Čo s domom, keď ho opustia dospelé deti? Títo manželia poznajú recept!

05. 03. 2020
Zdieľať

Vášnivá kuchárka Pauline a jej manžel Mick si odjakživa spájajú príjemné chvíle s dobrým jedlom a pitím v spoločnosti rodiny a priateľov. Zmeny, ktoré nevyhnutne nastali po odsťahovaní ich dospelých detí, využili manželia vo svoj prospech. Vo veľkom dvojposchodovom dome vytvorili veľkorysý priestor na spoločné obedy s rodinou a našlo sa i nové miesto na nekonečnú zábavu a večierky s priateľmi.


Vytúžená masívna kuchyňa v štýle „shaker“ od firmy Howdens. Pauline túžila po svetlej kuchynskej linke, a tak sa rozhodla pre neutrálnu kombináciu bielej a dreva.

Vytúžená masívna kuchyňa v štýle „shaker“
RACHAEL SMITH

Vytúžená masívna kuchyňa v štýle „shaker“ od firmy Howdens. Pauline túžila po svetlej kuchynskej linke, a tak sa rozhodla pre neutrálnu kombináciu bielej a dreva.

Opustené hniezdo 

Simpkinovci kúpili dom v historickom meste Kent ako dovtedy neobývanú novostavbu. Celková dispozícia im vyhovovala, zásadné zmeny neboli nutné. Dom mal v tom čase osem samostatných izieb. Pauline priznáva, že jedinou väčšou investíciou pri rekonštrukcii bola pre nich kuchyňa: „Chcela som otvorený priestor, v ktorom sa môžem venovať vareniu a zároveň byť súčasťou diania pri stole.“

Stenu, ktorá predtým jedáleň a kuchyňu rozdeľovala na dve miestnosti, manželia zbúrali a svoje rozhodnutie neľutujú. „Aj dnes je jedáleň s kuchyňou najčastejšie používaná miestnosť v dome. Tu pri veľkom stole sa všetci schádzame a rozprávame, tu sa dejú najdôležitejšie rozhodnutia,“ ukazuje Pauline na dlhý dubový stôl.

Prečítajte si tiež:

Za 5 hodín postavili rodine dom na ich obľúbenom mieste! Ako je to vôbec možné?

Dom prešiel za tie roky už viacerými zmenami, no tie najväčšie nastali, keď sa ich syn Sean a dcéra Rebecca osamostatnili.  „Vždy sme mali radi spoločnosť priateľov, po ich odchode nastal čas na večierky,“ smeje sa Pauline. Manželia vytvorili z opustených detských izieb spálne pre hostí. Ich obľúbená miestnosť je na prízemí – kedysi študovňa, dnes súkromný bar.

„Tu sa schádzame s priateľmi každý piatok, debatujeme a čakáme, kým Pauline pripraví svoje skvelé jedlo. Potom sa zvyčajne všetci presúvame do jedálne,“ spokojne vysvetľuje Mick.


Víkendové zábavy a večierky sa konajú na prízemí. Miestnosť je zahalená do tmavých farieb a pripomína hotelový salónik. Plechové skrinky na kolieskach v retro štýle vytvárajú súkromný bar.

Plechové skrinky na kolieskach v retro štýle vytvárajú súkromný bar.
RACHAEL SMITH

Víkendové zábavy a večierky sa konajú na prízemí. Miestnosť je zahalená do tmavých farieb a pripomína hotelový salónik. Plechové skrinky na kolieskach v retro štýle vytvárajú súkromný bar.

Tip od Pauline

Keď si zariaďujete dom, začnite s neutrálnym farebným základom. Drevo, ratan a iné prírodné materiály sa dobre kombinujú aj s farebnejšími textíliami a doplnkami, ktoré môžete pridávať postupne.


Množstvo doplnkov a nábytku, ktoré nájdeme u Micka a Pauline, je z druhej ruky. Pauline vášnivo nakupuje a predáva na ebay. Rovnako rada si však dá zhotoviť niečo výnimočné na mieru a niektoré kusy vyrobil dokonca vlastnými rukami jej zručný manžel.

spáľňa
RACHAEL SMITH

Množstvo doplnkov a nábytku, ktoré nájdeme u Micka a Pauline, je z druhej ruky. Pauline vášnivo nakupuje a predáva na ebay. Rovnako rada si však dá zhotoviť niečo výnimočné na mieru a niektoré kusy vyrobil dokonca vlastnými rukami jej zručný manžel.

