Vlastnými rukami a s množstvom nápadov: Podkrovie, ktoré nemá chybu

05. 04. 2020
Zdieľať

Tento príjemne pôsobiaci byt je dôkazom zručnosti a kreativity svojich majiteľov. Všade, kam sa pozriete, vás zaujme a prekvapí niečo nápadité, milé, pekné či praktické. A čo je úplne najlepšie, väčšina z toho sa zrodila v ich hlavách a vznikla pod ich šikovnými rukami. A to sa počíta!

Podkrovný priestranný byt na okraji Viedne sa stal pred tromi rokmi domovom mladej dvojice. Jeho kúpa im zhltla všetky financie, preto im neostávalo nič iné, len zariaďovať si ho postupne, svojpomocne a nízkonákladovo. Napriek minimálnemu rozpočtu je však výsledok maximálne efektný. Obaja sú totiž kreatívni, zruční a neboja sa roboty.

Niečo dostali, niečo našli, niečo si priniesli zo starého bytu. Niečo premaľovali, niečo zrecyklovali. A veľa vecí si vyrobili sami. Popri tom všetkom Lucia prišla na to, že možno by sa ich návody a postupy hodili aj iným ľuďom, ktorí rovnako nemajú na účte peňazí nazvyš, ale chcú bývať kvalitne a pekne. A preto sa rozhodla písať blog, ktorý nazvala príznačne „Lucididit“. Spája sa v ňom jej láska k písaniu s láskou k tvoreniu. 


„Za pohovkou sme išli do Bratislavy. Chceli sme niečo iné, nie klasické. V showroome ju všetci ľudia, ktorí prešli okolo nej, komentovali slovami fuj či škaredá. A ja vravím, že to je presne ono! Páčilo sa mi, že je divná, asymetrická. Keď sme ju objednali, predavač nám prezradil, že sme úplne prví.“

podkrovný byt
Miro Pochyba

„Za pohovkou sme išli do Bratislavy. Chceli sme niečo iné, nie klasické. V showroome ju všetci ľudia, ktorí prešli okolo nej, komentovali slovami fuj či škaredá. A ja vravím, že to je presne ono! Páčilo sa mi, že je divná, asymetrická. Keď sme ju objednali, predavač nám prezradil, že sme úplne prví.“

Luci, ja som sa k tebe dostala úplnou náhodou, keď som narazila na internete na tvoj blog a okamžite ma zaujali fotky – ako som správne predpokladala – z vášho bytu. Ako si sa k blogovaniu dostala?

Začalo sa to sťahovaním. Väčšinu peňazí sme vložili do kúpy bytu a v podstate jediná možnosť, ako ho následne zariadiť, bolo hľadať nejaké iné cesty. A vtedy sa to začalo – prerábanie starého nábytku či výroba nového svojpomocne. Keďže ja som bola vždy kreatívna, nerobilo mi to problém. Vtedy som si povedala, že by nebolo na škodu, keby som sa so svojimi nápadmi a tipmi podelila s ľuďmi. Veď nie som jediná, ktorá nemá peňazí nazvyš na zariadenie bytu. Tak som si povedala, že začnem na túto tému blogovať a radiť druhým ľuďom, ako si prerobiť nábytok, vyrobiť do bytu dekorácie a podobne.


„Uvažovala som nad tým, že by sa nám hodilo ešte niečo pred okno. Nejaká polica možno... Na druhý deň sme kúpili drevo, kožené opasky a namontovali tento závesný trám. Hodinová záležitosť.“

podkrovný byt
Miro Pochyba

„Uvažovala som nad tým, že by sa nám hodilo ešte niečo pred okno. Nejaká polica možno… Na druhý deň sme kúpili drevo, kožené opasky a namontovali tento závesný trám. Hodinová záležitosť.“

Mala si konkrétnu predstavu, ako to bude vo vašom byte vyzerať, alebo si sa inšpirovala holými stenami a čakala na nápady, ktoré sa postupne ukážu ako tie najlepšie pre tento priestor?

Sem sa hodí prirovnanie „tabula rasa“, teda nepopísaná tabuľa. Presne taký bol na začiatku tento byt. Mysleli sme si, že začneme kuchyňou. Zobrali sme si so sebou aj staré „ikeácke“ skrinky, že veď nejako ich sem napasujeme, ale nevošli sa, tak sme sa museli pustiť do plánovania kuchyne. To je vlastne jediná väčšia investícia, čo sa zariadenia týka. Ostatné sme dokupovali postupne a veľa vecí sme si urobili svojpomocne. Všetko sa formovalo za chodu.

Všimla som si, že v chodbe máte liatu podlahu aj s rôznymi šmuhami. To bol zámer?

Iste, aj podlahu sme si robili sami a niektoré chyby sú na nej schválne, keďže mám rada nedokonalosť. Špeciálny betónový náter sme nanášali v štyroch vrstvách a na záver išla ešte tesniaca vrstva. 


