Zdroj: Lousy Auber

Industriálny dizajn nemusí byť surový. Táto premena dvojizbáku v Bratislave splnila očakávania

29. 04. 2021
Zdieľať

Byty v novostavbách si zvyčajne nevyžadujú toľko úprav, ako priestory v starých obytných domoch. Druhá vec je prispôsobenie interiéru podľa vkusu a osobnosti majiteľa. Decentný, príjemný, presvetlený byt s použitím prírodných materiálov a väčšou kuchynskou linkou – to bola základná predstava majiteľa dvojizbáku v Bratislave.

Zároveň chcel, aby interiér obsahoval prvky industriálneho designu, ale riešenia nemali byť príliš surové. Autormi modernej premeny bytu na Tehelnom poli sú traja architekti: Juraj Hubinský, Peter Kuklica a Martin Smerek.

Prečítajte si tiež
Otvorený a zábavný pánsky loft v industriálnom štýle

Práve vďaka nim sa priestor stal plne funkčným a remeselne dotiahnutým do posledného detailu. I keď majiteľ bytu s architektmi komunikoval pri výbere materiálov a dizajnu, ostatné nechal čisto na ich pleciach.

Obývacia časť

Zošikmené rameno linky je zo strany obývacej časti riešené ako skrinka s úložnými priestormi.  Zdroj: Lousy Auber

Keďže jednou zo záľub mladého energetického majiteľa a zberateľa umenia je varenie, prial si veľkú kuchynskú linku s dostatočným priestorom pre prácu i ukladanie. Netradične zahnutý tvar kuchynskej linky opticky rozdeľuje priestor obývacej a kuchynskej časti. Toto „zošikmené“ rameno linky je zo strany obývacej časti riešené ako skrinka s úložnými priestormi.

Kuchyňa a jedáleň

Netradične zahnutý tvar kuchynskej linky opticky rozdeľuje priestor obývacej a kuchynskej časti. Zdroj: Lousy Auber

Drôtosklo, keramický obklad, čierna batéria

Sivo-béžovú kombináciu v spojenej dennej zóne dopĺňa čierna a osviežuje výrazný modrý jedálenský stôl v oválnom tvare. Súčasťou bytu je svetlá jednoduchá spálňa s veľkou posteľou a vstavanými skriňami, ktorej dominuje veľké závesné svietidlo.

Dominantné svietidlo v priestore

Pohľad do obývacej časti. Zdroj: Lousy Auber

Toaleta je riešená ako samostatná – na dlážke i stenách nájdete biely keramický obklad s kontrastnou špárovačkou a vstavanými skriňami nad malým umývadlom. Na moderný industriálny dizajn upozorňuje čierna batéria, sifón čiernej farby a rovnaké kľučky na dverách. Aj v kúpeľni cítiť industriálny štýl. Umývadlo je vložené do čiernej kovovej konštrukcie, sprchový kút ukrytý za drôteným sklom v čiernych kovových rámoch.

Modrý stôl v jedálni

Sivo-béžovú kombináciu v spojenej dennej zóne dopĺňa čierna a osviežuje výrazný modrý jedálenský stôl v oválnom tvare. Zdroj: Lousy Auber

Brezová preglejka a dubové parkety, ale aj oceľ

A čo ostatné materiály? Hlavným materiálom, ktorý prechádza celým bytom, je brezová preglejka s výraznejšou kresbou dreva. Z nej sú všetky dvere a tiež vstavaný nábytok. Na dvierka niektorých skriniek architekti navrhli oceľový plech s perforáciami. V celom byte sa nachádzajú dubové parkety – samozrejme, okrem vstupnej chodby a kúpeľne s WC, kde je keramická dlažba. Industriálny nádych interiéru dodávajú tiež elektrické zástrčky, na niektorých miestach priznané káble.

Prečítajte si tiež
Nadčasový mezonet v Troch vežiach s interiérom, ktorý nepodlieha trendom
Toaleta

Toaleta je riešená ako samostatná – na dlážke i stenách nájdete biely keramický obklad s kontrastnou špárovačkou a vstavanými skriňami nad malým umývadlom. Zdroj: Lousy Auber

Železobetónové steny nechali priznané

„Steny, ktoré boli železobetónové od svojej podstaty, sme nechali priznané,“ vysvetľuje Juraj Hubinský a dopĺňa: „Konštrukčný systém stavby je železobetónový a niektoré steny v interiéroch takisto. Preto sme sa snažili tento materiál využiť aj v interiéri – priznať ho a pracovať s ním. Povrch stien prešiel následne ďalšími úpravami: prebrúsením, penetrovaním a lakovaním.“

Hrazda v byte

Majiteľ má k dispozícii hrazdu v priestore medzi dennou časťou a spálňou. Zdroj: Lousy Auber

V priestore vstupu so vstavanými preglejkovými úložnými priestormi nechýba ani držiak na bicykel, a tak nezaberá priestor na podlahe a je vždy v bezpečí. A ak by domáci dostal chuť zacvičiť si – má k dispozícii hrazdu v priestore medzi dennou časťou a spálňou.

Prečítajte si tiež
Z panelového bytu vzniklo po rekonštrukcii moderné bývanie, ktoré si ctí betón, drevo a minimalizmus

Byt Tehelné pole

Autori: Ing. arch. Mgr. art. Juraj Hubinský

Ing. arch. Peter Kuklica, Ing. arch. Martin Smerek

Lokalita: Tehelné pole, Bratislava

Podlahová plocha: 60 m2

Projekt: 2019 – 2019

Realizácia: 2019 – 2020

Sabína Zavarská

Foto: Lousy Auber

Kategória: Návšteva
Tagy: byty industriálny štýl kuchynské inšpirácie moderná architektúra preglejka
Zdieľať článok

Diskusia