Dom v krajine

09. 06. 2006
Zdieľať

Ten kraj bol naozaj čarovný. Stromy už zafarbila jeseň a v chladnom vzduchu bolo cítiť huby a rannú hmlu. Kopce mali prívetivú výšku, až sa mi chcelo vystúpiť z auta, sadnúť na bicykel a vybrať sa kľukatou cestou do lesa. Blížili sme sa k cieľu. Cesta lemovaná dedinskými domami sa hadila k blízkym kopcom. Takmer na jej konci sa nám otvoril pohľad na neobvyklý dom na kopci nad dedinou, až na hranici lesa.Pred nami stála naozaj pôsobivá stavba. Šikminy rozľahlých striech a mäkké oblúky múrov sa podobali vlneniu okolitých kopcov, sklenené steny netrvali na prísnych hraniciach medzi „dnu“ a „von“ a vzduch voľne prestupoval domom i krajinou. Aj napriek svojej veľkosti a komplikovanému tvaru (alebo možno práve pre ne) bol tu „tento spôsob domu“ akosi vítaný. Akoby vyrastal zo zeme. Rozľahlý pozemok bol upravený ako park s dláždenými chodníkmi a nízkou mäkkou trávou. Kultivovaná príroda záhrady nenásilne prechádzala do horskej lúky a pozvoľna končila vo farebnom jesennom lese. To miesto bolo niečím výnimočné. Možno výhľadom do krajiny, možno zvlnenými kopcami, možno blízkosťou lesa, lúky aj dediny. Neviem. Jednoducho malo svojho „ducha“. Bolo jedným z tých miest, kde človek rád len tak sedí a sa pozerá. A možno práve ten „genius locci“ bol dôvodom na stavbu domu.Dom v krajine

55766


Dom v krajine

55767

Východný pohľad Západný pohľad


Dom v krajine

55764


Dom v krajine

55763

Severný pohľad Južný pohľad
Majitelia tohto sídla bývali predtým neďaleko, v dedine vzdialenej asi len pätnásť kilometrov. Pôvodný dom však už bol pre rodinu „pritesný“. Pretože stál v rade dedinských domov a nedal sa prestavať tak, aby spĺňal ich požiadavky, uvažovali o novom. Nemuselo to však byť hneď. Najdôležitejšie bolo pre nich pekné miesto, a tak si povedali, že začnú stavať, až keď ho nájdu. Nakoniec sa im to podarilo. Našli pozemok presne podľa svojich predstáv – veľký, blízko pri lese, bokom od hlavnej cesty, ale zároveň takmer v dedine.


Dom v krajine

55757
Rudolf Lendel

Mali pomerne jasnú predstavu aj o tom, čo očakávajú od nového domu – voľný a otvorený priestor, veľa svetla a vzduchu v dome a čo najtesnejšie previazanie interiéru s exteriérovými plochami. Samozrejme, nechceli prísť ani o nádherný výhľad. Nasledovali dlhé rozhovory s architektom, ktoré nakoniec dospeli k úspešnému koncu – zaujímavému domu a spokojnosti investora. Na zložitom teréne sa architektovi Igorovi Krpelánovi podarilo splniť požiadavky investora a skĺbiť ich so svojím estetickým cítením. Navrhol dom, v ktorom sa jeho obyvatelia cítia príjemne.

Domáca pani hovorí, že si v novom dome veľmi rýchlo zvykla a dobre sa jej tu býva. Možno aj vďaka tomu výhľadu. Rada chodí na prechádzky do lesa hneď za domom a rada sa pozerá z jedálne na okolitú krajinu. Z lesa sa občas až celkom blízko zatúlajú srnky alebo bažant a hríby rastú hneď za plotom. Naozaj je tu krásne.


Dom v krajine

55752
Rudolf Lendel

Zo strany otočenej na juhovýchod, do doliny, je dom cez obe podlažia otvorený a presklený, čím využíva priaznivú orientáciu k slnku aj krásny výhľad. Zo severozápadnej strany priľahlej ku kopcu ho chránia rozľahlé šikmé strechy ako čiapka stiahnutá na uši. Stavba veľkej a komplikovane tvarovanej strechy však nebola vôbec jednoduchá. Na drevené krovy zvláštnych tvarov museli vyrobiť na mieru špeciálne lepené nosníky. Len technológia lepenia totiž umožnila, aby mali drevené nosníky potrebné dĺžky a správne tvary, a zároveň vydržali predpokladané zaťaženie a sa nedeformovali. Ani medzi strešnými krytinami sa nedalo priveľmi vyberať. Na pokrytie oblých tvarov bola potrebná krytina s malými rozmermi – najlepšie sa hodila „klasická“ pálená škridla bobrovka. Pretože sú zakrivené väčšinou aj múry, na ich stavbu bolo potrebné takisto zvoliť pomerne malé tvárnice (pálenú tehlu) z ktorých by sa dali bez problémov vymurovať oblúky.


Dom v krajine

55755
Rudolf Lendel

Interiéry domu sú rozľahlé a svetlé, vnútorný priestor je z veľkej časti otvorený až po krov a jednotlivé miestnosti dennej zóny sú vizuálne poprepájané horizontálnymi a vertikálnymi priehľadmi a presklenými stenami. Napriek tomu, že ste obklopení naozaj úctyhodným počtom metrov kubických voľného priestoru, dom nepôsobí neútulne či hrozivo. Príjemná je jemná kombinácia teplých prírodných farieb jednotlivých povrchov, ale aj mäkké tvarovanie múrov i otvorov, ktoré zjemňuje a zútulňuje priestor. Pôsobivé je presklenie prevažnej časti fasády otočenej smerom do údolia a aj časti strechy nad bazénom. Vďaka tomu sú spoločenské miestnosti plné svetla a takmer na každom kroku sa vám naskytne výhľad, ktorý stojí za zvečnenie. Ten výhľad je umelecké dielo, a tak moja poklona patrí architektovi aj investorovi za to, že ho nechali naplno vyniknúť a preniknúť až do domu.


Dom v krajine

55756
Rudolf Lendel

Na prízemí je takmer v jednej výškovej úrovni bazénová hala, veľká obytná hala, ktorá slúži ako jedáleň, a tiež obývačka. Súčasťou haly – jedálne je aj akýsi servírovací a prípravný kút s barovým pultom a samotná kuchyňa je oddelená dverami. Všetky funkčné celky dennej zóny domu sú súčasťou jedného, členitého ale otvoreného obytného priestoru, orientované sú na juhovýchod až juhozápad a majú úzky kontakt s terasou a exteriérovými plochami.


Dom v krajine

55761
Rudolf Lendel

Poschodie domu je prístupné po pôsobivom a pohodlnom priamom drevenom schodisku a celé patrí dvom takmer dospelým deťom. Obe tu majú svoju izbu a kúpeľňu, ale aj spoločné priestory – šachový salónik s knižnicou, ktorý využívajú na svoje záľuby, a obývačku, ktorá zároveň slúži aj ako pracovňa. Nájde sa tu teda priestor na štúdium, hobby i odpočinok. Ani hornému poschodiu nechýba kontakt s exteriérom a prístup na terasu.


Dom v krajine

55762
Rudolf Lendel

Časť priestorov v suteréne je venovaná domácej posilňovni s relaxačnou kúpeľňou a saunou, kde si môže človek príjemne a zdravo prehriať telo najmä v chladnom počasí. K domu teda patrí všetko, čo potrebuje človek, aby mohol po intenzívnej práci aj intenzívne relaxovať, načerpať nové sily a udržiavať sa v dobrej kondícii – bazén, posilňovňa, sauna a hneď za domom les, ako stvorený na prechádzku so psom alebo bicyklovanie. Šport je navyše aj ideálnou príležitosťou na príjemné stretnutia s priateľmi.


