Zdroj: Alex Shoots Buildings

Vrátili sa k socialistickej kocke a vedeli prečo. Pre rodinu s deťmi bol praktický dizajn odpoveďou na vytúžené bývanie

02. 02. 2024
Zdieľať

V súčasnosti v architektúre pozorujeme návrat k výstavbe domov v tvare kocky, ktoré poznáme zo 70. rokov minulého storočia. A hoci sa doba aj potreby na život zmenili, kocku možno považovať za nadčasové bývanie z hľadiska energetickej náročnosti. Práve jej tvar je často dôležitý faktor pri znižovaní nákladov na kúrenie.

Ak k tomu pripočítame možnosti a nápady súčasných architektov, stáva sa bývaním v modernom prevedení. Jedna z takých kociek vyrástla aj v Prahe. Pod jej autorstvo sa podpísal tvorivý tím z firmy Papundekl Architekti, ktorí z priestoru dokázali vyťažiť maximum. A tak na malom pozemku vzniklo moderné bývanie hranatého tvaru.

Rodinné sídlo na okraji Prahy

Dom v kocke sa nachádza na juhozápade hlavného mesta Praha v mestskej časti Radotín. Táto štvrť nesie napriek hustej satelitnej zástavbe vidiecky charakter. Pomáha tomu jej poloha na okraji, ktorej sekundujú zalesnené kopce na západe a severe a ľavý breh rieky Berounka na juhovýchode. Kedysi býval Radotín samostatným mestom, a preto v ňom nájdete i široké občianske vybavenie.

Rodinný dom v kocke s dvorom a záhonmi a dvoma dievčatkami na trávniku.

Dom stojí v pražskej mestskej časti Radotín, ktorá má vďaka zástavbe rodinných domov vidiecky charakter. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Malý pozemok s veľkým cieľom

Architekti boli od začiatku projektu postavení pred výzvu. Pozemok určený pre nový rodinný dom sa totiž nachádzal na území s malými parcelami a hustou zástavbou. Museli preto vymyslieť vhodné riešenie, ktoré by sa s touto nevýhodou popasovalo.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom v radovej zástavbe vás upúta netypickým vzhľadom. Vnútri objavíte dokonalé moderné bývanie

Vzhľadom na malú stavebnú plochu a požiadavku ponechania čo najväčšieho miesta záhrade sa rozhodli pre bývanie, ktoré pracuje s priestorom na maximum. Voľba padla na dvojposchodový dom v kompaktnom tvare. Architekti ho umiestnili do severnej časti pozemku, čím ho dali do úrovne so susednými domami. Vzniklo tým tiež miesto pre záhradu orientovanú na juh.

Matka sa hrá s dvoma dcérami na ihrisku pri rodinnom dome.

Vďaka kompaktnému tvaru domu je na pozemku miesto aj na záhradu a detské ihrisko. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Kocka v modernom prevedení

Na malej ploche tak vybudovali modernú ,,kocku“, čiže súčasné bývanie v kubickom tvare. Ide o praktický a elegantný štvorizbový dom, ktorý svojou kompaktnosťou ušetrí miesto aj energie a zabezpečí pohodlie mladej rodine.

Dispozične sa skladá z dvoch častí. Hlavná, denná časť domu sa nachádza na prízemí a obsahuje priestrannú obývaciu izbu s kuchyňou a jedálňou. Na poschodí zas nájdete nočnú časť, ktorú tvoria dve detské izby, kúpeľňa a rodičovská spálňa. Detské izby sú na dverách označené samolepkami princezien a vnútri je umiestnená posteľ s baldachýnom, skrine a písacie stolíky.

Prečítajte si tiež
Socialistický rodinný dom premenili na nepoznanie. Do harmonického bývania zapadla i pôvodná stodola

Prízemie obsahuje ešte niekoľko jemne tvarovaných otvorov určených na plynulý prechod do exteriéru. Medzistupňom medzi domom a záhradou je terasa vykladaná drevom, odkiaľ si možno vychutnať výhľad na jej okrasnú aj úžitkovú časť.

Súčasťou bývania je aj jednoposchodová prístavba s menšími servisnými priestormi. Tá sa nachádza na samej hranici pozemku, avšak v súlade s pražskou regulou o odstupových vzdialenostiach.

