Zdroj: Eduard Kudláč

Drevodom vyrobený na Záhorí môže fungovať aj ako dva samostatné domy

27. 10. 2020
Zdieľať

Keď spojíte dva jednoduché domy so sedlovými strechami na správnom mieste, vznikne príjemná stavba s dostatkom priestoru vonku aj vo vnútri.

Architekti Michal Vacho a Jaro Krobot navrhli drevodom stojaci kúsok od hraníc v rakúskom Marcheggu, ktorý môže fungovať aj ako dva samostatné domy.

drevodom Marchegg

Zdroj: Eduard Kudláč

Stavba zostavená z dvoch veľmi podobných hmôt s obdĺžnikovým pôdorysom patrí rodine divadelného režiséra a scénografky. Vznikol hrou s dvoma obdĺžnikmi. Sú položené tesne vedľa seba, s tým, že ľavý obdĺžnik je posunutý dozadu. S pravým obdĺžnikom sa prekrývajú približne v jednej tretine. Vďaka tomu vznikli zaujímavé priestory nielen v interiéri.

Prečítajte si tiež
Keď sa dve rodiny rozhodnú bývať spolu. Ideálne riešenie v časoch pandémie?
drevodom Marchegg

Zdroj: Eduard Kudláč

Dva domy, štýlový interiér, terasy a domček na náradie

Architekti tvrdia, že realizácia rodinného domu prebiehala v troch dejstvách. Najskôr to boli samotné dve hmoty spojené do jednej. Potom interiér od scénografky Evy Kudláčovej, a nakoniec terasy s neplánovaným domčekom na náradie.

interiér drevodomu Marchegg

Zdroj: Eduard Kudláč

K stavbe ešte pribudne garáž. Celý proces sa stal o to zaujímavejší, že doň aktívne vstupovali jeho budúci obyvatelia. „Toto predstavenie sa odohráva na pozadí veľmi výrazného fortifikačného múru z 13. storočia, ktorý dodáva projektu obsahový rámec a pevné ukotvenie v čase,“ „klincuje“ Jaro Krobot.

Inšpirácia v histórii mestečka

Základná podoba rodinného domu vyplynula zo vzorca sídelného plánu bývalého českého kráľovského mesta Marchegg. Autorov inšpirovalo takmer pravidelné zastavanie mestečka, kombinácia plných a prázdnych priestorov a samozrejme, hradby, ktoré celé mestečko uzatvárajú do jedného celku.

interiér drevodomu Marchegg

Zdroj: Eduard Kudláč

Na mieste, kde sa dva domy spájajú, vznikol hlavný obytný priestor – veľký, otvorený, ale zároveň tvarom stropu rozčlenený na dve menšie „územia“. Pikantériou je, že drevostavba bola vyrobená hneď za riekou – v rodinnej firme na Záhorí. Odtiaľ bola na pozemok dovezená a zmontovaná.

Letná izba, ateliér a funkcia dvojdomu

Okrem obytnej funkcie stavba slúži tiež ako ateliér pre oboch rodičov. Nachádza sa tu aj letná izba pre staršiu dcéru a detské izby pre dve menšie deti. Tie sa nachádzajú v podkroví a do jednej z nich sa ide po rebríku. Riešenie dispozície je zaujímavé v tom, že v budúcnosti je možné oba domy jednoducho „osamostatniť“. Sú pripravené na rozdelenie na dva samostatné celky, každý so svojím zázemím. Miestom stretávania sa stane priestor obývacej izby.

kuchyňa v drevodome Marchegg

Zdroj: Eduard Kudláč

Interiér je minimalistický, biely a čistý, zjemnený svetlým drevom. Postupne ho svojimi zážitkami a každodennými predmetmi naplnia jeho obyvatelia.

Prečítajte si tiež
Energeticky nenáročný drevodom s ručne štiepanými šindľami
jedálenský stôl v drevodome Marchegg

11 Zdroj: Eduard Kudláč

Rodinný dom Marchegg

Architektonický ateliér:

Autori: Michal Vacho, Jaro Krobot

Realizátor: WHC, s.r.o., Bratislava

Interiér: Eva Kudláčová – Rácová

Lokalita: Marchegg , Rakúsko

Projekt: 2018

Realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Eduard Kudláč

Kategória: Návšteva
Tagy: drevodomy drevostavba dvojdom rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia