Zdroj: Atelier Vincent Hecht

Absolútne celý z dreva! Dom, ktorý spochybňuje mnohé vlastnosti pripisované drevu

27. 11. 2020
Zdieľať

Pred pár týždňami postavili vo Francúzsku stopercentne drevený dom. Z dreva tu je prakticky všetko. Stavba spochybňuje mnohé vlastnosti, ktoré boli drevu pripisované (napríklad chýbajúca flexibilita, slabá odolnosť voči vode a poveternostným vplyvom, neustála potreba ošetrovania) a ukazuje nové experimentálne možnosti individuálneho bývania.

Cieľom autorov tejto experimentálnej stavby je upraviť tradičné princípy individuálneho bývania. „Budova je prototypom obydlia, ktoré vyplynulo zo skúmaní, experimentov a objavov zistených v priebehu času. Neustále sa vyvíja ďalej. Prototyp stopercentne dreveného domu je súčasťou náučnej promenády v parku zámku Bourdaisière. Pri príprave návrhu sme hľadali priestorové kvality, ktoré zmenia všeobecnú predstavu o obytnom priestore a skúmali sme drevené konštrukčné systémy.“

Prečítajte si tiež
Drevená stavba roka 2020? Stala sa ňou táto nízkoenergetická drevostavba s ôsmimi druhmi dreva
100% Wooden House

Zdroj: Atelier Vincent Hecht

Samotná stavba a jej vývoj do aktuálnej podoby trval tri roky a niet pochýb o tom, že sa bude podľa potrieb a okolností aj naďalej vyvíjať.

Jeden priestor členený výškovými rozdielmi

Celá dispozícia netradičného domu sa špirálovito obtáča okolo centrálneho jadra. Vytvára veľkorysý a nepretržitý objem. Vďaka výškovým zmenám v interiéri sú jednoducho rozčlenené jednotlivé funkcie. Izba na vyššej úrovni, ktorá má najväčšie súkromie, slúži ako spálňa. Pod ňou vznikla krytá terasa.

100% Wooden House

Zdroj: Atelier Vincent Hecht

Nižšie nájdete obývačku, najnižšie kuchyňu. V obývačke môžete posedieť na okne – tiež úplne inom ako tie, na ktoré sme zvyknutí (je horizontálne a tiahne sa celou stavbou). V kuchyni máte zase výhľad z okna postojačky. Zo spálne môžete vyjsť po schodoch ešte vyššie – na najvyššej úrovni je vyhliadka.

100% Wooden House

Zdroj: Atelier Vincent Hecht

Odpoveď na výzvu z roku 2017

Stopercentne drevený dom spája tradičné technické riešenia zo začiatkov výstavby s dnešným technologicky vyspelým priemyslom. Autori tvrdia, že týmto spôsobom sa snažia opätovne prepojiť obyvateľov s prostredím, v ktorom žijú. Projekt nevznikol samoúčelne, je odpoveďou na výzvu, ktorú inicioval francúzsky zámok Bourdaisière ako súčasť druhého ročníka Festivalu lesov a dreva v roku 2017. Čo bolo cieľom tejto výzvy?

Prečítajte si tiež
Nádherné bývanie v nízkoenergetickej drevostavbe v Zálesí pri Malom Dunaji

Vytvoriť dom pre dve osoby s rozlohou približne 55 m², ktorý bude mať prízemie a prvé podlažie. Podstatou bolo použiť len a len drevo.

100% Wooden House

Zdroj: Atelier Vincent Hecht

Akácia, gaštan i guľatina

Atypická chatka stojí na konštrukcii z odolného dreva akácie, nad zemou využíva gaštanové kmene priamo z okolitého parku. Fasáda je bez úprav, drevo sa prispôsobí prostrediu, v interiéri má svoje miesto aj surová guľatina. Celá konštrukcia bola vopred vymodelovaná, potom vytvorili presné plány a materiál na stavbu bol narezaný digitálne. I keď plány a projektovanie trvali dlho, stavba bola nakoniec na mieste veľmi rýchlo zmontovaná. Použité techniky a riešenia sú výnimočnou kombináciou archaických a špičkových riešení.

100% Wooden House

Zdroj: Atelier Vincent Hecht

100% Wooden House

Architektonický ateliér: LOCAL (Matthieu Boustany, Benoist Desfonds) + Peeraya Suphasidh Studio

Lokalita: Montlouis-sur-Loire, Francúzsko

Realizácia: 2017 až 2020

Plocha: 55 m2

Sabína Zavarská
Foto: Atelier Vincent Hecht

Kategória: Návšteva
Tagy: drevodomy drevostavba
Zdieľať článok

Diskusia