Zdroj: Václav Novák

Znovuzrodený letohrádok v prepojení s krásnou prírodou novozaloženého anglického parku

20. 01. 2023
Zdieľať

Bývalý letohrádok patriaci v minulosti rodu Buqoyovcov má bohatú stavebnú históriu. Pôvodne barokový záhradníkov domček Buquoyovci najprv prestavali v novogotickom štýle na tzv. cottage s členitou strechou ozdobenou dominantnými iluzívnymi komínmi. Tá svojím majiteľom slúžila ako miesto meditácie a odpočinku v prepojení s krásnou prírodou novozaloženého anglického parku zvaného Bažantnice.

V tejto podobe sa objekt dochoval až do roku 1948, keď prešiel pod správu zoštátnených lesov a stal sa obydlím pre jej zamestnancov. Vtedy došlo k výmene celej strechy, zmene dispozičného riešenia budovy i fasády a dom úplne stratil svoj charakteristický vonkajší vzhľad. Pred rokom 2010, keď ho kúpil architektov mladší brat, bol objekt nejaký čas neobývaný a chátral.

Realizačný zámer

Investor požadoval kvalitné bývanie a zároveň bol fascinovaný niekdajším expresívnym novogotickým stvárnením. Práca sa teda začala pátraním v archívoch, rešeršou podobných historických stavieb a odhaľovaním dochovaných pôvodných vrstiev a detailov priamo na stavbe.

Výsledkom tohto procesu bol projekt najvernejšej možnej obnovy novogotického exteriéru v kombinácii s interiérom prispôsobeným moderným nárokom na bývanie. Krátko po zahájení hrubej stavby však investor od celého zámeru odstúpil a rozhodol sa objekt predať.

Predsieň - Rekonštrukcia letohrádku Bažantnice v Nových Hradoch

Oproti vstupu upúta autorská tapiséria z dielne výtvarníčky Evy Tomešovej. Zdroj: Václav Novák

Zanedlho však prišlo príjemné prekvapenie. Investor sa po nejakom čase rozhodol k projektu vrátiť. Pre prílišnú finančnú náročnosť sa však rozhodol opustiť koncept vonkajšej repliky historickej stavby. Projekt sa tak vrátil späť na začiatok a nadviazal na niektoré, už zrealizované časti hrubej stavby, napríklad na posunuté časti vnútorných nosných stien alebo doplnenie čelných rizalitov malými prístavkami.

Prečítajte si tiež
Bývanie v historickom kaštieli? Pozrite sa, ako ho poňať moderne a prakticky

Zásadnú finančnú úsporu prinieslo rozhodnutie zachovať krov z roku 1948. To znamenalo nutnosť akceptovať podobu domu, ktorej dominuje mohutná a len málo členitá strecha. A práve tá ‒ s citlivo navrhnutými detailmi komínov a vikierov ‒ bola podstatou prapôvodnej barokovej tváre stavby.

Postupným obrábaním historických vrstiev domu spoločne s prísadou spletitého príbehu rekonštrukcie a investorových želaní a plánov vznikla úplne nová svojbytná podoba letohrádku. Podoba, ktorá všetko integruje do jedného homogénneho celku.

Chodba - Rekonštrukcia letohrádku Bažantnice v Nových Hradoch

Nočná časť sa vložením chodby zmenila na trojtrakt. Zdroj: Václav Novák

Riešenie interiéru

Vnútorná dispozícia domu v jeho dennej časti s drobnou korekciou zachováva pôvodný dvojtrakt, zatiaľ čo nočná časť sa vložením chodby zmenila na trojtrakt. Otvárajú sa tak nové priečne a pozdĺžne priehľady domom.

Vchod z hlavného priečelia vedie do obnovenej a rozšírenej vstupnej haly. Oproti vstupu návštevníkov domu upúta autorská tapiséria z dielne výtvarníčky Evy Tomešovej. Priestor haly oživuje svetlík ‒ ťažisko celého pôdorysu, okolo ktorého voľne rotujú nárožia hlavných dispozičných blokov.

