Dom v tvare trojcípej hviezdice. Aké výhody má toto originálne riešenie pôdorysu?
Už sme tu mali množstvo domov najrôznejších tvarov – od jednoduchej kocky, cez trojuholníkové a oblé stavby, až po domy v tvare písmena L a U. Viktor Vlach navrhol dom s troma ramenami, ktoré sú spojené uprostred. Tvoria tak symbolický prak či trojcípu hviezdicu, fanúšikovia automobilového priemyslu v dispozícii domu zase vidia znak obľúbenej značky. Preto ho i architekt obrazne nazval „Rodinný dom Mercedes“.
Pozemok bol pôvodne pasienkami priľahlými k malej obci. Vďaka tomu, že parcela je rozľahlá a rovinatá, si architekt mohol dovoliť popustiť uzdu fantázii a svoje predstavy rozvinúť do plne funkčného a zároveň originálne riešeného domu. Výhľady do krajiny a neďaleko sa pasúce kone prinášajú pocit slobody a spojenia s prírodou.
Súkromie, výhľady, orientácia
Na rovinatých pozemkoch je neraz problém vytvoriť a uchovať potrebné súkromie domácich. Aj tento moment zohrával svoju úlohu v konečnom riešení jednopodlažnej stavby. Ďalšími dôležitými faktormi boli výhľady, orientácia voči svetovým stranám a funkčné členenie interiéru s exteriérom.
Roztvorený smerom k slnku a výhľadom
Viktor Vlach najskôr uvažoval nad stavbou v tvare plného písmena V, ktorá by sa rozširovala smerom k slnečnej strane s najkrajšími výhľadmi. Svoju počiatočnú úvahu však priviedol do dokonalosti – stavbu na širšej strane otvoril, čím vznikli tri ramená s rôznymi funkciami.
Roztvorenie pôdorysu je orientované tak, aby obytné miestnosti zachytili čo najviac prirodzeného svetla a krásnych výhľadov na krajinu. Zároveň medzi dvoma od cesty vzdialenejšími ramenami stavby vznikla súkromná exteriérová zóna s terasou, vonkajším posedením a bazénom.
Čo rameno, to iná funkcia: hospodárska, denná a nočná zóna
Pôdorys v tvare symetrickej trojcípej hviezdice rozčlenil interiér i exteriér na funkčné zóny.
„Takéto rozdelenie funkčných zón najlepšie spĺňalo požiadavky na vytvorenie súkromia a nasmerovanie k výhľadom. Zároveň reaguje aj na cestu slnka po oblohe. Hospodársku časť s parkovaním a skladmi som orientoval hneď k príjazdovej ceste. Denná a nočná zóna domu nasledujú za ňou. Obytná časť sa otáča k slnku a k výhľadom,“ opisuje výhody finálneho riešenia architekt Viktor Vlach.
Obe časti – denné a nočné rameno – spája krytá terasa, ktorá je ďalšou, veľmi obľúbenou „miestnosťou“. Má aj inú funkciu. Vďaka nej sa v lete neprehrievajú okná, v interiéri je príjemne a v zime má zase slnko prístup dovnútra.
Tvar domu nečlení len interiér na funkčné celky, ale aj pozemok. Jedna časť je používaná ako vstupná, ďalšia je určená na hospodárenie a záhradníčenie, tretia k odpočinku po práci. Jednotlivé krídla medzi sebou zvierajú uhol 120 stupňov.
RD Mercedes
Autor: MgA. Viktor Vlach
Spolupráca: Vladimír Mucha
Lokalita: kraj Hradec Králové, ČR
Projekt: 2016
Realizácia: 2019
Sabína Zavarská
Foto: Petr Šmídek