Zdroj: Filip Šlapal

Byt pre zberateľov umenia, majiteľov veľkej knižnice a klavírneho krídla

30. 06. 2021
Zdieľať

Stavba bola prevzatá v stave Shell and core ako halový priestor, bez hrubých podláh, bez priečok, dve celé nedelené poschodia. Našou hlavnou snahou bolo, aby sme vloženými úpravami nezničili krásnu hrubú betónovú stavbu.

Prízemie bytu je navrhnuté ako jeden minimálne členený priestor, jadrá sme odľahčili sklenenými tvárnicami (luxfermi), ktoré prepúšťajú svetlo. Tajomný priestor pracovne má úplne odlišnú atmosféru.

Oranžové točité schody s veľkou knižnicou

Vytvorenie priestorov a rozmiestnenie artefaktov a kníh bolo neoddeliteľnou súčasťou návrhu interiéru. Zdroj: Filip Šlapal

Uprostred dispozície sú točité schody do privátneho poschodia. Poschodie je delené na samostatné pánske a dámske krídlo. Pánske krídlo má navyše telocvičňu a vaňu.

Prečítajte si tiež
Zo štyroch malých miestností vytvorili otvorený priestor s veľkou kuchyňou a pracovným kútikom

Vytvorenie priestorov a rozmiestnenie artefaktov a kníh bolo neoddeliteľnou súčasťou návrhu interiéru. Hlavným výtvarným prvkom návrhu je osvetlenie, galerijný systém pre optimálne nasvietenie umeleckých predmetov a objektové svetelné solitéry, navrhnuté na mieru pre jednotlivé priestory.

Veľká jedáleň

Hlavným výtvarným prvkom návrhu je osvetlenie, galerijný systém pre optimálne nasvietenie umeleckých predmetov a objektové svetelné solitéry, navrhnuté na mieru pre jednotlivé priestory. Zdroj: Filip Šlapal

Súčasťou návrhu sú aj „Lineárne lustre“, ktoré zrkadlia situáciu pod sebou – klavír, obytný priestor, siluetu privátneho schodiska, kuchynský pult. Nad jedálenským stolom sú to sklenené lustre – ovocie.

Moderný betónový dom

Hlavnou snahou bolo, aby vloženými úpravami nezničili krásnu hrubú betónovú stavbu. Zdroj: Filip Šlapal

Autor interiéru: Rudolf Netík / RN architektonický atelier

Veľkosť interiéru: Byt 4 + kk, plocha bytu 346,4 m2 + terasa 160 m2

Foto: Flilip Šlapal

Prečítajte si tiež
V dvojpodlažnom byte sa striedajú materiály aj štýly, napriek tomu je všetko v estetickej rovnováhe

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: betón betónové omietky čisté geometrické tvary dvojpodlažný byt interiérové osvetlenie interiérový dizajn otvorený priestor
Zdieľať článok

Diskusia