Denná a nočná zóna v dome

Základné svetlé a tmavé tóny vytvárajú náladu jednotlivých poschodí a zároveň efektne oddeľujú dennú a nočnú zónu. Prízemie domu, ktoré sa nesie na „párty vlne,“ je zahalené do tmavých farieb. Čierne steny a kožená sedačka vytvárajú príjemnú barovú atmosféru, svetelné nápisy a retro kúsky odrážajú veselú a optimistickú povahu domácich.

O poschodie vyššie je slnkom zaliata kuchyňa s jedálňou a útulná obývačka. Vládnu v nich svetlé tóny, drevo, prírodné materiály a množstvo príjemných textílií. Na najvyššom poschodí, kde sú tri spálne, panuje nostalgická atmosféra, ktorú docielila Pauline overenou kombináciou čiernej a bielej, tmavými industriálnymi doplnkami a masívnymi nábytkom.

Veľký dom potreboval rozumnú dávku „zútuľňujúcich“ ingrediencií. Pauline sa nebála zmien ani farieb. Sivé a čierne steny vytvorili žiaduci dramatický efekt. Obľúbené prírodné materiály manželov, ako sú drevo, juta, a množstvo textílií vytvorili pravú domácu pohodu. Miestnosti zariaďovala domáca postupne: „Som veľmi spontánna. Ak sa mi niečo zapáči, kúpim to a neskôr premýšľam, kam to umiestnim, dokonca často presúvam doplnky a nábytok z jednej miestnosti do inej, ak to tak cítim.“


Manželia túžili dodať stenám v spálni rustikálny nádych, a tak použili vápennú farbu. Tá vytvorila príjemnú textúru a pripomína betón.

stolík v spáľni
RACHAEL SMITH

Manželia túžili dodať stenám v spálni rustikálny nádych, a tak použili vápennú farbu. Tá vytvorila príjemnú textúru a pripomína betón.

Katkin pohľad

Príjemné, hravé, útulné. Dom s dvoma poschodiami s množstvom úžasných zákutí pôsobí na prvý pohľad ako domov veľkej rodiny. Hoci v ňom žije už len jeden manželský pár, miestnosti nepôsobia ani náhodou smutne, opustene či nebodaj zúfalo. (A to ani napriek tomu, že má neuveriteľných sedem izieb.) Pauline a Mick sú optimisti.

Opustené detské izby sa pre nich stali pozvánkou do novej etapy v ich manželskom živote. Tá je plná skvelej hudby, dobrého jedla, príjemných stretnutí s priateľmi a víkendových zábaviek do neskorej noci. Mick a Pauline si takto svoje rodinné sídlo udržiavajú čulé a živé a čosi mi našepkáva, že dvojposchodový dom je teraz viac plný ako prázdny.


Potrebujete zmenu? Podľa Pauline zmeníte štýl miestnosti veľmi jednoducho a nemusí vás to stáť „majland“: „Použite, čo máte, premiestnite nábytok, kúpte zopár nových doplnkov a je to. Kto túži po väčšej zmene, nech vezme do rúk farbu a štetec. Nie je nič jednoduchšie ako premaľovať stenu či dve. A zmena je pritom obrovská.“

spáľňa
RACHAEL SMITH

Potrebujete zmenu? Podľa Pauline zmeníte štýl miestnosti veľmi jednoducho a nemusí vás to stáť „majland“: „Použite, čo máte, premiestnite nábytok, kúpte zopár nových doplnkov a je to. Kto túži po väčšej zmene, nech vezme do rúk farbu a štetec. Nie je nič jednoduchšie ako premaľovať stenu či dve. A zmena je pritom obrovská.“

dvojposchodový dom

dispozícia 6 + kk

lokalita Kent, Veľká Británia

Text: BethMurton, Katarína Paukeje
Foto: Rachael Smith
Styling: Anna Morley, Amelia Smith
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: rekonštrukcia rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia