pri šikmom dopade slnečného svetla či umelého osvetlenia.


Časť obloženej steny pred dokončením odtieň Olm

Časť obloženej steny pred dokončením odtieň Olm
Wienerberger – Slovenské tehelne, s. r. o.

 

Výhody tehlových obkladových pásikov TERCA:
– prírodný materiál
– prirodzené farby
– stálofarebnosť
– mrazuvzdornosť
– bohatá škála odtieňov
– jednoduchá aplikácia

Ako na to?

Realizácia obkladu z tehlových pásikov je jednoduchá, zvládne ju aj zručný domáci majster.

Kvalitný podklad – základ úspechu: Obkladaný povrch musí byť rovný, dostatočne únosný a bezprašný. Podklad treba pred lepením navlhčiť. V prípade potreby môžeme podklad ošetriť penetračným náterom.

Čisté pásiky – pevné spojenie s podkladom: Rubovú stranu pásikov pred lepením očistíme od prachu, najlepšie suchou kefkou alebo štetcom. Je dobré si takto vopred pripraviť primerané množstvo očistených pásikov. Pásiky vyberáme z 3 – 4 krabíc, aby sa farby a odtiene rovnomerne premiešali.

Presné rozmeranie – bezproblémové lepenie: Pred začatím lepenia pásikov je dôležité rozmerať obkladanú plochu na jednotlivé rady. Cieľom je, aby na výšku obkladanej plochy vyšli celé rady pásikov bez potreby rezania a s rovnakou hrúbkou škáry. Odporúčaná hrúbka škár je 12 až 15 milimetrov, záleží však od požadovaného vzhľadu steny. Veľmi zaujímavý a atraktívny efekt vytvára obklad so širokými škárami. Širšie škáry znamenajú, samozrejme, zvýšenú spotrebu škárovacej malty.
Ak obkladáme stenu bez otvorov, rozmeranie je jednoduché. V prípade steny s otvormi treba pri rozmeriavaní brať do úvahy nielen celkovú výšku miestnosti, ale aj výšku parapetu, výšku okenného otvoru a výšku prekladu.

Dôkladné lepenie – záruka trvanlivosti: Na lepenie môžeme použiť akúkoľvek lepiacu maltu určenú na lepenie keramického obkladu. Konzistencia lepiacej malty má byť optimálna, skôr hustá, aby nedochádzalo k skĺznutiu už osadených pásikov. Lepiacu maltu nanášame rovnomerne pomocou hrebeňovej stierky. Jednotlivé rady po nalepení urovnáme pomocou hliníkovej laty alebo vodováhy. Na obloženie rohov alebo ostení používame tzv. rohové pásiky, aby sme mohli dokonale imitovať väzbu tehál v murive.

Čisté škárovanie – cesta k dokonalému vzhľadu: Na škárovanie tehlových obkladových pásikov TERCA používame špeciálne škárovacie malty rôznych farieb určené na tzv. dodatočné škárovanie lícového muriva. Použitie kombinácií pásikov a škárovacích mált rôznych farieb ponúka veľmi širokú paletu farebných odtieňov obkladaných stien. Najčastejší spôsob škárovania je pomocou škárovacej špachtle vhodnej šírky. Konzistencia malty by mala byť v takom prípade takmer suchá, pretože sa nanáša vtláčaním z hladidla. Po dostatočnom vyplnení škáry sa jej povrch zahladí do požadovaného tvaru a vzhľadu. Po vyškárovaní určitého úseku sa táto časť prečistí nasucho pomocou štetca alebo kefky.

Finále

Ak sme pri obkladaní dodržali všetky odporúčania, výsledkom je nielen efektná, neprehliadnuteľná a originálna, ale zároveň trvalá a stálofarebná povrchová úprava. Tehlové obkladové pásiky TERCA tak môžu nájsť vhodné uplatnenie nielen v rodinných domoch, ale aj reštauračných a kancelárskych priestoroch, školách, hoteloch, kinách a pod.

www.wienerberger.sk

Kategória: Materiály Navrhovanie interiéru
Tagy: pásiky Wienerberger
Zdieľať článok