Pohľad cez dievčenskú detskú izbu posteľou s baldachýnom a knižnicou.

Detská izba je zariadená ako pre princeznú. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Dom premenený na domov

Vstupom do vnútra domu získa návštevník jedinečný vnútorný pocit – bývanie mladej rodiny nie je ,,iba“ domom, ale miestom, kde sa cíti dobre a bezpečne. Pokojne aj s hračkami na podlahe, s ktorými sa deti pred malou chvíľou hrali a nestihli ich upratať. Okrem plyšových kamarátov vlastnia aj hojdacieho koníka v tradičnom drevenom prevedení.

Priestranná obývačka je prispôsobená detským hrám a tvoreniu. Detský kútik je umiestnený k oknu smerom do záhrady, aby domácim okrem dostatku slnečného svetla poskytoval aj príjemný výhľad von.

Otvorené presklené dvere vedúce z obývačky na terasu.

Súčasťou prízemia je aj detský kútik, ktorý deťom ponúka rôzne možnosti hry a tvorenia. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Dominuje v ňom kultúra aj minimalizmus

Z bohatej zbierky kníh v obývačke sa dá usudzovať, že majitelia domu sú milovníci literatúry a k čítaniu pravdepodobne vedú aj deti. Menšia knižnica sa totiž nachádza aj v detskej izbe na poschodí. Okrem toho obsahuje obývacia izba aj pohovku, kozub a kútik s televízorom.

Prečítajte si tiež
Štvorizbový byt na Drotárskej: Minimalistický interiér maximálne prepojený s malou záhradkou a terasou

V strede izby sa nachádza mohutný jedálenský stôl v kombinovanom sklenom a kovovom prevedení, pri ktorom sú umiestnené dve detské stoličky. Kuchyňa je menšia a ladená do klasickej farebnej škály v odtieňoch bielej, sivej, čiernej a hnedej. Doplnky sú zvolené v minimalistickom štýle, pričom sa kladie dôraz na ich praktické využitie.

Spoločenská miestnosť v rodinnom dome s jedálňou, obývačkou a hračkami.

Obývacia izba obsahuje aj veľkú knižnicu a kozub na spríjemnenie voľných chvíľ. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Súlad dreva, farieb a geometrie

Architekti si dali záležať na celom dizajne interiéru, ktorý je premyslený do najmenšieho detailu. Drevená podlaha v teplých tónoch plynule prechádza do schodiska a naopak. Priestor sa doslova vynára zo steny, ako v prípade praktickej predsiene alebo skriniek. Tie sú funkčne uložené a poskladané do kompaktného tvaru. Geometriu tak nenájdete len v samotnom tvare domu, ale aj jeho dizajnovom riešení.

Prečítajte si tiež
Žiadne zmeny zvonku, ale vnútri na nepoznanie! Ako sa z tmavých kútov domu na Liptove stal svetlý otvorený priestor

Zo strechy prístavby zas vedie efektné kovové schodisko až na strechu domu, odkiaľ si vychutnáte výhľad na okolie mestskej štvrte. Schodisko je zabezpečené zábradlím a jeho tvar tiež odráža istú formu geometrickosti. Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o celkovej harmónii materiálov, farieb aj kompozície, ktoré bývaniu dodávajú na atraktivite a estetickosti.

Pohľad cez spoločenskú miestnosť s kuchyňou na schody na horné poschodie.

Pohľad na spojenú obývačku s jedálňou, v pozadí kuchyňa. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Dom v kocke

Firma: PAPUNDEKL ARCHITEKTI
Tvorivý tím: Jan Bárta, Šimon Bierhanzl, Marek Fischer
Spolupráca: Loran Asaad, Barbora Novotná, Lenka Baková
Lokalita: štvrť Radotín, Praha
Návrh projektu: 2020
Realizácia projektu: 2023
Úžitková plocha: 123 m2
Obytná plocha: 90 m2

Text: Natália Turcovská
Fotografie: Alex Shoots Buildings

Kategória: Návšteva
Tagy: kocka moderné bývanie rodinný dom
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Diskusia