Drevodom vyrobený na Záhorí môže fungovať aj ako dva samostatné domy
Keď spojíte dva jednoduché domy so sedlovými strechami na správnom mieste, vznikne príjemná stavba s dostatkom priestoru vonku aj vo vnútri.
Architekti Michal Vacho a Jaro Krobot navrhli drevodom stojaci kúsok od hraníc v rakúskom Marcheggu, ktorý môže fungovať aj ako dva samostatné domy.
Stavba zostavená z dvoch veľmi podobných hmôt s obdĺžnikovým pôdorysom patrí rodine divadelného režiséra a scénografky. Vznikol hrou s dvoma obdĺžnikmi. Sú položené tesne vedľa seba, s tým, že ľavý obdĺžnik je posunutý dozadu. S pravým obdĺžnikom sa prekrývajú približne v jednej tretine. Vďaka tomu vznikli zaujímavé priestory nielen v interiéri.
Dva domy, štýlový interiér, terasy a domček na náradie
Architekti tvrdia, že realizácia rodinného domu prebiehala v troch dejstvách. Najskôr to boli samotné dve hmoty spojené do jednej. Potom interiér od scénografky Evy Kudláčovej, a nakoniec terasy s neplánovaným domčekom na náradie.
K stavbe ešte pribudne garáž. Celý proces sa stal o to zaujímavejší, že doň aktívne vstupovali jeho budúci obyvatelia. „Toto predstavenie sa odohráva na pozadí veľmi výrazného fortifikačného múru z 13. storočia, ktorý dodáva projektu obsahový rámec a pevné ukotvenie v čase,“ „klincuje“ Jaro Krobot.
Inšpirácia v histórii mestečka
Základná podoba rodinného domu vyplynula zo vzorca sídelného plánu bývalého českého kráľovského mesta Marchegg. Autorov inšpirovalo takmer pravidelné zastavanie mestečka, kombinácia plných a prázdnych priestorov a samozrejme, hradby, ktoré celé mestečko uzatvárajú do jedného celku.
Na mieste, kde sa dva domy spájajú, vznikol hlavný obytný priestor – veľký, otvorený, ale zároveň tvarom stropu rozčlenený na dve menšie „územia“. Pikantériou je, že drevostavba bola vyrobená hneď za riekou – v rodinnej firme na Záhorí. Odtiaľ bola na pozemok dovezená a zmontovaná.
Letná izba, ateliér a funkcia dvojdomu
Okrem obytnej funkcie stavba slúži tiež ako ateliér pre oboch rodičov. Nachádza sa tu aj letná izba pre staršiu dcéru a detské izby pre dve menšie deti. Tie sa nachádzajú v podkroví a do jednej z nich sa ide po rebríku. Riešenie dispozície je zaujímavé v tom, že v budúcnosti je možné oba domy jednoducho „osamostatniť“. Sú pripravené na rozdelenie na dva samostatné celky, každý so svojím zázemím. Miestom stretávania sa stane priestor obývacej izby.
Interiér je minimalistický, biely a čistý, zjemnený svetlým drevom. Postupne ho svojimi zážitkami a každodennými predmetmi naplnia jeho obyvatelia.
Rodinný dom Marchegg
Architektonický ateliér:
Autori: Michal Vacho, Jaro Krobot
Realizátor: WHC, s.r.o., Bratislava
Interiér: Eva Kudláčová – Rácová
Lokalita: Marchegg , Rakúsko
Projekt: 2018
Realizácia: 2019
Sabína Zavarská
Foto: Eduard Kudláč