Zdroj: Linea Design

Do minimalistickej kúpeľne sa zmestila i práčka a vaňa. Ako dosiahli, že priestor pôsobí tak vzdušne?

26. 09. 2023
Zdieľať

Netradičným umiestnením WC geberitu do kúpeľňovej skrinky získala kúpeľňa čistejšiu dispozíciu, dostatok úložných priestorov a kompaktnejší dizajn. O zvyšok sa postaralo veľké zrkadlo.

Vytvoriť vzdušnú, presvetlenú, minimalisticky jednoduchú kúpeľňu s dostatkom úložných priestorov v miestnosti, ktorá nemá ani 6 m2, nebolo úplne jednoduché.

V neveľkej kúpeľni stála pôvodne na mieste aktuálnej komody veľká rohová vaňa a toaleta. Zbytok miestnosti už neposkytoval dostatok možností na umiestnenie väčších úložných, ktorých súčasťou mala byť aj zabudovaná práčka. Projekt rekonštrukcie si preto vyžiadal dôsledné zamyslenie sa nad novým rozmiestnením jednotlivých prvkov.

Práčka schovaná za dvierkmai skrine.

V kúpeľni sa za dvierkami skrinky schováva i práčka. Zdroj: Linea Design

Ideálna nika

Väčšie zostavy skriniek najlepšie vyniknú, ak sú umiestnené v nike, kde zostanú skryté ich hlboké bočnice. Pôsobia tak jemnejšie, menej masívne.
Malá zmena – predsadenie WC a umiestnenie geberitu do jednej zo skriniek – umožnila optimálnejšie využiť možnosti priestoru a dať kúpeľňovej komode moderný lineárny charakter.

Detail na zapustené umývadlo a batériu.

Umývadlo je namontované pod dosku, vďaka čomu si vrch skrinky zachováva čistý dizajn. Zdroj: Linea Design

Čisté minimalistické detaily

Návrh jednoduchej minimalistickej kúpeľne z dielne interiérového štúdia Linea Design je postavený na jednoduchých čistých detailoch. Kompaktná pracovná doska v hrúbke 12 mm umožnila montáž umývadla pod dosku. Línia topu komody tak zostala čistá, neprerušená lemom umývadla.
Štruktúrovaný povrch dvierok vytvára zaujímavé efekty svetla a tieňa, dodáva komode nečakanú dynamiku a hĺbku. Vo vertikálnych líniách záfrezov zanikli jednotlivé dvierka skriniek. Vďaka nim pôsobí celá kompozícia kompaktnejšie. Čisté bezúchytkové otváranie dotvára minimalistický dojem komody.

Kúpeľňa s veľkým zrkadlom, sivými skrinkami a vaňou za dverami.

Aby priestor pôsobil vzdušnejšie, všetko v ňom „levituje“. Aj vaňa. Zdroj: Linea Design

Všetko, čo môže, levituje

Projekt dôsledne využíva všetky možnosti odľahčenia priestoru. Levitujú skrinky dokonca i vaňa. Jej zapustený soklík tiež prispieva k ilúzii, že kúpeľňa vyzerá o trochu vzdušnejšia a väčšia, než v skutočnosti je.

Prečítajte si tiež
Chcete mať nadčasovú kúpeľňu? Voľte tieto farebné kombinácie

Teplý minimalizmus

Cieľom projektu bolo vytvoriť čisto, minimalisticky pôsobiacu kúpeľňu, ktorá však nebude ani chladná, ani sterilná. Jednoduché línie komody, jemná neutrálna farebná škála, v ktorej prevládajú teplé tóny béžovej a sivozelenej, oblé prvky batérií a doplnkov – to sú základné prvky konceptu jej dizajnu.

Chladné technické prvky, ako veľkoplošná dlažba, kompaktná doska v betónovom dekore a zrkadlo, vyvažuje rustikálny povrch obkladov a malé akcenty v teplej farbe dreva a prútia. Vďaka nim pôsobí kúpeľňa moderne, no nie chladne.

Biela vaňa oproti skrinkám v kúpeľni od Linea Design.

Moderný dojem z kúpeľne umocňuje aj použitie podomietkových batérií s jemnými zaoblenými líniami. Zdroj: Linea Design

Znásobené svetlo

Aby kúpeľňa vyznela vzdušne minimalisticky, potrebovala dostatok svetla. Zrkadlo na celej stene nielenže vytvára ilúziu väčšieho priestoru, ale aj krásne zhodnocuje prichádzajúce svetlo a celú kúpeľňu presvetľuje. Okrem toho celú kúpeľňu osvetľuje jedno zapustené a jedno závesné svietidlo.

Prečítajte si tiež
Tapeta, obklad či maľovka? Aké povrchy najlepšie fungujú v kúpeľni

Originálny nápad

Nápad s netradičným umiestnením geberitu pomohol uspokojiť potreby klienta, no priniesol do projektu aj niečo originálne a jedinečné, čo neomrzí a bude základom nadčasového bývania klienta.

Návrh a realizácia: Interiérové štúdio Linea Design
Foto: Linea Design

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: malá kúpeľňa minimalizmus praktická kúpeľňa
Zdieľať článok

Diskusia