Vianočné dekorácie po celý rok? Prečo nie?

Vianočné dekorácie po celý rok? Prečo nie?

17. 12. 2017
Zdieľať

Viete si predstaviť, že vianočná výzdoba bude mať vo vašej domácnosti svoje miesto aj počas roka? A tým nemyslíme, že bude uskladnená v škatuliach v šatníku, pivnici či garáži, ale na čestných miestach, ktoré máte doma najradšej.

Vyspovedali sme interiérovú dizajnérku z IKEA Bratislava Kristínu Klika Rastockú, ktorá okrem iného rozpráva aj o tom, aké sú trendy pre tohtoročnú vianočnú výzdobu.


Kristína Klika Rastocká

Vianočné dekorácie po celý rok? Prečo nie?


Kristína Klika Rastocká

Vianoce sú tradičným a obľúbeným sviatkom v roku a oslavu tohto dňa si vychutnávame aj dekorovaním našich domácností. Viete si ich predstaviť aj inak ako tradične?

Vianoce sú najkrajším sviatkom v roku a pre mnohých z nás sú zosobnením obľúbených tradícií – stretávame sa celá rodina, pečieme spolu, pridávame si dupľu zemiakového šalátu aj keď už nevládzeme, pozeráme rozprávky, chlapom kupujeme pyžamo a ponožky. A máme aj svoje obľúbené dekorácie na stromček či na stôl v určitých farbách, ktoré si šanujeme dlhé roky, neraz ich aj dedíme. Máme k nim osobný vzťah a nevieme si bez nich Vianoce ani len predstaviť. Na druhej strane sa nebojíme s dekoráciami experimentovať, vylepšovať a postupne zavádzať aj vlastné tradície. Dnes už nemusí platiť, že vianočné dekorácie zbalíme už v januári, ale pokojne ich môžeme nechať v interiéri po celý rok.

Väčšina z nás si pri slovnom spojení „vianočná výzdoba“ predstaví červenú, zelenú a zlatú farbu. Prečo je to tak?

Tieto farby majú počas Vianoc v domácnosti svoje opodstatnenie od dávnych náboženských tradícií. Dodnes hrajú dôležité miesto, dovolím si povedať, azda v každej domácnosti. Okrem stromčeka si zdobíme stôl zelenými vetvičkami a vencami z ihličnanov,  nad dvere vešiame imelo – vnášame si tak domov kúsok prírody. Zlatá je slávnostná farba a Vianoce sú oslavou blízkosti, nájdeme ju preto na svietnikoch, vianočných guliach či príbore. Stačí jej málo, no predsa dodá slávnostný punc. Neznamená to však, že nie sme otvorení aj iným farbám ako biela a zemité odtiene, ktoré dodajú Vianociam na elegantnosti a útulnosti.


Vianočné dekorácie po celý rok? Prečo nie?

Vianočné dekorácie po celý rok? Prečo nie?

Čím tento rok dizajnéri prekvapili?

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Tento rok ku nám zaviali inšpirácie až z ďalekej severskej krajiny – Islandu, ktorý sa vyznačuje drsnou krásou prírody. Práve tá inšpirovala dizajnérov, ktorí vytvorili zmes toho najlepšieho, čo ponúka tradičný a moderný škandinávsky dizajn. Vyznačuje sa jednoduchým vyhotovením v svetlých, neutrálnych tónoch s prímesou pastelových alebo žiarivých farieb a kontrastnej čiernej v podobe grafických detailov. Nájdete v ňom najmä prírodné materiály – masívne drevo, kov, prírodné vlákna, bavlnu, ľan a vlnu, zväčša so surovou štruktúrou, vďaka čomu sa môže stať súčasťou zariadenia v ktoromkoľvek období po celý rok.

 

Čo z týchto noviniek nemôže chýbať počas Vianoc u vás doma?

Napríklad jedálenský servis v škandinávskom štýle – zmení aj obyčajnú večeru na sviatočnú hostinu. Vďaka jemnému dizajnu ho možno použiť na ľubovoľné príležitosti – od večere pre priateľov až po rodinnú vianočnú oslavu, a pripravené pochúťky na ňom ešte viac vyniknú. Stačí už len pridať na ozdobu niekoľko vetvičiek a originálne prestieranie je na svete.


VINTER 2017, tanier 3,99 €

Vianočné dekorácie po celý rok? Prečo nie?


VINTER 2017, tanier 3,99 €

Text: red

Foto: Ikea

Kategória: Dizajn Navrhovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia