Zdroj: Roman Mlejnek Photography

Ako prepojiť so záhradou starý storočný dom na všetkých úrovniach? Výsledok tejto rekonštrukcie vás dostane!

22. 08. 2022
Zdieľať

Keď nazriete do tichej lokality Prahy 9 – Hrdlořezy, ešte aj dnes tu uvidíte stopy historickej architektúry a klasické vidiecke rodinné domy. Architektka Iveta Langerová riešila rekonštrukciu viac ako storočnej stavby, ktorú vlastnia spolu s manželom. Obnova jej mala vrátiť pôvodnú podobu (ale v modernom minimalistickom poňatí) a najmä vytvoriť nefungujúce prepojenie so záhradou – a to z každej úrovne domu.

Rekonštrukcia starému domu prinavrátila pôvodné črty, ale zároveň je riešený v moderných – čisto minimalistických líniách a detailoch. Okrem množstva rokmi nalepených „vylepšení“ bolo najskôr potrebné odstrániť aj nefunkčné plochy a využiť potenciál lokality „pozvaním“ priľahlej zelene do interiéru. Hlavnou myšlienkou rekonštrukcie bolo vytvorenie logického prepojenia domu a okolitého priestoru vo všetkých úrovniach.

Starý tradičný dom v pôvodnom stave

Pôvodný stav. Zdroj: Roman Mlejnek Photography

Do záhrady aj z horného podlažia

Prvým momentom rekonštrukcie bolo odstránenie strechy s rôznymi nadstavbami a vytvorenie pôvodného sedlového tvaru. Následne architektka presunula garáž, ktorá rozdeľovala spodnú záhradu na dva nelogické celky a navrhla pristavenie priestoru jedálne s kuchyňou. Táto prístavba má zelenú strechu nadväzujúcu na hornú záhradu. Zároveň vytvára priame prepojenie záhrady s horným poschodím domu.

Prečítajte si tiež
Súčasťou netradičnej kuchyne sa stal starý tehlový krb

Na prízemí pracovňa i srdce domu s krbom

Do domu sa vchádza na úrovni prízemia. Súčasťou vstupnej haly je nové schodisko – pôvodné sa nachádzalo na nepraktickom mieste. Nájdete tu pracovňu, ktorá slúži tiež ako izba pre hostí, technickú miestnosť so vstupom do pôvodnej pivnice, kúpeľňu a WC. Chodba vstupného priestoru je zakončená krbom, ktorý symbolizuje teplé srdce domu. Okolo krbu sa rozvíja veľkorysý obytný priestor.

Zrekonštruovaný tradičný storočný dom s bielym moderným interiérom

Chodba vstupného priestoru je zakončená krbom, ktorý symbolizuje teplé srdce domu. Zdroj: Roman Mlejnek Photography

Namiesto terasy zapustené átrium

Obytná časť je orientovaná na juh a vďaka veľkému preskleniu ponúka výhľad na Prírodný park Smetanka, ktorý v interiéri funguje ako nekonečne meniaci sa obraz. Kuchyňa s jedálňou je umiestnená v severnej časti prízemia.

Zrekonštruovaný tradičný storočný dom s bielym moderným interiérom

Obytná časť je orientovaná na juh a vďaka veľkému preskleniu ponúka výhľad na Prírodný park Smetanka, ktorý v interiéri funguje ako nekonečne meniaci sa obraz. Zdroj: Roman Mlejnek Photography

Ani tá však nie je bez prírody a prirodzeného svetla – nachádza sa tu totiž svetlík a ďalšie veľké presklenie s výhľadom do súkromného átria s posedením, ktoré je zapustené nižšie ako okolitá zástavba a samotná záhrada.

Prečítajte si tiež
Veľkosť a dispozícia bytu neumožnili vznik novej miestnosti, všetko vyriešil praktický spací box

Zo spálne priamo do záhrady

Zeleň vás osloví aj keď budete stúpať po schodoch do horného podlažia. Je tu presklenie, ktoré smeruje do hornej záhrady. Na poschodí sú umiestnené súkromné miestnosti – časť s detskými izbami a kúpeľňou, spálňa s priamym výstupom na záhradu, vlastnou šatňou a kúpeľňou.

Zrekonštruovaný tradičný storočný dom s bielym moderným interiérom

Zeleň vás osloví aj keď budete stúpať po schodoch do horného podlažia. Zdroj: Roman Mlejnek Photography

Udržateľný a v pasívnom štandarde

„Dom je navrhnutý ako udržateľný v hodnotách pasívneho domu. Podarilo sa to nielen vďaka zatepleniu, vykurovaniu a okenným prvkom, ale aj kvôli rekuperácii a využitiu dažďovej vody pre zálievku záhrady a na splachovanie WC v dome.

Prečítajte si tiež
Predali pozemok s veľkým rodinným domom pri Bratislave a zvolili si mestské bývanie v radovom dome s inšpiratívnym interiérom

K udržateľnosti taktiež prispievajú všetky zelené ploché strechy. Charakter miesta sa tak premieta do architektonickej koncepcie domu a jeho tvaru,“ upresňuje architektka Iveta Langerová.

Zrekonštruovaný tradičný storočný dom s bielym moderným interiérom

Kuchyňa s jedálňou má veľké presklenie s výhľadom do súkromného átria s posedením, ktoré je zapustené nižšie ako okolitá zástavba a samotná záhrada. Zdroj: Roman Mlejnek Photography

Rekonštrukcia domu Hrdlořezy

architektonický ateliér: Iveta Langerová architekti

architektka: Ing. arch. Iveta Langerová

lokalita: Praha. ČR

zastavaná plocha: 157 m2

podlahová plocha: 221 m2

návrh: 2017 – 2018

realizácia: 2018 – 2020

Sabína Zavarská

Foto: Roman Mlejnek Photography

Kategória: Návšteva
Tagy: átrium historický dom pasívne domy rodinný dom škandinávsky štýl tradičné domy udržateľnosť vonkajšie terasy
Zdieľať článok

Diskusia