Zdroj: Yiorgis Yerolymbos

Namiesto stavania vydlabali svah a kvôli silným vetrom ukryli dom do hĺbky (VIDEO)

12. 02. 2021
Zdieľať

Tento dom je jednoducho celý ukrytý vo svahu ako moderná a dokonale prepracovaná jaskyňa. Zámer „zakopať“ dom však nevznikol ako snaha šokovať. Dôvodom bolo prostredie, v ktorom sa nachádza.

Zahrabaný kvôli vetru

Stavba stojí v malej odľahlej skalnatej zátoke na ostrove Serifos, ktorý sa vznáša tesne nad hladinou mora. I keď táto lokalita poskytuje dostatok súkromia, má iné negatíva – je vystavená silnému severnému vetru. Práve to bol dôvod, prečo sa tvorcovia návrhu rozhodli namiesto stavby nad úrovňou terénu „vyvŕtať“ svah.

jaskynný dom v Grécku

Zdroj: Yiorgis Yerolymbos

Robustný kameň, ľahké sklo, vnútorné záhrady

„Na svah sme aplikovali obdĺžnikovú mriežku, aby sme vytvorili trojrozmernú šachovnicu pevných a prázdnych miest. Tak vznikli obytné časti, ktoré sú zároveň izolované. Prísnu geometriu sme narušili rotáciou poslednej osi mriežky, kvôli výhľadu z obytnej zóny. Vnútorné i vonkajšie priestory chránia pozdĺžne steny z kameňa. Priečne fasády sú na rozdiel od robustných kamenných múrov ľahké, vyrobené zo skla, a dajú sa otvárať po celej dĺžke. Predná strana je úplne otvorená na východ, zatiaľ čo zadné okná rámujú vnútorné záhrady, ktoré zlepšujú prúdenie vzduchu a prepúšťajú svetlo do rezidencie,“ vysvetľuje hlavná architektka Iliana Kerestetzi.

Prečítajte si tiež
Krtkodom z Úporu: Keď je najlepšou voľbou dom krytý zeminou
jaskynný dom v Grécku

Zdroj: Yiorgis Yerolymbos

Tri poschodia = tri funkcie

Celá rezidencia je rozdelená do troch úrovní. Na jednej sa nachádzajú spálne, na druhej obývacie zóny a samostatnou časťou je penzión. Všetky tri úrovne spája vonkajšie schodisko, ktoré na jednej strane symbolizuje zostup do mora, na strane druhej – keď idete smerom hore – výstup do neba. Dispozícia má mnoho zákutí a skrytých priestorov.

jaskynný dom v Grécku

Zdroj: Mold Architects

Efekt znásobili prirodzené materiály

Autori projektu sa netaja, že ich cieľom bolo vytvoriť pocit prirodzenej dutiny. Túto ideu podporili aj výberom materiálov a farebnej palety: kameň, pohľadový betón, drevo a kov. Dierované filtre na fasádach a podlahe vytvárajú tieňové vzory. V kombinácii s veľkým reflexným zrkadlom vzniká  v súkromných priestoroch rezidencie tajuplná atmosféra.

nCAVED-Serifos from Panagiotis Voumvakis on Vimeo.

NCaved

architektonický ateliér: Mold Architects

hlavný architekt: Iliana Kerestetzi

konzultant: Manos Kerestetzis

dizajnérsky tím: Konstantinos Vlachoulis, Michail Xirokostas

lokalita: Ag. Sostis, ostrov Serifos, Grécko

celková plocha: 360 m2

plocha pozemku: 6 000 m2

realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Yiorgis Yerolymbos

Video: Panagiotis Voumvakis

Kategória: Návšteva
Tagy: domy vo svahu jaskynný dom svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia