V slnečnom byte s krásnym výhľadom sa mladá rodina zamerala na funkčnosť aj dlhú životnosť použitých materiálov
Bývanie na najvyššom poschodí má vždy špeciálnu príchuť. Keď k tomu pridáme nezvyčajnú svetlú výšku, výťah z garáže priamo do bytu a plochu takmer 150 metrov štvorcových, je jasné, že ide o bývanie, akým hovoríme nadštandardné.
Prísne čistý interiér dvoch architektov – investorov vťahuje dnu panorámu hlavného mesta v skutočne nezvyčajných pohľadoch. Katarína Moneva a Metodiy Monev v spolupráci s kolegami Kalinom Cakovom a Jánom Obušekom z ateliéru cakov+partners vytvorili interiér, ktorý určite mnohých prekvapí. I keď vďaka odhalenej materiálovej podstate (oceľobetónu) pôsobí priam puristicky triezvo, v konečnom dôsledku, zmäkčený elegantnými materiálmi, textíliami a vrstvením, vytvára príjemné priestory na bývanie.
Jednotný dizajn necháva vyniknúť svetlo
Celý interiér je riešený celistvo. Rovnaké materiály a princípy nájdete v každej časti bytu. Najvýraznejším prvkom, ktorý si na prvý pohľad nemusíte všimnúť, je svetlá výška miestností a úžasné presvetlenie.
To autori projektu dosiahli nielen bežnými oknami a preskleniami, ale aj
mini-átriom medzi kuchynskou a jedálenskou časťou hlavnej dennej zóny, do ktorej osadili zeleň. Ďalšou špecialitkou, ktorá priestor ešte výraznejšie presvetlila, sú strešné svetlíky.
Dôraz na funkčnosť a dlhú životnosť
Každý, kto to myslí s vybraným priestorom na bývanie vážne, uvažuje prakticky a dlhodobo. Podobne uvažovali architekti, ktorí boli v tomto prípade zároveň investormi.
„Naše riešenie priestoru na najvyššom poschodí novostavby zabezpečí jeho dlhodobú životnosť. Kládli sme dôraz na funkčnosť, vzdušnosť, trvácnosť použitých materiálov a denné svetlo. Kombinácia pohľadového betónu, dreva a prírodného kameňa je prítomná všade v byte. Prečo práve táto kombinácia? Pôsobí nevtieravo, dáva možnosť sústrediť sa na umelecké diela a krásny výhľad na Bratislavu,“ vysvetľujú autori návrhu a zároveň majitelia bytu.
Nerušivý priestor zvýrazňujú akcenty
Ak by sme mali úplne nerušivý priestor, zrejme by vyznieval fádne. Avšak, keď interiér obohatíte zvýraznenými zaujímavými prvkami, v momente získate inú atmosféru. Triezvy interiér v priestoroch tohto zaujímavého bytu dopĺňajú geometrické tvary zvýraznené čiernou alebo bielou farbou. Funkčne oddeľujú jednotlivé priestory a zároveň pôsobia dekoratívne. Autori projektu využili najmä dva obľúbené geometrické tvary – kruh a obdĺžnik v rôznych mierkach.
Nábytok na mieru a jednotné farby
Všetok nábytok okrem sedačky, sanity a niektorých svetiel, je vyrobený na mieru. Použitý kameň bol už vo výrobe vopred narezaný presne podľa rozmerov povrchov, aby sa minimalizoval odpad. Farebnosť ostatných prvkov a doplnkov v byte je zjednotená do neutrálnej čiernej.
Práve tá podčiarkuje svetlosť a slnečnosť bytu. „Veľkosť priestorov je využitá na maximum daných rozmerov. Podhľad je spustený iba v stredovej chodbe kvôli rozvodom rekuperácie. Všade inde v byte sa nám podarilo dosiahnuť výšku 2,9 m. Omietky sme použili len minimálne. Drsnosť betónu vidno v každej izbe, napriek tomu ho vnímame ako útulný,“ dopĺňajú autori projektu.
Byt pre mladú rodinu
autori: Katarína Moneva, Metodiy Monev
spolupráca: Kalin Cakov, Ján Obušek, cakov+partners
lokalita: Bratislava
realizácia: 2020
plocha: 149 m2
Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Manina