Zdroj: Matthew Millman s Lucy Bamman

Viktoriánsky dom zaujme už spredu, ale to nie je nič oproti tomu, čo nájdete vnútri. Takto má vyzerať moderné bývanie pre rodinu s deťmi!

11. 11. 2024
Zdieľať

Kalifornský rodinný dom, pôvodne postavený vo viktoriánskom štýle, ukazuje, ako môže moderný dizajn spolunažívať s historickým šarmom a tradíciou San Francisca. Projekt s názvom Dom svetla a tmy od štúdia William Duff Architects (WDA) prináša unikátne bývanie, ktoré rešpektuje minulosť, no súčasne reflektuje potreby moderného mestského životného štýlu.

Trojpodlažný dom v centre San Francisca je ukážkou krásy viktoriánskej éry. Stále však ide o historický dom, ktorý potreboval premenu pre súčasný život. Architekti sa preto rozhodli prednú časť domu zachovať, no interiér a zadnú časť domu kompletne transformovali na moderný priestor.

„Viktoriánske stavby sú krásnymi a dôležitými míľnikmi v architektonickej histórii San Francisca. Historická architektúra však nie je vždy vhodná pre súčasný spôsob života, a to najmä v mestách, kde je priestor vzácny.“

Jim Westover, architekt

Moderná chodba so svetlým dreveným schodiskom a čiernou konzolou na pozadí bielych stien.

Aj v interiéri stále cítiť pozostatky histórie. Architekti ich však včlenili do moderného priestoru tak, aby všetko spolu ladili. Zdroj: Matthew Millman s Lucy Bamman

Vstup do histórie, výhľad do budúcnosti

Trojpodlažná predná fasáda odráža charakteristické prvky rôznych viktoriánskych štýlov, ako sú Folk, Queen Anne a taliansky štýl. Príkladom je dvojica nad sebou umiestnených arkierových okien, lemovanie a rezby, ktoré ich obklopujú, asymetrické vyvýšenie s plochou strechou či horizontálny drevený obklad.

Prečítajte si tiež
V historickom dome videli potenciál a zamilovali sa doň. Neuveriteľné, ako dokázali zmeniť chátrajúcu budovu na tento skvost!

Zadná fasáda je však presným opakom prednej časti domu a naplno odráža súčasný dizajn. Je obložená červeným cédrom a vynikajú na nej veľkorozmerné okná, ktoré prepájajú interiér s vonkajšou záhradou. Tento kontrast vytvára zaujímavú symbiózu, ktorá dáva domu jedinečnú identitu.

Jedáleň s mramorovým stolom a panoramatickým výhľadom na mesto cez veľké okno.

Keďže zadná fasáda prešla premenou, implementovali do nej aj veľkoformátové okná, ktoré poskytujú krásne výhľady na mesto. Zdroj: Matthew Millman s Lucy Bamman

Netypické usporiadanie miestností

Interiér domu s plochou 349 m² je rozdelený do troch podlaží, v ktorých architekti zvolili dizajn obráteného pôdorysu. Prízemie ponúka technickú miestnosť, kuchynku a cvičebnú zónu s prístupom do záhrady. Na prvom poschodí sa nachádza hlavná spálňa so šatníkom a detské izby.

Prečítajte si tiež
Získať povolenia bolo výzvou, úrad kontroloval i kvalitu vápna. V historickom dome nakoniec vznikli pôsobivé apartmány

Najvyššie poschodie so štýlovým klenutým stropom ukrýva hosťovskú izbu, kanceláriu a dennú zónu, ktorá býva obvykle umiestnená na prízemí. Súčasťou každého poschodia je tiež minimálne jedna kúpeľňa. Tento priestorový koncept odráža moderné nároky na bývanie, pričom rešpektuje aj historickú hodnotu stavby.

Štýlová kuchyňa s čiernym nábytkom, mramorovou pracovnou doskou a strešnými oknami.