Hlavný priestor domu s kuchyňou a jedálňou - Rekonštrukcia letohrádku Bažantnice v Nových Hradoch

Rozšírenie salóna okolo pozdĺžneho priechodu prinieslo majiteľom lepšie možnosti jeho zariadenia. Zdroj: Václav Novák

Funkciu kuchyne a veľkorysej jedálne v sebe spája salón. Rovnako ako kedysi, aj dnes predstavuje hlavný reprezentatívny a spoločenský priestor domu. Rozšírenie salóna okolo pozdĺžneho priechodu prinieslo majiteľom lepšie možnosti jeho zariadenia. Posunutá vnútorná nosná stena ho tak oddeľuje od špajzy a relaxačného zákutia s knižnicou. Nadväzujúca pracovňa sa nachádza v pôvodnom výklenku s panoramatickým oknom.

Nočnou časťou domu prechádza dlhá chodba s kúpeľňou a spálňou na jednej strane a detskými izbami na druhej strane. Opticky ju člení lomená skriňová stena. Tá okrem úložných priestorov integruje i skryté dvere do detských izieb. Jej útulne domácke a farebné pojatie dopĺňa hrubší detail na mieru navrhnutého nábytku.

Detská izba - Rekonštrukcia letohrádku Bažantnice v Nových Hradoch

Do detskej izby vedú skryté dvere z chodby. Zdroj: Václav Novák

Ďalšie autorské solitérne kusy nábytku ‒ uzatvárateľná predsieňová stena, box na drevo či čalúnená lavica na obúvanie v hale ‒ spolu so zvlnenými murovanými kachľami či lamelovými zasunovacími dvermi medzi salónom a pracovňou sú zámernou nadsádzkou a nadväzujú na hravý až divadelný charakter pôvodného letohrádku.

Prečítajte si tiež
Elegantné zladenie starožitného nábytku s modernými prvkami. Ako sa býva v byte na zámku?

Jedinečné miesto na život

Rekonštrukcia letohrádku priniesla mnohé výzvy. Bol medzi nimi historický charakter budovy, realizovaná prestavba i existujúci zanedbaný stav nehnuteľnosti. Realizátor našiel riešenie, ktoré zachováva osobitý ráz stavby a zároveň do objektu vnáša moderné prvky prinášajúce obyvateľom nevyhnutný komfort. Výsledkom je dom, ktorý poskytuje príjemné bývanie pre rodinu s deťmi a zároveň si zachováva genia loci.

Letohrádok Bažantnice

architektonický ateliér: DEBYT
autor: Ing. arch. Tomášek Petrášek, spolupráca PhDr. Tereza Květoňová
lokalita: Nové Hrady, ČR
realizácia: 2011 – 2022
veľkosť interiéru: 213 m2

Použité materiály

  • podlahy ‒ bielený dub, trojvrstvové drevené parkety
  • stropné podhľady ‒ masívne dubové dosky, v hale sú na strope použité parkety na podlahu (bielený dub)
  • podlaha v hale a kúpeľni ‒ keramická dlažba
  • kuchyňa – masívny dub + doska zo zimbabwianskej žuly
  • kúpeľňa ‒ tíkové drevo + gletovaná omietka, sklenená zástena
  • skriňová stena v chodbe ‒ dubová dyha v kombinácii s mosadznými prvkami, kovanie na mieru
  • interiérové dvere ‒ dub
  • nábytok v detských izbách ‒ preglejka, čiastočne lakovaná
  • ďalší autorský nábytok ‒ kombinácia dub masív a dub dyha

Interiér bol zaradený do súťaže Interiér roku.

  • Ôsmy ročník súťaže Interiér roku
  • Jediná súťaž pre architektov a interiérových dizajnérov spoločne
  • Spoločná súťaž pre českých a slovenských autorov interiérov
  • Hlásiť sa môžu aj autori interiérov zo Slovenska
  • Uzávierka prihlášok je 28. 2. 2023
  • Medzinárodná porota
  • Vyhlásenie súťaže sa uskutoční 16. 5. 2023 v Prahe
  • Viac info o súťaži nájdete na webe interierroku.cz

Text: Ing. arch. Tomášek Petrášek
Foto: Václav Novák

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: anglická záhrada historický dom Interiér roku rekonštrukcia domu súťaž
Zdieľať článok

Diskusia