Dom v krajine

55758
Rudolf Lendel

Interiéry domu nie sú preplnené nábytkom, a tak vynikne voľnosť a zaujímavé tvary priestoru. K dojmovej čistote prispievajú uvážený výber zariadenia, harmonicky ladená farebnosť, ale aj jednoduchá striedmosť všetkých povrchov. Na stenách sú omietky v jemných svetlých prírodných farbách, harmonicky ich dopĺňajú dlažby v prirodzených farbách pálenej hliny – od béžovej cez okrovú až po tehlovočervenú. Majitelia domu sa nedali zlákať širokým výberom ozdobných a vzorovaných dlažieb, ktoré ponúka dnešný trh, a aj tu zachovali čistotu a jednoduchosť, ktorá dovoľuje vyniknúť harmonicky komponovanému celku. Celý dom je zariadený striedmo a elegantne, s jemným vkusom a zmyslom pre detail. Aj keď som opísala, ako príjemne pôsobia miestnosti zvláštnych tvarov s oblúkovými múrmi, predsa len musím spomenúť aj ich nevýhodu. Nenájdete tu pravý uhol, a vo väčšine miestností ani rovnú stenu, a tak je problém ich zariadiť. Preto dali vyrobiť väčšinu nábytku na mieru. Potešiteľné je však to, že na Slovensku sa nájdu remeselníci, ktorí vedia urobiť elegantný a kvalitný nábytok s precízne vypracovanými detailmi.


Dom v krajine

55753
Rudolf Lendel

Dominantným prvkom, ktorý ovplyvňuje vonkajšiu formu aj vnútorný priestor domu, sú vnútorný bazén a bazénová hala. Bazén sa využíva po celý rok. Je situovaný v juhovýchodnej časti domu a od obytnej haly na prízemí aj od exteriéru ho oddeľujú prevažne presklené steny. Sklo dokáže jednotlivé priestory v prípade potreby tepelne oddeliť, ale zároveň ich ponechá opticky prepojené. Veľmi zaujímavý je optický kontakt obývačky a bazénu – priehľad cez obojstranný krb. Vonkajšie presklené steny bazénovej haly možno v lete otvoriť, a tak akoby sa bazén ocitol priamo na veľkej slnečnej terase. Sklenené steny a strecha však ani v zlom počasí nebránia pohľadu na okolie.

Aj život vonku patrí k domu. Dláždené plochy blízko pri bazéne sa využívajú najmä v lete, avšak v krytej časti terasy, pri krbe s grilom, je príjemne v každom počasí. A posedenia na terase dobre padnú nielen cez deň, ale aj večer, keď voda, sklo, oheň a svetlo z domu vytvárajú veľmi zaujímavé efekty.


Dom v krajine

55759
Rudolf Lendel

Záhrada je ešte mladá, ale domáca pani má už o nej jasnú predstavu. Cieľom majiteľov je prírodná záhrada, v ktorej nebudú exotické a prešľachtené druhy kvetov a kríkov. Chcú, aby sa záhrada čo najviac priblížila k charakteru okolia. Zopár stromov a kríkov a tráva. Nie golfový trávnik, ale skôr lúka s lúčnymi kvetmi, ktorá by mala byť zušľachteným a komponovaným pokračovaním okolitej prírody. Navštívili sme naozaj zaujímavý a elegantný dom, domáca pani však ešte nie je s jeho zariadením spokojná. Treba dotiahnuť niektoré detaily, postupne dopĺňa osvetľovacie telesá, kvety a doplnky, v blízkej budúcnosti má pribudnúť servírovací výťah medzi barovým pultom pri kuchyni v prízemí a obývačkou na poschodí… Ale kto z tvorivých ľudí neplánuje v budúcnosti nejaké zmeny vo svojom byte či dome? Človek dotvára, mení a cibrí svoj domov hádam po celý život.


Technické údaje:

Autor projektu: IK PROJEKT, Igor Krpelán, autorizovaný architekt
Termín spracovania projektovej dokumentácie: 05/98 – 02/99
Realizácia stavby: 1999-2002
Strešná krytina: pálená škridla bobrovka, Tondach
Obvodové múry: Protherm
Výplne otvorov: drevené eurookná z exotického dreva meranti
Vonkajšie a vnútorné steny: silikátové umývateľné omietky, Baumit
Vonkajšie dlažby: Semmelrock
Vnútorné podlahy: dlažby Bohemia Gres Chlumčany a laminátové veľkoplošné parkety
Vybavenie kúpeľní: sanitárna keramika Jika-Laufen
Kúrenie: podlahové

Kategória: Návšteva
Tagy: návšteva rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia