Ako na dostatok súkromia v mestskom prostredí? Dennú zónu umiestnili pod úroveň ulice a orientovali k rieke
Architektonickú a dizajnérsku firmu Dupont Blouin so sídlom v Montreale založila dvojica architektov Marie-Josée Dupont a Olivier Blouin. Ich práce charakterizuje využitie princípu jin a jang, kontrastu chladu a tepla. Obaja sú milovníci prírody a majú radi čisté línie, precízne detaily, organizované a integrované systémy. Aj v projekte s názvom Rezidencia MI-1, ktorý vám predstavíme, je každý detail premyslený, vrátane farebnosti, materiálov a zariadenia interiéru.
Rodinný dom MI-1 je prvým z troch rodinných domov, ktoré majú stať pozdĺž rieky Mille-Îles v Lavale. Je obložený bielymi tehlami, na ktorých sa odrážajú ročné obdobia, vďaka čomu je v okolí jedinečný. Tvar hmoty a jej rozloženie sú inšpirované ľudovým jazykom architektúry v lokalite mesta Laval z čias, keď bol ostrov rekreačnou oblasťou. Stal sa modernou reinterpretáciou tradičnej kanadskej chaty so sedlovou strechou.
Tri časti, každá má inú funkciu
Stavba je zložená z troch celkov, pričom každý má inú funkciu. Hmota rovnobežná s ulicou zahŕňa garáž, vstupnú halu a obytné priestory. Kolmo na ňu nadväzujú dve ďalšie ramená, v ktorých sú oddychové zóny. V časti najbližšie k ulici sú dve spálne a kúpeľňa. Nad nimi – v podkroví – sa nachádza hlavná spálňa so šatňou, kúpeľňou a s výhľadom na rieku.
Denná zóna pod úrovňou ulice
Cieľom architektov bolo vytvoriť príjemný priestor s čo najvyššou mierou intimity, chránený pred susedstvom a ruchom bulváru des Mille-Îles. Výhľady sústredili na rieku za domom, čím posilnili dojem, že stavba stojí skôr v prírode než na predmestí. To je tiež dôvod, prečo boli obytné priestory umiestnené nižšie – mierne pod úrovňou ulice. Nadväzujú na breh rieky.
Multifunkčný nábytok a integrované prvky
Interiér je vybavený integrovaným multifunkčným nábytkom. Všimnite si drevený prvok, ktorý slúži ako police a špajza v kuchyni, vitrína v jedálni a odkladacia skrinka v obývačke.
Otáča sa ako stuha za roh, kde sa stáva zábradlím schodiska, potom šatňou na prvom poschodí. Toto elegantné a štrukturované riešenie obaľuje spoločné priestory a vytvára ochrannú dlaň pred vonkajším prostredím.
Dostatok svetla? Veľké okná a strešné svetlíky
Obytné priestory sú orientované smerom k rieke, teda na severnej strane domu. Aby mali dostatočný prístup k prirodzenému svetlu, architekti vytvorili strešné svetlíky. Jeden sa nachádza v obývačke nad schodiskom, druhý na križovatke dvoch chodieb a ďalšie v každej kúpeľni. Pohyb slnka počas dňa vytvára meniacu sa atmosféru. Okrem vertikálnych otvorov sú na každej strane chodby okná vytvárajúce svetelnú os. Vďaka nej prúdi svetlo v interiéri z juhu na sever.
Jemná farebnosť pozýva na oddych
Keď vstúpite do tohto „bieleho domu“ očarí vás atmosféra vyplývajúca z kombinácie prirodzeného svetla a svetlých farieb. Biela prechádza do odtieňov jemne béžovej, slabučko marhuľovej, krémovej, dokonca sem-tam môžete vidieť aj nádych ružovej. Samozrejme, záleží aj od dennej doby a počasia vonku.
Biela keramika, terazzo, kanadský javor
Pokojnú farebnosť majú aj kúpeľne obložené bielou keramikou a terazzom. Podlahy v obytných priestoroch a v spálňach sú z kanadského javora, zvýrazňujú krémové steny. Minimalistická paleta svetlých farieb a príjemných prírodných materiálov umocňuje harmonickú atmosféru celého interiéru. Napriek tomu, že sa dom nachádza blízko mestského prostredia, funguje ako pokojné útočisko.
Rezidencia MI-1
architektonický ateliér: Dupont Blouin
autori: Marie-Josée Dupont & Olivier Blouin
lokalita: Laval, Kanada
plocha: 1850 m2
realizácia: 2022
Sabína Zavarská
Foto: Olivier Blouin
Zdroj: v2com