Zdroj: iStock

Ako v interiéri použiť čiernu farbu, aby ste naplno využili jej potenciál

22. 06. 2022
Zdieľať

Elegantná a nadčasová čierna farba môže v interiéri pôsobiť ako dvojsečná zbraň. Na jednej strane mu dokáže dodať hlbší rozmer a zaujímavú atmosféru, na druhej strane ho však môže aj úplne „zatemniť“, ak to s ňou preženiete.

Najtmavšiu z farebného spektra môžete využiť prakticky v ktoromkoľvek štýle bývania aj v ktorejkoľvek miestnosti a na výber máte niekoľko možností, ako na to. Buď ako ústrednú farbu jednej či viacerých stien, alebo ako kontrastnú farbu, keď je v páre so svetlým odtieňom, prípadne len ako doplnkovú farbu, ktorá sa vyskytne kde-tu, ale jej efekt bude znateľný. Práve na doplnkoch čiernej farby môžete začať pri jej zavádzaní do domácnosti.

Prečítajte si tiež
Štýlový byt, ktorého hlavným prvkom jedinečnosti sú čierne línie

Rámy na obrazy, vankúše, svietniky či stolové lampy? Vyskúšajte, a ak by vám to nepozdávalo, ľahko ich vymeníte. Ak máte na čiernu viac odvahy, siahnite po väčších nábytkových kusoch, ako je pohovka, skriňa alebo kuchynská linka. Dôležité je však priradiť k nim aj jednu alebo dve doplnkové farby, napríklad bielu, vanilkovú, béžovú alebo teplo pôsobiaci odtieň hnedej, okrovej či zelenej. Len tak z čiernej vyťažíte v priestore maximum, nebude príliš kričať a zjemníte jej silu. Veľmi zaujímavo vyznejú svetlé interiéry, kde sú rámy okien či výplne dverí natreté čiernou. Čiernu však nepridávajte do miestnosti, kde sa už nachádzajú minimálne dve výrazné farby. Bolo by to kontraproduktívne a vznikol by vizuálny chaos.

Prečítajte si tiež
Ako použiť čiernu v kúpeľni, aby nepôsobila depresívne, ale luxusne

Na stenách vynikne čierna najlepšie v priestranných interiéroch a natretím jednej ústrednej steny docielite dynamický efekt. Ak by jej bolo na stenách priveľa, opticky to miestnosť zmenší, stlačí. A tu je ešte niekoľko dobrých tipov, ako na ňu:

  • zážitok z pozerania filmov umocníte čiernou farbou za televízorom
  • ak potrebujete privysoké miestnosti opticky znížiť, natrite na čierno len strop
  • spodné kuchynské skrinky čierne, vrchné svetlé a aj menšia kuchyňa tak bude pôsobiť vzdušnejšie
  • podľa feng šuej symbolizuje čierna farba okrem iného aj kariéru, preto by nemala chýbať v pracovni
  • čierna dá pekne vyniknúť textúre dreva či tehly, pokojne ňou natrite už existujúce povrchy

Koncept pridávania

Skúste čiernu dávkovať do interiéru postupne, od najmenších doplnkov po tie väčšie. Začnite napríklad textilným prestieraním, pridajte kuchynský riad, jedálenské stoličky, svietidlo. Sami presne uvidíte, kedy bude dosť. Ak zariaďujete svetlý interiér, buďte pripravení, že čiernej znesie pomerne veľa.

Čiernobiela moderná dizajnová jedáleň s drevom

Zdroj: Westwing

Black & White. Táto overená farebná kombinácia pôsobí svojím kontrastom veľmi dynamicky a pútavo. Osvedčený je šachovnicový vzor, ktorý pekne vynikne na kuchynskej a kúpeľňovej podlahe alebo doplnkoch.

Kuchynské variácie

Moderná, ale i tradičná kuchyňa v čiernej farbe v lesklom alebo matnom vyhotovení je čoraz žiadanejšia. Ak ju dobre skombinujete s inými materiálmi a farbami, môže byť rovnako útulná a nadčasová ako jej svetlejšia konkurentka.

Čierna moderná dizajnová kuchyňa s drevom

Zdroj: MÖBELIX

A aké sú ideálne kombinácie k čiernej linke? Tehlové pásiky, ale aj biele retro obklady na zástene, mramor, ale aj preglejka, keramika a pokojne i zlato… Ako vidno, aj v prípade čiernej linky máte kvantum možností, ako ju premeniť na kuchyňu vašich snov.

Prečítajte si tiež
Pohrajte sa s čiernou a bielou! Ich prepojením vzniká harmónia, ktorú inou kombináciou farieb nedosiahnete

Prelomiť tabu…

… že čierna nepatrí do detskej izby, už bolo načase. Samozrejme, nenatrieme v nej všetky steny na čierno, rozumne ju skombinujeme s inými farbami, najlepšie s bielou. Vznikne tak priestor na doplnkové farby, ktoré má rado vaše dieťa, a navyše takáto izba nikdy nebude pôsobiť sladkým či gýčovým dojmom. Čierna v detskej izbe je mimoriadne vďačná aj vo forme steny natretej kriedovou tabuľovou farbou, na ktorej sa môžu decká realizovať z výtvarnej či písomnej stránky.

Čiernobiela moderná dizajnová detská izba v škandinávskom štýle

Zdroj: iStock

Do kúpeľne povinne

Čierna farba v podobe doplnkov neukáže nikde inde tak skvele ako práve
v kúpeľni. Nebojte sa sterilným a navlas rovnakým sivo-bielym katalógovým kúpeľniam dodať trochu šťavy v podobe čiernych armatúr, vešiakov, rámu zrkadla či dokonca škárovacej hmoty. Verte nám, v kúpeľni vám žiadna iná farba neurobí takú službu ako práve ona a nikdy vás v nej neomrzí.

Čiernobiela moderná dizajnová kúpeľňa

Zdroj: iStock

Hlboká noc

Kam inam sa čierna hodí viac ako do spálne, kde trávime rovnako tmavé noci? Ak chcete dať izbe nový rozmer a možno trochu dramatického rázu, čierna sa o to postará.

Čiernosivá moderná dizajnová spálňa

Zdroj: iStock

Na stene za posteľou zvýrazní všetky ostatné svetlé prvky v miestnosti a zároveň dodá pocit opory a útulnosti od chrbta, keď ležíte v posteli. Spálňa znesie aj kombináciu čiernej a sivej či tmavej modrej.

Text: Katarína Barošová

Foto: iStock, MÖBELIX, Westwing

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Farby, materiály
Tagy: biela čierna farby v interiéri inšpirácie do bytu interiérové trendy
Zdieľať článok

Diskusia