Zdroj: Jakub Klima a Josef Trakal

Inšpiratívne bývanie s dušou v budove polikliniky. Strešný byt v kombinácii dubového dreva, bielej a modrej farby

04. 04. 2022
Zdieľať

V budove libereckej polikliniky vznikol inšpiratívny strešný byt. Hoci je určený na krátkodobé prenajímanie, obsahuje mnoho prvkov, ktoré sa hodia do interiérov na dlhodobé bývanie. Tento byt je výhodný aj polohou – hoci sa nachádza v historickej časti mesta, je z neho blízko aj do Jizerských hôr. Bývanie pre dvoch ľudí je ladené do bielych tónov, ktoré sú oteplené dubovým drevom a doladené elegantnou petrolejovou a modrou farbou.

Centrum bytu a všetkého diania v ňom tvorí denná zóna. Spája bielu matnú rohovú kuchyňu s jedálenskou časťou a obývačkou. Predel medzi kuchyňou a obývačkou naznačuje drevený trám a samotný chrbát pohovky v pôsobivej petrolejovej farbe. Biely monolit kuchyne pôsobí ako socha v priestore – elegantne a presvetľujúco. Zástena linky a pracovná doska nesú betónový dekor, na jeho pozadí vynikajú čierne spotrebiče a doplnky.

Prečítajte si tiež
Romantický malý byt, v ktorom sa mieša vidiecka romantika so severským dizajnom

Neviditeľné úchytky, textúry a farby

Dojem jednoduchosti a čistoty umocňujú neviditeľné úchytky a bezúchytkové riešenia. Dizajnér, ktorý celý projekt riešil, Josef Trakal, dotvoril jedáleň kruhovým stolom so stredovou nohou s jedálenskými čalúnenými stoličkami v temne modrej farbe. Čalúnenie a farebnosť stoličiek zjemňuje strohosť ostatných riešení. Obývaciu časť zútulňuje drevený lištový obklad steny za televízorom.

Biely podkrovný byt oteplený dubovým drevom a modrou farbou

Predel medzi kuchyňou a obývačkou naznačuje drevený trám a samotný chrbát pohovky v pôsobivej petrolejovej farbe. Zdroj: Jakub Klima a Josef Trakal

V podkroví je spálňa, kúpeľňa i šatník

Nočná zóna sa nachádza v hornej časti bytu. Vyjdete do nej po dubovom schodisku umiestnenom popri jednej zo stien dennej zóny. Pod stropom „zavesený“ spací priestor obsahuje manželskú posteľ oblečenú do kombinácie bielej a modrej farby.

Biely podkrovný byt oteplený dubovým drevom a modrou farbou

Zástena linky a pracovná doska nesú betónový dekor, na jeho pozadí vynikajú čierne spotrebiče a doplnky. Zdroj: Jakub Klima a Josef Trakal

Autor projektu dodal textúru tomuto priestoru špeciálnym spôsobom – v záhlaví postele použil vzdušnú kovovú konštrukciu ako dekoráciu, ktorá zároveň vytvára pocit bezpečia i súkromia. Za povšimnutie stoja biele minimalistické nočné stolíky, ktoré nemajú žiadne nohy, sú vlastne súčasťou postele. Na spálňu nadväzuje šatník a kúpeľňa s toaletou.

Prečítajte si tiež
Najnáročnejší projekt dizajnérky: Ako vybojovať cenné centimetre v zle navrhnutom byte?

Je obložená obkladmi s dekórom dreva vo viacerých odtieňoch hnedej. Všimnite si atypické vešiaky na chodbovej betónovej stene, rôzne druhy svietidiel, sklené konferenčné stolíky v tvare kruhu, či malé okienko pri posteli.

Biely podkrovný byt oteplený dubovým drevom a modrou farbou

Byt je doladený rôznymi svietidlami a doplnkami. Zdroj: Jakub Klima a Josef Trakal

Kto je Josef Trakal?

Dizajnu sa venuje už 16 rokov, študoval v ateliéri architekta Vojtecha Šruta. Pokračoval štúdiom designu na Technickej univerzite v Liberci, kde prešiel ateliérom, ktorý viedli dizajnérka Leona Matějková, režisér Jaroslav Brabec a architekt Bořek Šípek. Po štúdiu si zvolil odvetvie interiérového designu, ktorému sa venuje dodnes vo vlastnom ateliéri Josef Trakal design. Navrhuje ako súkromné, tak aj komerčné interiéry. Momentálne tiež vedie ateliér designu na strednej škole, kde kedysi sám študoval. Na jeho interiéroch vidno nadšenie remeslami, vyžaruje z nich funkčnosť, estetickosť a hlavne príjemná atmosféra.

Biely podkrovný byt oteplený dubovým drevom a modrou farbou

Chodba. Zdroj: Jakub Klima a Josef Trakal

Masaryčka Liberec

interiérový dizajnér: MgA. Josef Trakal

lokalita: Liberec, ČR

realizácia: 2021

plocha: 60 m2

Sabína Zavarská

Zdroj: JTdesign, www.joseftrakal.cz

Fotografie celkov: Jakub Klima a Josef Trakal. Fotografie detailov: Daniel Zuzánek

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: bytové doplnky dizajnový nábytok drevené trámy drevený obklad podkrovie podkrovné byty škandinávsky dizajn
Zdieľať článok

Diskusia