Zdroj: Ivo Tavares Studio

Úplne nezvyčajný byt! Odvážne kombinácie vzorov, ktoré nepôsobia chaoticky

06. 04. 2021
Zdieľať

Ak má dostať novú podobu budova postavená v roku 1906 – alebo jej časť, vyžaduje to šikovné riešenia, cit a odvážne nápady. V podkrovných priestoroch starej stavby vytvorili architekti nevšedný interiér, ktorý kombinuje mnoho vzorov a zaujímavých detailov. Napriek tomu nepôsobí gýčovito, ale skôr inšpiratívne. Vychutnajte si jeho atmosféru.

Pri každej rekonštrukcii historickej stavby je dôležité, aby zostali zachované jej charakteristické prvky, ale zároveň, aby slúžila moderným potrebám obyvateľov. Nájdenie správnej miery starého a nového je vecou diskusie, ale jednoznačne sa odzrkadlí na pohodlí domácich či hostí.

Prečítajte si tiež
Premena bytu v podkroví obytného domu na pokojný a kultivovaný priestor

Podstatné je, aby minulosť a súčasnosť, respektíve budúcnosť, neboli násilne postavené veľa seba, ale tak, aby mohli harmonicky koexistovať.

podkrovný byt v Lisabone

Zdroj: Ivo Tavares Studio

Zachovali kamenárske práce, nepravidelné kamenné murivo, drevené trámy a stĺpy strechy

Rekonštrukcie historických stavieb majú aj v Portugalsku prísne stavebné normy. Úlohou architektov z ateliéru BALA atelier bolo zvrátiť doterajšie slabé životné podmienky podkrovia na moderné bývanie, a zároveň uchovať historické dedičstvo – zachovať prvky charakteristické pre architektúru z obdobia vzniku stavby.

Príkladom sú kamenárske práce, nepravidelné kamenné murivo, drevené trámy a stĺpy strechy, ktoré čistením bytu od nánosov minulosti postupne odhalili. Stali sa spomienkou na pôvodný konštrukčný systém. V celom interiéri zaviedli prísny prístup so zvláštnym zameraním na detail. Ako primárny materiál zvolili borovicové drevo. Harmonizuje priestor a je kompatibilné s ostatnými vybranými materiálmi, špeciálne kameňom a mosadzou.

podkrovný byt v Lisabone

Zdroj: Ivo Tavares Studio

Otvorená dispozícia, vyššie stropy

Keby ste videli priestor pred rekonštrukciou, povedali by ste si, že sa tu určite nedá nič rozumné vytvoriť. O to prekvapujúcejší je výsledok. I tento priestor bol delený na malé časti, architektov pri prvej obhliadke netešili ani nízke stropy.

Prečítajte si tiež
Svojpomocne aj ekologicky: Multifunkčné riešenie podkrovia pri trnavskom štadióne

Autori premeny nazývajú celý proces ako intuitívny. Výsledkom je otvorená dispozícia s vyššími stropmi, ktorá využíva výhody z umiestnenia pod strechou.  „Otvorili sme centrálnu časť a vytvorili úplne novú funkčnú organizáciu, ktorá má lepšie vizuálne vzťahy medzi rôznymi časťami navzájom. Zväčšili sme objem bytu, umožnili vstup prirodzenému svetlu a vetraniu,“ opisujú  najdôležitejšie zmeny.

podkrovný byt v Lisabone

Zdroj: Ivo Tavares Studio

Vzorové tapety a keramický obklad

Po vstupe do rekonštruovaného starého podkrovia vás očarí pozitívna energia, ktorá vyplýva z umného dialógu medzi starým a novým, z použitia materiálov, ale aj z odvážnej kombinácie vzorov na stenách. Práve tie sa dnes stávajú hitom – špeciálne vzorované tapety inšpirované prírodou, ako je to aj v tomto prípade. Na príklade tohto interiéru vidíte, že je možné skombinovať aj viacero vzorov tak, aby vytvorili harmonizujúci celok a nepôsobili chaoticky či gýčovo.

podkrovný byt v Lisabone

Zdroj: Ivo Tavares Studio

Leštená mosadz uprostred, svetelný tunel v kúpeľní

Nová dispozícia podkrovia poskytuje dynamický a flexibilný zážitok. Uprostred kuchynského priestoru stojí veľký pracovný pult a jedálenský priestor s väčšou výškou stropu. Vďaka premiestneniu kúpeľne dovnútra dispozície, všetky okná slúžia na presvetlenie obytných priestorov. Ani kúpeľňa nezostala bez prirodzeného svetla. Privádza ho do nej svetelný tunel so strešným oknom. Okrem dreva v centrálnom priestore dominuje leštená mosadz, v ktorej sa odráža svetlo a zrkadlia okolité priestory.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Miniatúrny podkrovný byt na krátkodobý prenájom
podkrovný byt v Lisabone

Zdroj: Ivo Tavares Studio

Priestor na spanie uzatvára opona

Neformálny priestor spálne s kreslom a stolčekom, ktorý nepriamo nadväzuje na ostatné priestory v byte a pokračuje dverami na balkón, sa od samotnej spacej časti dá oddeliť ťažkou oponou. Zlatistý záves tak oddeľuje posteľ a vytvára nerušené miesto na spanie.

podkrovný byt v Lisabone

Zdroj: Ivo Tavares Studio

Okrem vzorov sú zaujímavým detailom keramické dlaždice na mieste starej pece. Tmavšie dlaždice sú v kúpeľni, nemenej zaujímavá je kamenná povrchová doska kuchynskej linky. Nielen nábytok, ale aj lampy, koberčeky a rastliny boli starostlivo vybrané ako „rozšírenie príbehu architektonického projektu“.

Prečítajte si tiež
Vlastnými rukami a s množstvom nápadov: Podkrovie, ktoré nemá chybu

Byt v Almirante Reis

Architektonické štúdio: BALA atelier

Autori: Mariana Póvoa, Sílvia Rocio, Pedro Pedroso

Lokalita: Avenida Almirante Reis, Lisabon, Portugalsko

Realizácia: 2020

Plocha: 90 m2

Sabína Zavarská

Foto: Ivo Tavares Studio

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty podkrovie podkrovné byty
Zdieľať článok

Diskusia