Zrkadlový ostrovček, atypový nábytok a netradičný tvar spálne. Toto rozhodne nie je tuctový byt!
Čo by vám vyšlo, ak by ste mali spracovať protichodné požiadavky do jedného celku? Neriešiteľné, však? Architektka Martina Homolková tento oriešok rozlúskla s veľmi sympatickým výsledkom. Takto to môže vyzerať, keď sú inšpiráciou samotní majitelia a k dispozícii šikovní remeselníci.
Architektka priznáva, že pri riešení rekonštrukcie bytu z prelomu 19. a 20. storočia v pražskom Bubenči boli najväčšou inšpiráciou nielen samotné priestory, ale predovšetkým majitelia bytu. Prekvapili ju životným štýlom a zaujali pocitom, ktorý z nich vyžaroval.
Nevšedné bolo aj samotné zadanie. V mnohých bodoch znelo nezvyčajne konkrétne. Napríklad si sami zvolili cementovú dlažbu s výrazným vzorom štvorcípej hviezdy.
Mladý pár si želal aj zrkadlový ostrovček v kuchyni a začleniť niekoľko kusov nábytku z pôvodného bývania – špeciálne posteľ a atypovú komodu. Samozrejme, bez šikovných remeselníkov by to nešlo.
Metamorfóza nuáns
Návrh rekonštrukcie trošku skomplikovali protichodné požiadavky majiteľov, ktoré bolo treba vyriešiť na pomerne malej ploche. Byt mal po premene pôsobiť celistvo a funkčne, ale aj esteticky previazane.
Motto architektky:
„Najskôr klientom prepožičiam svoje videnie priestoru a potom spoločne tvoríme ich vlastný príbeh, šitý na mieru od konceptu až po realizáciu. Najdôležitejšie pre mňa je naladiť sa na jedinečnosť každého klienta a každého interiéru. Dôraz kladiem na priestor a svetlo, priehľady, materiály, textúry, kombinácie, vrstvy, detail (!). To všetko spájam ucelenou koncepciou postavenou na funkčnosti, praktickosti, previazanosti jednotlivých prvkov a rovnováhe celku.“
V tejto neľahkej úlohe, ktorú architektka nazýva metamorfózou nuáns, veľmi pomohli materiály, farby a textúry. Konkrétne ich rôzne „dávkovanie“ v jednotlivých častiach a prepojenosť nielen v priehľadoch.
Dispozícia pred a po
Pôvodný byt tvorili menšie miestnosti, tak ako to bolo v čase jeho výstavby zvykom. Centrálny priestor – moderné srdce bytu – vznikol vybúraním priečky. Vďaka tomuto momentu byt získal novú dynamiku a dramaturgia pohybu sa kompletne zmenila.
Viac detailov z interiéru bytu nájdete v galérii na konci článku.
Väčší priestor dostala aj kúpeľňa. Denná zóna spája funkcie kuchyne, jedálne a obývačky. Z jednej strany na ňu nadväzuje detská izba, z druhej spálňa s pracovným kútikom.
Nábytok ako umelecké diela
Interiér bytu spája jemná farebnosť a čisté pravidelné línie nábytku na mieru. Všimnite si množstvo rôznych svetelných zdrojov (od klasických svietidiel po nábytkové svietenie). Vďaka nim domáci dokážu v priebehu pár sekúnd vyčarovať atmosféru, akú potrebujú.
Osvetlenie zvýrazňuje originálne nábytkové solitéry. V priestore fungujú ako umelecké diela.
Použité materiály
- cementová stierka – vybrané zvislé povrchy, umývadlová skrinka, kuchyňa
- lakované MDF dosky – nábytok podľa autorského návrhu
- dubová dyha v bielom/dymovom oleji – nábytok podľa autorského návrhu, parkety (dubový masív)
- autorská textília Studio Geometr – nábytok podľa autorského návrhu
- vysokoleštené antikoro – ostrovček, detaily na nábytku podľa autorského návrhu
- ohrievané kefované antikoro – detaily na nábytku podľa autorského návrhu
- čiernený plech – nábytok podľa autorského návrhu
Jedinečný interiér bytu v Prahe
Nehnuteľnosť: Byt z prelomu 19. a 20. storočia v pražskom Bubenči
Kto tu býva: Mladý pár, ktorý jednoznačne vie, čo chce, a tri chlpaté šelmy, ktoré k nim patria.
Autor: Martina Homolková
Architektonické štúdio: Studio Malfinio
Lokalita: Praha, ČR
Plocha: 123 m²
Projekt: 2020 – 2021
Realizácia: 2022
Spolupráca TDI: Ing. Peter Klapka
Text: Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: časopis Môj dom