Dve budovy s tradičným tvarom, drevenou a kamennou fasádou a sedlovou strechou v zime za súmraku

Vyzerá, akoby tam stálo odjakživa, ale zdanie klame. Vidiecke bývanie v horách vás prekvapí, taký interiér by ste asi nečakali!

Galéria (16)
Zdroj: Roman Mlejnek
04. 12. 2024
Zdieľať

Majitelia si priali obytnú drevenicu s prístavbou, ktorú by mohli využívať nielen cez víkendy. Mala fungovať aj na dlhodobé bývanie. Dnes v Jizerských horách stoja bok po boku dve podobné stavby v klasickom tvare. Obdĺžnikový pôdorys, sedlové strechy, symbióza s okolím. Drevenica to však nie je.

Namiesto drevenice moderný dom

Z drevenice nakoniec zišlo, avšak dom, ktorý bol postavený namiesto nej, plne rešpektuje horskú prírodu. Rovnako aj novodobá stodola uložená rovnobežne s ním.

„Po diskusiách s investorom sme dospeli k spoločnému rozhodnutiu neimitovať historické prístupy a drevenice, ale postaviť moderný dom s využitím súčasných materiálov a detailov. Avšak tak, aby vizuálne nevyčnieval a zbytočne na seba neupozorňovať. Aby zostal pokorný voči svojmu okoliu a rešpektoval charakter horského prostredia i prírody,“ hovorí architekt Martin Vomastek z ateliéru Labor 13, spoluautor návrhu tejto realizácie.

Pohľad z diaľky na dom so sedlovou strechou a veľkoformátovými preskleniami s osvetleným interiérom za súmraku v zime.

Majitelia mali pôvodne sen postaviť si obytnú drevenicu. Po konzultácii s architektmi sa však rozhodli pre moderný dom, ktorý však rešpektuje pôvodné stavby. Zdroj: Roman Mlejnek

Dva podobné domčeky, a predsa každý iný

Keď dnes prídete na pozemok, uvidíte na ňom stáť dva domy paralelne vedľa seba. I keď sa tvarom podobajú, líšia sa vonkajším vzhľadom, konštrukčným riešením, vnútornou klímou a v konečnom dôsledku i štandardom, aký poskytujú. 

Prečítajte si tiež
Drevenica v Terchovej bola hotová do roka a do dňa. So zariaďovaním pomohli časopisy a internet

Práve tvarová podobnosť zdôrazňuje, že tieto domy k sebe skutočne patria. Obe stavby tiež spája striedmosť použitých materiálov a minimalistické prevedenie.

Denné miestnosť s dreveným stolom a modernými stoličkami, sedačkou a kozubom v pozadí.

Rodinný dom s modernou stodolu dokonalo splynuli s tradičnou zástavbou. Vnútri sa však od súčasných interiérov nelíši. Zdroj: Roman Mlejnek

Dom na víkendy i natrvalo

Hlavná zo stavieb, určená na bývanie, je postavená z klasického muriva a obložená smrekovcovými latami. Obdĺžnikový tvar pôdorysu jemne narúša zapustený priestor pri vstupe. Vďaka nemu však vzniklo zastrešenie pred veľkými posuvnými dvermi dennej zóny. „Vyhryznutú“ hmotu architekti vrátili domu v podobe rozsiahleho vikiera na hornom podlaží.

Prečítajte si tiež
Z rozpadnutej usadlosti so stodolou vznikol krásny vidiecky dom pre starších manželov

Celý interiér presvetľujú rozsiahle presklenia, ktoré umocňujú kontakt s prírodou. Najintenzívnejšie to pocítite v dennej zóne. Okrem nej je na prízemí odpočinková miestnosť so vstupom do fínskej sauny, pri ktorej nechýba kúpeľňa s ochladzovacím vedrom.

Horné podlažie tvorí nočnú zónu. Na jednej strane je hosťovská izba so samostatnou kúpeľňou a šatňou, na druhej detská izba s otvoreným krovom a vstavaným poschodím. Uprostred nájdete spálňu majiteľov, spoločnú toaletu, kúpeľňu a šatník.

Obývacia izba s veľkoformátovým presklením s výhľadom do záhrady, pohodlným sedacím nábytkom a vzorovaným kobercom.

Obývačka s veľkoformátovými oknami a výhľadom do záhrady vytvára dokonalý priestor pre víkendový oddych. Zdroj: Roman Mlejnek

Stodola otvorená prírode

Popri obytnom dome stojí stavba pripomínajúca stodolu. V skutočnosti slúži skôr ako záhradný domček s technickým zázemím. Má železobetónovú konštrukciu s otvoreným krovom a vstavanou galériou a zvonku je obložená miestnymi žulovými kameňmi. Špecialitou stodoly sú veľké dvere z troch strán, vďaka ktorým môžu domáci takmer úplne otvoriť vnútorný priestor a prepojiť ho s exteriérom. Jediným upozornením, že nie ste v lese, sú rohové stĺpy. Nadväznosť medzi vnútorným priestorom stodoly a jej exteriérom podčiarkuje dlažba, ktorá funguje ako terasa medzi oboma stavbami.

