Zvláštny tvar chaty vás zrejme šokuje, architekti však dobre vedeli, čo robia. Netradičné bývanie funguje mimo verejných sietí!
Nevyzerá ako typická zrubová chata v lese, no prírodu rešpektuje viac ako mnohé stavby, ktoré tak naoko vyzerajú. Netradičná stavba z dielne štúdia Kariouk Architects do lesného prostredia pri jazere nezapadá, práve naopak. Architekti ju z neho cielene oddelili, aby tak minimalizovali dopady na krajinu. A tak hoci bola chata vystavaná pre ľudí, na prvom mieste stál zodpovedný prístup k prírode naokolo.
Netradičná stavba, ktorú jej tvorcovia pomenovali m.o.r.e. CLT chata, sa týči v korunách stromov neďaleko kanadského jazera Lac Du Brochet. Jej vyvýšenú pozíciu, ktorá domácim umožňuje užívať si výhľady doďaleka, si architekti nevybrali náhodou. Bol to jeden zo spôsobov, ako pristupovať ku krásnej okolitej prírode zodpovedne a narúšať ju čo najmenej.
Netradičný názov projektu m.o.r.e. vznikol z iniciálok babičiek oboch klientov. Všetky štyri ženy boli prisťahovalkyne a zohrali kľúčovú úlohu v rozvíjaní zručností, vďaka ktorým sa vždy dokázalo urobiť viac s menšími zdrojmi, a to s gráciou. Zdroj: Scott Norsworthy
Netradičná chata pri jazere
Aby architekti minimalizovali zásahy do krajiny, rozhodli sa pôdorys chaty zmenšiť čo najviac. Stavbu preto umiestnili do vzduchu pomocou betónového základu a obrovského oceľového stožiaru, ktorý je ukotvený vo svahovitom pozemku pri jazere. Toto riešenie zároveň zabránilo odstrelu skalnej steny, ktorá tak mohla byť začlenená do stavby.
Aj k výberu materiálu sa tvorcovia postavili zodpovedne. Konštrukcia je vyrobená z CLT panelov a takzvaných glulam nosníkov, teda z vrstveného lepeného dreva, ktoré minimalizuje stavebný odpad. Celá stavba je navyše navrhnutá tak, aby bola vysoko energeticky účinná.
Vyhýbanie sa konvenčným veľkým základom zachovalo flóru a pôdu povodia, čím sa zabránilo erózii. Zdroj: Scott Norsworthy
Domov v korunách stromov
Do štíhlej chaty sa vchádza po vstupnej rampe s dlhou, južne orientovanou presklenou chodbou. Tiahne sa po celej dĺžke stavby a smeruje rovno do hlavnej obytnej miestnosti, ktorá zahŕňa obývačku, jedáleň a kuchynskú časť. Rad dverí pozdĺž chodby vedie do technickej miestnosti, hosťovskej izby, kúpeľne a hlavnej spálne.
Najkrajšou časťou interiéru je už spomínaná denná miestnosť. Je situovaná na východnom konci celej konštrukcie, ktorý je zároveň najbližšie k jazeru. Prevláda v nej neutrálna farebnosť čiernej ocele a tmavého i svetlého dreva. Narúša ju však žltá sedačka a sýtomodrá kuchynská linka a stolík v rovnakej farbe. Na rozdiel od ostatných miestností zdieľa s chodbou presklenú fasádu, ktorá domácim umožňuje užívať si krásne výhľady.
Off-grid riešenia pre udržateľnú novostavbu
Presklenie na južnej strane domu má však širšie využitie, ako je len pohľad na okolie. Kým v letných mesiacoch je zatienené korunami stromov, v zime cez holé konáre preniká slnko, ktoré pomáha celý priestor vykurovať. Teplo zabezpečujú aj vysokoúčinné kachle na drevo, ktoré hlavnému obytnému priestoru dodávajú domácku atmosféru.
Dom je napájaný solárnymi panelmi a na chladenie využíva prirodzené prúdenie vzduchu a krížové vetranie. O dobrú tepelnú izoláciu sa starajú precízne pospájané CLT panely. Vďaka tomuto technickému riešeniu je m.o.r.e. chata takzvaným off-grid bývaním, teda nie je napojená na verejné siete.
Južne orientovaná presklená stena je v teplejších mesiacoch tienená okolitými korunami stromov. V zime cez ne preniká slnko, ktoré pomáha priestor vykurovať. Zdroj: Scott Norsworthy
Biotop pre netopiere hnedé
Impozantná stavba okrem útočiska pre ľudí poskytuje aj bezpečný priestor pre ohrozené netopiere hnedé. Tvorcovia pre ne integrovali do oceľového stožiara búdky, ktoré ponúkajú ochranu pred predátormi a ľahký prístup k jazeru. Toto riešenie prispieva k miestnej biodiverzite a demonštruje záväzok chaty k starostlivosti o životné prostredie.
M.o.r.e. chata je viac než len obydlie. Nenájdete tu prakticky nič, čo by prevyšovalo požiadavky alebo bolo navyše. Miestnosti sú skromne zmenšené, forma a vplyv na životné prostredie boli starostlivo zvážené tak, aby vyhovovali miestnym stavebným predpisom. Napriek technicky náročnej konštrukcii a systémom je chata pohltená okolitým lesom. Ide o model, v rámci ktorého sa architektúra môže zodpovedne zapájať do ochrany životného prostredia. Spochybňuje konvenčné predstavy o bývaní a zároveň podporuje udržateľnosť a rešpekt k prírode.
Netradičnou chatou sa architekti snažili o nový prístup k udržateľnému bývaniu, ktoré chráni prírodu. Zdroj: Scott Norsworthy
m.o.r.e. CLT Cabin
Štúdio: Kariouk Architects
Architekti: Paul Kariouk s dizajnovým tímom
Lokalita: Jazero Lac Du Brochet, Wakefield, Quebec, Canada
Hrubá zastavaná plocha: 93 m²
Realizácia: 2021
- Netradičný názov projektu m.o.r.e. vznikol z iniciálok babičiek oboch klientov. Všetky štyri ženy boli prisťahovalkyne a zohrali kľúčovú úlohu v rozvíjaní zručností, vďaka ktorým sa vždy dokázalo urobiť viac s menšími zdrojmi, a to s gráciou.
- Vyhýbanie sa konvenčným veľkým základom zachovalo flóru a pôdu povodia, čím sa zabránilo erózii.
- Úzka chodba sa na konci konštrukcie plynulo rozširuje do dennej zóny.
- Južne orientovaná presklená stena je v teplejších mesiacoch tienená okolitými korunami stromov. V zime cez ne preniká slnko, ktoré pomáha priestor vykurovať.
- Do oceľového stĺpa ukryli architekti búdky pre netopiere.
- Netradičnou chatou sa architekti snažili o nový prístup k udržateľnému bývaniu, ktoré chráni prírodu.
- Do chaty sa domáci dostanú po rampe. Úzka chodba s presklenou fasádou ich dovedie do dennej zóny.
- Priestor v zime pomáhajú vykurovať okrem iného aj kachle, ktoré priestor zútulňujú
- Dom je napájaný solárnymi panelmi.
- Konštrukcia chaty je vytvorená z vrstveného lepeného dreva – CLT panelov a glulam nosníkov.
- Vstup do chaty vedie po rampe so schodmi.
- Vďaka konštrukcii chaty „vo vzduchu“ sa minimalizovali zásahy do prostredia.
- Pôdorys CLT Cabin.
Text: Michaela Pősová
Foto: Scott Norsworthy