„Som posadnutá farbami. Lakujem a natieram, čo sa dá. Kuchyňu a chodbu som natrela v tyrkysovej trikolóre a veľa stien je natretých čiernou kriedovou farbou, na ktorú sa dá písať,“ vraví Lucia a my si so záujmom čítame rôzne odkazy a heslá, ktoré vynikajú práve na týchto čiernych stenách bytu. Originálne svietidlo s opicou dostala od Martina a nie, neberie to osobne... V byte okrem moderných dizajnových kúskov nájdete aj veľa starožitných vecí s príbehom. Keďže Lucia má vycibrený vkus aj cit pre detail, všetko je to namixované v tom správnom pomere.

podkrovný byt
Miro Pochyba

„Som posadnutá farbami. Lakujem a natieram, čo sa dá. Kuchyňu a chodbu som natrela v tyrkysovej trikolóre a veľa stien je natretých čiernou kriedovou farbou, na ktorú sa dá písať,“ vraví Lucia a my si so záujmom čítame rôzne odkazy a heslá, ktoré vynikajú práve na týchto čiernych stenách bytu. Originálne svietidlo s opicou dostala od Martina a nie, neberie to osobne… V byte okrem moderných dizajnových kúskov nájdete aj veľa starožitných vecí s príbehom. Keďže Lucia má vycibrený vkus aj cit pre detail, všetko je to namixované v tom správnom pomere.

Kde čerpáš inšpiráciu na svoje interiérové DIY projekty?

Veľmi rada pozerám televízne programy o architektoch, ktorí prerábajú byty a domy. To ma baví. Ale rada listujem aj v časopisoch o bývaní. Keď sa o to človek zaujíma, nejako sa to na neho „nalepí“ samo.

Pastvou pre oči je vo vašej obývačke okrem iného aj stena za televízorom, ďalší váš spoločný DIY projekt. Ako vznikol nápad oblepiť ju stránkami z kníh?

Stena bola pôvodne biela a ja som dva roky uvažovala, čo s ňou. Vyslovene ma tá jej bieloba iritovala. Túžili sme po niečom industriálnom, ale keďže spomínaná podlaha v chodbe vyzerá ako z betónu, ďalšia betónová stena sa mi zdala už priveľa. Od tapety ma zasa odrádzali s tým, že sa mi po roku-dvoch zunuje.

Nuž a napokon sa zrodil nápad s knihami. Martinov otec je chirurg a doma mal v obrovskej knižnici niektoré medicínske spisy dvojmo. Tak sme ich zobrali a postupne stránku za stránkou pripevňovali pripináčikmi na stenu. Občas som kde-tu vložila list komiksu, inde zasa fotografiu z časopisu Vogue či svoju ilustráciu. A miesto na stene si našli aj staré platne od mojej mamy, ktoré sa už nedajú prehrať. Od suseda sme dostali pečiatky, tak sme teda aj čo-to opečiatkovali a výsledok vidíte…


V priestrannej chodbe sa našlo miesto aj na vysokú policu, ktorá slúži ako špajza. A keďže je otvorená, všetky suroviny sú uskladnené v jednoduchých sklenených dózach a vôbec nemajú potrebu byť ukryté kdesi za dierkami skriniek. Práve naopak. Aj ony vytvárajú vizuálnu stránku bytu.

podkrovný byt
Miro Pochyba

V priestrannej chodbe sa našlo miesto aj na vysokú policu, ktorá slúži ako špajza. A keďže je otvorená, všetky suroviny sú uskladnené v jednoduchých sklenených dózach a vôbec nemajú potrebu byť ukryté kdesi za dierkami skriniek. Práve naopak. Aj ony vytvárajú vizuálnu stránku bytu.

Perfektný nápad. Máte zrátané, koľko pripináčikov ste použili?
400!

V obývačke máte aj klavír, teda rôzne jeho časti, na ktorých si už ale zjavne nikto nezahrá. K nemu si ako prišla?

Tak toto bol azda najťažší projekt, na ktorom sme s Martinom svojpomocne robili. Rovnako ako knihy, aj klavír patril kedysi jeho otcovi, ale už bol nefunkčný, klávesy sa zasekávali a otec ho chcel vyhodiť. To sme mu, samozrejme, „zatrhli“ a ujali sme sa ho. Z jednej časti sme vyrobili knižnicu, ktorou sme zakryli nepekný radiátor a zároveň sa stala aj domovom rastlín. No a z tej druhej vznikol konferenčný stôl do obývačky. Keďže v nohách bola kovová konštrukcia, museli sme si na pomoc prizvať stolára, ktorý ich odpílil do rovnakej požadovanej výšky. A potom prišla tá „najšpinavšia“ časť roboty, ktorou bolo brúsenie, šmirgľovanie a natieranie. Keďže pôvodne bol klavír čierny a lesklý, kým som docielila túto snehobielu farbu, musela som ho natrieť sedemkrát. Po prvých náteroch totiž zvyšky čiernej s novou bielou tvorili ružový nádych. Martin ešte na spodnú stranu namontoval odkladací priestor na ovládače. 

Hľadáš inšpirácie aj na Instagrame, aké štýly sa ti páčia?

Keď som pred dvomi rokmi začala blogovať, prepojila som to aj s Instagramom. Sama rada sledujem rôzne zahraničné účty o bývaní, ktoré sú veľmi inšpiratívne. Vidno tam aj trochu iný štýl ako ten tradičný, škandinávsky, biely… Mne sa napríklad páči urban jungle a aj zvieracie motívy v interiéri.

Ešte mi prezraď niečo o obrazoch, ktoré visia na stenách v chodbách nočnej zóny.

Od malička rada maľujem, ale popri práci už nemám na maľovanie toľko času, ako by som chcela. V tvorbe rada využívam aj rôzne komponenty, ktoré mi prídu pod ruku, napríklad staré klávesy či tabletky. Určite by som raz chcela zorganizovať výstavu svojich obrazov, snáď sa mi to niekedy v budúcnosti podarí.


„V pôvodnej kúpeľni boli na zemi nepekné sivé lesklé obklady, na ktorých bolo vidno každú šmuhu. Kúpili sme preto vinylovú rolku a položili ju na ne. Je oveľa príjemnejšia na dotyk, nehovoriac o peknom dekore.“

podkrovný byt
Miro Pochyba

„V pôvodnej kúpeľni boli na zemi nepekné sivé lesklé obklady, na ktorých bolo vidno každú šmuhu. Kúpili sme preto vinylovú rolku a položili ju na ne. Je oveľa príjemnejšia na dotyk, nehovoriac o peknom dekore.“

Budeme ti držať palce. A keď sme pri budúcnosti, máte s bytom ešte nejaké väčšie plány, okrem výmeny podlahy?

Byt nám dispozične vyhovuje, nočná a denná časť sú oddelené. Máme tu aj komoru, ktorú využívame ako odkladací priestor. Balkóny sú z oboch strán. Na tom tichšom oddychujeme a pestujem tam bylinky, na tom druhom – otočenom do ulice – zasa robíme párty. Dispozičné zmeny v byte zatiaľ neplánujeme. Možno v budúcnosti. Zatiaľ by sme okrem novej podlahy chceli opticky predeliť jedálenskú časť a obývačku. Možno nejakým otvoreným policovým systémom, viem si predstaviť aj konštrukciu z vodovodných rúr… 


Na chodbe visia Luciine obrazy. Čakajú ešte na vhodné osvetlenie, Lucia zatiaľ v obchodoch nenašla žiadne podľa svojich predstáv. Nuž, možno ďalšia výzva pre tento šikovný pár.

podkrovný byt
Miro Pochyba

Na chodbe visia Luciine obrazy. Čakajú ešte na vhodné osvetlenie, Lucia zatiaľ v obchodoch nenašla žiadne podľa svojich predstáv. Nuž, možno ďalšia výzva pre tento šikovný pár.

Tip redaktorky

Páčia sa vám čierne steny, ale zároveň pred nimi máte rešpekt? Samostatná toaleta je ideálnym miestom na menšie či väčšie experimenty. Tu si môžete dovoliť trochu „uletieť“.

Dobrý nápad:

Ak sa vám z nejakého dôvodu nedá do kúpeľne namontovať sprchovací záves, použite roletu.

Profil

Majitelia

Slovenka Lucia a Rakúšan Martin. Sympatická dvojica, medzi ktorou to iskrí nielen po tej romantickej stránke, ale aj po tej tvorivo-pracovnej. Ona je tá kreatívna umelecká duša, ktorá rada vymýšľa nové projekty, on sa zasa na veci vie pozrieť z praktického hľadiska, takže sa pekne dopĺňajú. Výsledkom ich spolupráce je tento originálne zariadený byt, v ktorom si veľa vecí vymysleli, vyrobili či prerobili sami.

Lucididit

Luciine nápady môžete sledovať na jej Instagrame @lucididit, prípadne si prečítajte aj zaujímavé články na jej rovnomennom blogu. Nájdete tam mnoho inšpirácií týkajúcich sa nielen bývania, ale i varenia či cestovania.

nehnuteľnosť:

3-izbový podkrovný byt s rozlohou 99 m2 vo Viedni

Text: Katarína Barošová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty podkrovné byty rekonštrukcia podkrovia
Zdieľať článok
Veľkonočné vajíčka, aké nenájdete v žiadnom obchode? Naučte sa servítkovú techniku, je to jednoduché!Urob si sám

Veľkonočné vajíčka, aké nenájdete v žiadnom obchode? Naučte sa servítkovú techniku, je to jednoduché!

Majster roka 2023: Terárium pre vodné korytnačky, ktoré slúži aj ako konferenčný stolíkUrob si sám

Majster roka 2023: Terárium pre vodné korytnačky, ktoré slúži aj ako konferenčný stolík

Koľko potravín ročne vyhodíme do koša? Draho vyzbieraný bioodpad nie vždy končí v bioplynovej stanici alebo kompostárniASB.sk

Koľko potravín ročne vyhodíme do koša? Draho vyzbieraný bioodpad nie vždy končí v bioplynovej stanici alebo kompostárni

Bez prevencie napáchajú veľké škody! Vieme, ako si poradíte s molicami v skleníkuUrob si sám

Bez prevencie napáchajú veľké škody! Vieme, ako si poradíte s molicami v skleníku

Diskusia