Prečítajte si tiež
Takmer 120-ročná stodola sa pre svojich majiteľov stala domom snov s výhľadom ako v Provensalsku

„Táto dlažba je z rovnakých žulových kameňov, aké sme použili na obklad stodoly. Priestor terasy je intímnejší, od okolia ho chránia samotné stavby. Jej súčasťou je historická studňa. Neďaleko domu vzniklo kúpacie jazierko,“ zdôrazňuje ďalšie zaujímavosti riešenia architekt Martin Vomastek.

Dve budovy s tradičným tvarom, drevenou a kamennou fasádou a sedlovou strechou v zime za súmraku medzi stromami.

Stavba pripomínajúci stodolu slúži ako záhradný domček a technické zázemie. Zdroj: Roman Mlejnek

Svetlý interiér, priznaný betón, podlaha z terazzo

Keď sa pozrieme na riešenie interiéru obytného domu z dizajnového hľadiska, hneď je jasné, že vo vnútri vládnu svetlé farby. Biele steny dopĺňa priznaný železobetónový strop, na prízemní aj podlaha z liateho terazzo. Celý dom zútulňuje drevo. Funguje ako podlahová krytina v druhom nadzemnom podlaží, ale aj v podobe kuchynskej linky so vstavanými skriňami a ďalšieho nábytku na prízemí. Symbiózu bielej, sivej a dreva umocňujú čierne detaily v podobe rámov okien, spotrebičov, vodovodných batérií a sprchových hlavíc, kovových konštrukcií jedálenských stoličiek, svietidiel a vypínačov.

Prečítajte si tiež
S úctou a pokorou vdýchli život tradičnej drevenici v Tatrách, v interiéri nechali vyniknúť všetko pôvodné

„Elegantný kontrast s drevenými dverami dotvára čierne kovanie, konkrétne kľučky TERRY od českého výrobcu M&T. Okrem ich kvalitného prevedenia, ktoré máme rokmi preverené z iných projektov, nám do interiéru zmysluplne zapadol ich hranatý, a napriek tomu ergonomický tvar,“ upresňuje architekt Martin Vomastek.

Časť kúeľne s bielym obkladom, umývadlom na stene a sklenenou zástenou k sprchovému kútu.

Biely obklad kúpeľne príjemne dopĺňajú čierne akcenty v podobe batérií či tmavého skla na sprchovom kúte. Zdroj: Roman Mlejnek

Harmónia zvnútra aj zvonku

Realizácia – obytný dom a moderná stodola pri ňom – je zdarným príkladom toho, že aj moderné stavby (ak sú poňaté s pokorou) dokážu harmonicky splynúť s tradičným prostredím. Nenarúšajú prírodný charakter prostredia, do ktorého sú včlenené. V tomto prípade vytvárajú ideálny priestor na víkendový únik, ale aj na dlhodobé či trvané bývanie.

Suterén v dome Jizerky s pohodlným kreslom, drevenou prázdnou policou a výhľadom na záhradu a zaparkované auto.

Súčasťou prízemia je aj príjemná oddychová miestnosť so vstupom do fínskej sauny. Dokonalá kombinácia pre oddych na horách. Zdroj: Roman Mlejnek

RD Jizerky v skratke:

Architektonický ateliér: Labor 13
Autori: Ing. arch. Martin Vomastek, Ing. arch. Eva Smolíková
Rok realizácie: 2017 – 2021
Zastavaná plocha: dom 124,6 m2, stodola 80 m2
Úžitková plocha: dom 169 m2, stodola 88,8 m2
Materiály:

  • Konštrukcia stavieb: železobetón, murivo
  • Fasáda: dom – drevený obklad, stodola – kamenné obloženie (žula)
  • Strecha: hliníkový plech falcovaný
  • Okná: hliníkové
  • Podlaha: liate terazzo, drevená
  • Vykurovanie: podlahové, elektrokotol

Výrobcovia a dodávatelia:

  • Dodávateľ interiérového vybavenia – Bernt interiéry
  • Dverné kľučky – M&T, kovanie TERRY

Text: Sabína Zavarská
Foto: Roman Mlejnek pre M&T
Zdroj: M&T

Kategória: Návšteva
Tagy: moderné bývanie novostavba domu rodinný dom stodoly
Zdieľať článok
Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Aj z lenivosti môže vzniknúť pekné bývanie – navyše viacgeneračnéDom z tehly

Aj z lenivosti môže vzniknúť pekné bývanie – navyše viacgeneračné

Premýšľate nad vlastným domom? Tieto fakty vplývajú na úsporuDom z tehly

Premýšľate nad vlastným domom? Tieto fakty vplývajú na úsporu

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Diskusia