Kuchyňa vyniká minimalistickým dizajnom. Zdroj: Matthew Millman s Lucy Bamman

Denná zóna s fantastickým výhľadom

Interiér pôsobí veľmi štýlovo a nadčasovo. Dominujú v ňom neutrálne a svetlé tóny a dopĺňa ich kontrastná čierna farba, ktorá dodáva priestoru hĺbku a eleganciu. Architekti pri zariaďovaní siahali po čistých líniách, geometrickosti a funkčných úložných riešeniach, ktoré pomáhajú zachovať čistotu priestoru.

Prečítajte si tiež
Spredu vidíte tehlovú fasádu, no zozadu ťažko veriť, že ide o ten istý dom. Za múrmi z 19. storočia by ste taký interiér zrejme nečakali

Výrazne to vidieť napríklad v kuchyni, ktorú tvorí zostava skriniek z tmavého dreva od podlahy po strop s integrovanými modernými spotrebičmi. Vyniká jednoduchým, minimalistickým dizajnom, ktorý narúša len pracovná doska. Opačná strana miestnosti je venovaná obývačke so vstupom na terasu a výhľadom na mesto. Pohodlie zabezpečuje priestranná sivá sedačka, doplnená o kreslo a nízky stolík.

Priestranná obývacia izba s veľkou sivou sedačkou a pohodlným kreslom v otvorenom priestore.

Denná miestnosť je atypicky umiestnená na najvyššom poschodí domu. Zdroj: Matthew Millman s Lucy Bamman

Elegancia i hravosť

Podobne pôsobivý výhľad poskytuje aj spálňa, nachádzajúca sa o poschodie nižšie. Hoci je zariadená minimom nábytku, mäkké textílie a teplá paleta farieb jej dodávajú útulnosť. Detské izby na tom istom poschodí sú však trocha iným svetom. Hoci v nich stále dominujú neutrálne farby a drevo, s množstvom dekoračných vankúšov a doplnkov pôsobia uvoľnene a hravo.

Fotografiu spálne s výhľadom na mesto nájdete vo fotogalérii.

Detská izba s kozubom, policami a kútikom na hranie. pre deti s útulným sedením pri okne

Detskej izbe vôbec neprekáža kontrast medzi pôvodným kozubom v stene a množstvom vankúšov na zemi, vytvárajúcich bohémsku atmosféru. Zdroj: Matthew Millman s Lucy Bamman

Kúpeľne v sebe spájajú jednoduché a čisté línie so zaujímavými kontrastmi. Čierne kovové detaily na sprchovacom kúte a armatúrach vynikajú na pozadí jemných krémových obkladov. Kombinácia tmavých a svetlých tónov vytvára moderný vzhľad, ktorý pôsobí luxusne a zároveň prakticky.

Dvojité umývadlo s okrúhlymi zrkadlami a jemnými medenými akcentmi v detskej kúpeľni.

Kým vo zvyšných kúpeľniach dopĺňajú neutrálnu paletu čierne akcenty, v tejto siahli architekti po zlatej, ktorá vytvára teplú a útulnú atmosféru. Zdroj: Matthew Millman s Lucy Bamman

Moderný život v historickom dome

Dom svetla a tmy je dôkazom, že moderné bývanie môže byť v dokonalom súlade s historickým kontextom, bez kompromisov v oblasti komfortu a estetiky. Tento dom ponúka svojim obyvateľom priestor na relaxáciu i spojenie s dynamikou mesta, ktoré je doslova na dosah z najvyššieho poschodia.

Domáce fitness centrum s otvoreným výhľadom do záhrady cez veľké sklenené posuvné dvere.

Súčasťou prízemia je aj posilňovňa s priamym prepojením so záhradou za domom. Zdroj: Matthew Millman s Lucy Bamman

Dom svetla a tmy

Štúdio: William Duff Architects (WDA)
Architekti: Jim Westover, hlavný architekt tímu
Lokalita:
 San Francisco, Kalifornia
Plocha: 349 m²

Text: Dominika Jarošová
Foto: Matthew Millman, Lucy Bamman
Zdroj: v2.com

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: historický dom rekonštrukcia domu viktoriánsky štýl
Zdieľať článok
Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajúUrob si sám

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajú

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eurASB.sk

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eur

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiaceASB.sk

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiace

Diskusia