Zdroj: Matúš Nedecký / Foter.sk

Hra so svetlom v bratislavskom byte: Ako dostať prirodzené denné svetlo do staršieho bytu?

26. 11. 2021
Zdieľať

Mladý pár si vyhliadol v byt bratislavskom Starom Meste. Podobne, ako väčšinu starších bytov, i tento tvorili menšie samostatné miestnosti, čo nevyhovuje dnešnému životnému štýlu mladých ľudí. Vďaka tomu, že byt so železobetónovým skeletom nemal vo vnútri nosné priečky, sa ho architektom podarilo otvoriť. Hlavným cieľom rekonštrukcie bolo vytvorenie vzdušného a svetlého priestoru s prirodzeným denným svetlom, čo sa aj podarilo.

„Od prvej obhliadky nám bolo jasné, akým smerom sa budeme
uberať – vytvoriť funkčný, moderný a minimalisticky riešený interiér, ale zároveň vdýchnuť bytu staromestský charakter a zachovať pôvodnú autenticitu stavby,“
vysvetľuje architekt Marek Abramovič.

Prečítajte si tiež
Z nepodarenej dispozície nakoniec vyťažili presvetlený byt s krásnymi výhľadmi

Azda najdôležitejším prvkom architektonického riešenia bola práca s denným svetlom. Architekt sa snažil rozdistribuovať prirodzené svetlo do všetkých zákutí bytu, vrátane tmavého hygienického zázemia a vstupných priestorov bytu.

Svetlo v hlavnej úlohe

„Našou snahou bolo navodiť pocit z presvetleného priestoru priehľadmi naprieč bytom už pri samotnom vstupe. Keďže vstup sa nachádzal v nepresvetlenej hĺbke bytu pri samotnom komunikačnom jadre bytového domu, bolo potrebné vytvoriť priehľad pomocou stavebných úprav.

Otvorený priestor obývačky a kuchyne v retro modernom štýle

Medzi obývačkou a spálňou sa nachádza dvojkrídlový dverný prechod s presklením, takže svetlo z obývačky sa dostáva do spálne aj keď je zatvorená. Zdroj: Matúš Nedecký / Foter.sk

Odstránením a úpravou hygienického zázemia sme vytvorili novú kúpeľňu v centrálnej polohe tvoriacej srdce priestoru. Vďaka tomu sa celkovo otvorila dispozícia a vznikol dojem okružnosti bytu,“ vysvetľuje ďalšie dôležité zmeny Marek Abramovič.

Moderná kuchyňa s parketovou podlahou a bielym ostrovčekom

V srdci priestoru dominuje nábytkový kubus vytvorený kuchynskou linkou, ktorý plynule prechádza do spálňovej šatníkovej zostavy. Zdroj: Matúš Nedecký / Foter.sk

Zmenou dispozície vznikol „okružný“ byt

Okružnosť bytu vlastne vysvetľuje nadväznosť jednotlivých funkčných
zón – prevádzkový kolobeh pozdĺž osi vstup – kúpeľňa – spálňa – denná zóna. Medzi obývačkou a spálňou sa nachádza dvojkrídlový dverný prechod s presklením, takže svetlo z obývačky sa dostáva do spálne (a naopak) aj keď je zatvorená.

Prečítajte si tiež
Presvetlený byt, ktorý majiteľke navodzuje pocit, že je stále na dovolenke

Neveľký vstup do bytu opticky rozširujú zrkadlá na nábytkovej zostave. Aj napriek otvoreným priestorom poskytuje byt dostatok súkromia – jednotlivé časti sa dajú opticky predeliť posuvným závesom medzi obývačkou a kuchyňou, alebo v spálni za presklenými dvojkrídlovými dverami.

Retro jedáleň v modernej kuchyni

Hlavná denná zóna spája priestrannú obývaciu miestnosť s kuchynskou a jedálenskou časťou. Zdroj: Matúš Nedecký / Foter.sk

Nábytok na mieru, aj betonárska oceľ

Takmer všetok nábytok v interiéri je riešený na mieru. V srdci priestoru dominuje nábytkový kubus vytvorený kuchynskou linkou, ktorý plynule prechádza do spálňovej šatníkovej zostavy. Nábytok z chodbovej časti zase prechádza formou stenového obkladu až do kúpeľňovej zostavy. Hlavná denná zóna spája priestrannú obývaciu miestnosť s kuchynskou a jedálenskou časťou. V kuchynskej časti nechýba ani pracovný ostrovček, ktorý sa dá presunúť podľa potreby. Otvorená knižnica z betonárskej ocele dodáva interiéru jemne industriálny nádych, neruší však útulnosť priestoru.

Prečítajte si tiež
Zo stiesneného podkrovného bytu s nedostatkom denného svetla dokázali vytvoriť doslova slnečnú oázu

Svetlé farby a prírodné materiály

Drevená vlysová podlaha so stromčekovým vzorom plynie celým obytným priestorom, prechádza aj priestorom kúpeľne – zdôrazňuje okružný charakter bytu. V kúpeľni sa mieša moderný dizajn s nadčasovým bielym obkladom a batériami vo vintage štýle v mosadznej farbe, čo poukazuje na históriu a umiestnenie bytu v Starom Meste. Mosadzné sú aj úchytky, kľučky na dverách či dominantná lampa v obývačke. Na obdobie vzniku bytu architekt poukázal aj výberom nábytku, ktorý bol pre dané roky charakteristický.

Detail bielej linky s mosadznými úchytkami

Takmer všetok nábytok v interiéri je riešený na mieru. Zdroj: Matúš Nedecký / Foter.sk

Byt MTN

architektonický ateliér: abrama architekti, s.r.o.

autori: Ing. arch. Marek Abramovič

lokalita: Bratislava

plocha: 75 m2

projekt: 2021

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Matúš Nedecký / Foter.sk

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Bratislave moderná architektúra otvorený priestor prírodné materiály retro štýl úložné priestory vstavané skrine zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia