Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Malý dom pri rybníku so saunou: Ako to vyzerá, keď sa mladý pár presťahuje z ruchu mesta na vidiek

10. 07. 2023
Zdieľať

Po čom najviac túžite, keď už máte všetkého akurát tak dosť či dokonca vyše hlavy? Pozrite sa, ako vyzerá únik z mesta v podaní ateliéru boq architekti.

V ostatných piatich rokoch mnohí z nás hľadali spôsob, ako rozšíriť svoje súkromie smerom von. Tak, aby boli viac v kontakte s prírodou a mali viac času na rodinu.

Svoju úlohu zohrala aj pandémia a následné opatrenia, ktoré viedli k uzatvorenému životu aj k práci z domu. O to výraznejšie stúpla hodnota vlastnej chatky, chalupy či minidomčeka v prírodnom prostredí.

Klasika doplnená funkčnosťou

Únik pred ruchom mesta a súkromie v príjemnom prostredí hľadali aj dnes už spokojní majitelia neveľkého víkendového domu, ktorý stojí na úplnom okraji malej obce v južných Čechách. Nachádza sa v oblasti pretkanej známymi juhočeskými rybníkmi – doslova kúsok od vody.

Vidiecky minidom s obdĺžníkovým kubusom v Južných Čechách

Koncept stavby domu vychádza z klasického vidieckeho archetypu, doplnili ho však už menej typickým obdĺžnikovým kubusom. Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

„Náš koncept stavby domu vychádza z klasického vidieckeho archetypu. Hoci sme pracovali so základnou hmotou so sedlovou strechou, pragmaticky sme ju doplnili už menej typickým obdĺžnikovým kubusom. Vďaka tomuto riešeniu vzniklo prelínanie dvoch hmôt, ktoré vychádza z vnútorného usporiadania a je teda viditeľné aj v interiéri,“ konkretizujú autori minidomu, architekti Miroslav Stach a Jana Stachová.

Prečítajte si tiež
Úchvatné bývanie pri jazere: Útulný dom obložili borovicovým drevom, nechýba ani vonkajšia terasa s posedením

Plne presklené priečelie

Pri víkendových alebo oddychových chalupách je najdôležitejší kontakt medzi interiérom a exteriérom. Keďže aj tento domček stojí v krásnom prostredí, navyše v tesnej blízkosti vodnej plochy, celé hlavné priečelie domu je plne presklené.

Do interiéru vnikajú čarovné odlesky vodnej hladiny, ktoré sa menia spolu s cestou slnka po oblohe.

Výhľad na rybník z interiéru - Minidom pri rybníku v Južných Čechách

Najdôležitejším prvkom v interiéri víkendového domčeka je výhľad na vodnú plochu. V každú dennú či nočnú hodinu je iný. Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Aj malá plocha môže pôsobiť vzdušne

Celý hlavný obytný priestor napriek malej podlahovej ploche pôsobí veľkoryso i preto, že je otvorený až do stropu. Prekvapivo vzdušné spodné podlažie zahŕňa kuchynskú linku, jedálenský stôl a oddychovú zónu.

Na hornom podlaží našla miesto nielen posteľ, ale domáci tu majú aj pracovný kút s upokojujúcim výhľadom na vodnú plochu – je totiž umiestnený čelom k preskleniu. Spoločenské prízemie so súkromným horným podlažím spája oceľové schodisko s drevenými nášľapmi.

Vertikálne otvorený interiér - Minidom pri rybníku v Južných Čechách

Aj neveľký priestor môže pôsobiť vzdušne. V tomto prípade interiér odľahčilo vertikálne otvorenie až po strechu, strešné okno aj subtílne konštrukcie schodiska a nábytku z ocele. Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Domáci wellness so saunou

Druhá časť stavby má nielen inú podobu, ale aj rozdielnu funkciu. Je v nej sústredený domáci wellness, konkrétne relaxačná kúpeľňa s prechodom do sauny.

Ak si saunu predstavujete ako malú uzatvorenú miestnosť, v tomto prípade vás prekvapí. Aj z nej je vďaka preskleniu výhľad na rybník.

Tmavá kúpeľňa - Minidom pri rybníku v Južných Čechách

Mnoho ľudí sa bojí tmavého riešenia kúpeľne. Ak jej však dáte správne osvetlenie, prvky zo skla a z lesklého kovu, vhodne umiestnite zrkadlo či svetlejší prvok, efekt môže byť viac než zaujímavý. Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Biela omietka, pozinkovaný plech

Jednoduchosť a estetickú čistotu stavby zdôrazňuje biela omietka fasád skombinovaná s pozinkovaným plechom v antracitovej farbe na streche. Celok dopĺňajú drevohliníkové okná.

Ani interiér nič neskrýva, nekamufluje. Oceľové nosníky sú priznané a doplnené subtílnym schodiskom či ďalším oceľovým nábytkom. Zvyšok interiéru architekti dotvorili drevenými prvkami a farebne neutrálnymi doplnkami.

Kamenné priečelie - Minidom pri rybníku v Južných Čechách

Prvky z kameňa nájdete v záhrade, na spevňujúcom múriku aj vo forme obloženia na čelnom priečelí domu. Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Vnútri nie sú potrebné žiadne akcenty – hlavným interiérovým motívom je totiž vonkajšia scenéria. Tá jednak upokojuje, jednak nikdy neuvidíte rovnaký obraz, pretože sa mení doslova každú minútu a vytvára tak neopakovateľnú atmosféru.

Viac detailov z interiéru aj exteriéru nájdete v galérii na konci článku.

Nevyhnutný prírodný prvok: kamene

Vonkajšie prostredie okolo minidomčeka sa dočkalo záhradných úprav, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou celkového dizajnu. Kamenné valóny spevňujúce breh zároveň lemujú piesočnatú pláž.

Prečítajte si tiež
Malý bezbariérový domček pre rodičov vás ohromí vzdušnosťou a priestrannosťou. On vyrábal, ona zariaďovala

Prvky z kameňa nájdete aj ďalej v záhrade, na spevňujúcom múriku, ako aj vo forme obloženia na čelnom priečelí domu. Pôsobia príjemne, harmonizujúco a približujú novotvar charakteru prostredia, v ktorom vznikol.

Minidom so saunou

Nehnuteľnosť: Minidomček na okraji malej obce medzi juhočeskými rybníkmi
Kto tu býva: Mladý pár, ktorý hľadal oddych od mesta.
Autori: boq architekti – Miroslav Stach, Jana Stachová
Lokalita: ČR
Plocha: 50 m2
Projekt: 2018 – 2019
Realizácia: 2020
Záhrada: Ing. Petra Novotná – ateliér Koukol

Text: Sabína Zavarská
Foto: MgA. Tomáš Dittrich
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: minidom otvorený priestor presklené fasády vidiecke domy víkendový dom
Zdieľať článok
Záujem o tepelné čerpadlá pri rekonštrukcii domu je veľký, problémom sú financieASB.sk

Záujem o tepelné čerpadlá pri rekonštrukcii domu je veľký, problémom sú financie

Najzelenšiu univerzitu na Slovensku nájdete v Nitre. SPU postúpila v globálnom rebríčku vďaka obnoviteľným zdrojomASB.sk

Najzelenšiu univerzitu na Slovensku nájdete v Nitre. SPU postúpila v globálnom rebríčku vďaka obnoviteľným zdrojom

Extrémne zrážky kvôli meniacej sa klíme budú problémom najmä pre mestáASB.sk

Extrémne zrážky kvôli meniacej sa klíme budú problémom najmä pre mestá

Zápach z práčky: Ako sa ho zbaviť a ktorým častiam práčky venovať pozornosť?Urob si sám

Zápach z práčky: Ako sa ho zbaviť a ktorým častiam práčky venovať pozornosť?

Diskusia