Zdroj: BoysPlayNice

Súťaž Interiér roku: Nedostavanú chatu z osemdesiatych rokov zmenili na nepoznanie

21. 01. 2021
Zdieľať

Nad Bukovou zasa fúka zimný vietor, ktorý putuje od Severného mora cez nemecké roviny a naberá silu v kamenistých kopcoch nad Hejnicami, aby na druhej strane Jizerských hôr rozprával o tom, aká bude tento rok zima. V týchto miestach, kam ešte dosiahne svojimi veternými severskými prstami, sme si opravili chatu.

Nad údolím Horskej Kamenice šumia opadané buky, s ktorými si vietor pohráva ako s nejakým pravekým hudobným nástrojom. Z čierneho domu na úpätí kopca stúpa biely dym, ktorý našepkáva, že chata nie je prázdna.

Drevený obklad na celom dome

Obklad prechádza i na strešné plochy a hlavný dom aj s malou chatou tak vyzerá pomerne abstraktne. Zdroj: BoysPlayNice

Pôvodná tvár nedostavanej chaty z osemdesiatych rokov minulého storočia sa zmenila na nepoznanie. Sivý brizolit nahradilo čierne drevené obloženie, ktoré si majitelia sami opaľovali. Obklad prechádza i na strešné plochy a hlavný dom aj s malou chatou tak vyzerá pomerne abstraktne.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Výnimočný dom v susedstve lúk, lesov a poľných ciest
chata s čiernym opaľovaným obložením

Sivý brizolit nahradilo čierne drevené obloženie, ktoré si majitelia sami opaľovali. Obklad prechádza i na strešné plochy. Zdroj: BoysPlayNice

Termíny ako strecha, múr či komín splývajú do jediného celku. Stojí tu skrátka dom s oknami a terasou. V niektorom z okien sa fasádne obloženie vyrezáva do guľatého tvaru. Dom vyzerá ako prerastená vtáčia búdka.

Okno guľatého tvaru na chate

Zdroj: BoysPlayNice

V chate je útulne. Ohnivé plamene oblizujú sklo vo veľkom kozube, drevo praská a za oknami sa povaľujú vankúše bielej jizerskej hmly. Chumáče vodnej pary sa ženú údolím a nad nimi presvitajú biele pásy zjazdoviek na Špičáku. To najhoršie počasie môže byť v týchto miestach vlastne to najlepšie.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Dom pre rodinu s dvomi deťmi a s výhľadmi na rozkvitnuté čerešne

Interiér je jednoduchý a funkčný. Pôvodná dispozícia sa dočkala zmien. Pôvodný obytný priestor ostal na svojom mieste, ale zmenila sa dispozícia časti určenej na spanie. Teraz sú v dome dve spálne. Jedna veľká, prístupná po nepriznaných schodoch v skrini. Druhá, o trošku menšia, je prístupná po rebríku z kuchyne. Aj oproti kozubu sa na vynáleze zvanom spacie okno pohodlne uloží aj nečakaná návšteva.

Spálňa v podkroví

Hlavná spálňa je útulná a jednoduchá. Zdroj: BoysPlayNice

Kuchyňa s veľkými oknami

Chata disponuje veľkou kuchyňou. Zdroj: BoysPlayNice

Pod nohami vrždí čerstvý poprašok snehu a my sa dostávame k menšej chatke – saune a spálni pre návštevy v jednom. Vo vedre sa namáčajú brezové halúzky a sauna rozvoniava drevom. Zmráka sa a v šere vidno prvých naháčov v županoch, ktorí idú okúsiť kúzlo sauny s najlepším výhľadom v Jizerských horách.

Abstraktný pohľad na chatu s obložením

Zdroj: BoysPlayNice

Máme šťastie na ľudí. Spoločne s našimi klientmi realizujeme projekty, ktoré sme v časoch minulých iba obdivovali v časopisoch. Na opravu starého domu vždy treba odvahu – nikdy totiž nie je úplne jasné, čo vás prekvapí. Môže spadnúť stena alebo zrazu zistíte, že dom nemá ani základy, alebo sa niekde nájde zopár kostí zo stredoveku a všetko sa musí zmeniť. Naša radosť sa preto zväčšuje, keď sa všetko dobre skončí. Treba len pevné nervy a partiu ľudí, ktorí vám veria, že všetko dobre dopadne.

Vďaka!

Chata v lese s rozsvietenými oknami

Zdroj: BoysPlayNice

Autor interiéru: Autor: Ing. arch. Jan Vondrák, Mjölk, s. r. o.
Foto: BoysPlayNice

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Rodinný dom, v ktorom vládne dubové drevo

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: chata drevená fasáda prírodné interiéry prírodné materiály rekonštrukcia chaty
Zdieľať článok

Diskusia