Zdroj: Vesper Homes

Máte parcelu pri hlučnej ceste? Inšpirujte sa nízkoenergetickou drevostavbou, v ktorej sa majitelia cítia ako na dovolenke

27. 05. 2021
Zdieľať

Na úzkej parcele len kúsok od hlučnej cesty stojí dom, ktorý už na pohľad láka k relaxu – pôsobí skôr ako víkendový či dovolenkový. Drevostavbu, ktorú tvoria vzájomne prepojené dva samostatné domčeky so sedlovou strechou, navrhli architekti z ateliéru No-A Architekti.

Napriek tomu, že pozemok je úzky, nachádza sa v blízkosti cesty, je rovinatý a neponúka žiadne extra výhľady do okolia, má svoje čaro – záhradu. A tú sa autori návrhu príjemnej drevostavby snažili čo najviac využiť a prepojiť s interiérom. 

Prečítajte si tiež
Moderná drevostavba v Záhorskej Bystrici s vlastným rukopisom

Základom novostavby je pôdorys v tvare písmena C. Dve hlavné ramená, ktoré pôsobia ako samostatné moderné stodoly, spája nízky krčok. Vďaka tomuto riešeniu sa architektom podarilo ukladať miestnosti a zóny v interiéri postupne – smerom od rušnej komunikácie až do pokojnej záhrady.

Vnútorný dvor medzi drevostavbami

Za vstupnou bránkou sa otvára veľkorysý dláždený dvor, poňatý ako talianska terasa s posedením a množstvom kvetov v nádobách i v záhonoch. Zdroj: Vesper Homes

Talianska terasa, presklenia, aj tiché átrium

Za vstupnou bránkou sa otvára veľkorysý dláždený dvor, poňatý ako talianska terasa s posedením a množstvom kvetov v nádobách i v záhonoch. Za týmto predným dvorom nasleduje terasa, nadväzujúca na otvorený spoločenský priestor v interiéri. 

Obývačka spojená s kuchyňou a jedálňou sa vďaka veľkým preskleným portálom rozširuje aj do druhého, intímnejšieho vonkajšieho priestoru. Je ním átrium, ktoré slúži na príjemné miesto na raňajky a tiež na rodinné debaty.

V tichej časti domu orientovanej k záhrade sú izby, spálne a pracovňa. Aj izby majú svoje terasy, móla, po ktorých vybehnete priamo do pokoja záhrady.

Dve drevostavby spojené terasou

Obývačka spojená s kuchyňou a jedálňou sa vďaka veľkým preskleným portálom rozširuje aj do druhého, intímnejšieho vonkajšieho priestoru. Zdroj: Vesper Homes

Dva v jednom: Jeden spoločenský, druhý súkromný

Rodinný dom tvoria dva samostatné domčeky so sedlovou strechou, ktoré sú vzájomne prepojené, ale funkčne odlišné. Prvý domček slúži ako spoločenský priestor pre rodinu i návštevy. Je otvorený aj do krovu. Vďaka tomu pôsobí vzdušne, veľkoryso a významne.

Zaujímavým a funkčným detailom je kruhové okno v štíte, ktoré do interiéru vnáša „horné“ svetlo a vytvára zvláštnu atmosféru. Druhý domček je skromnejší. Nachádzajú sa v ňom súkromné ​​miestnosti. Priestor pod strechou domáci využívajú ako skladový.

Prečítajte si tiež
Drevodom vyrobený na Záhorí môže fungovať aj ako dva samostatné domy
Jedáleň a obývačka s krovom

Prvý domček slúži ako spoločenský priestor pre rodinu i návštevy. Je otvorený aj do krovu. Vďaka tomu pôsobí vzdušne, veľkoryso a významne. Zdroj: Vesper Homes

Harmónia celku, prirodzenosť a rešpekt v rodine i k miestu

„Vďaka vzájomnému rešpektu v rodine sa podarilo do plánovania zapojiť všetkých členov domácnosti, každý tu má svoj priestor. Dôsledný rešpekt k miestu zase pomohol zachovať všetku zeleň na pozemku. Dom stojí medzi stromami, jabloň v tesnej blízkosti novostavby ďalej prináša ovocie. Intimita si podáva ruku s otvorenosťou, vnútri aj vonku. Neobvyklý tvar domu ponúka tiché a pokojné miesta a zároveň veľkoryso víta a pozýva prichádzajúce návštevy. Vpíja sa do záhrady, rozpúšťa sa medzi stromami,“ opisujú svoje šikovné riešenie autori projektu.

Východ na terasu z jedálne

Obývačka spojená s kuchyňou a jedálňou sa vďaka veľkým preskleným portálom rozširuje aj do druhého, intímnejšieho vonkajšieho priestoru. Zdroj: Vesper Homes

Prirodzenosť zdôrazňuje aj fasáda zo smrekovca

Vďaka pomalému a citlivému prechodu od cesty a spoločenskej časti domu až po súkromnú záhradu celok pôsobí úplne nenásilne a prirodzene. Smrekovcový obklad fasády má v súčasnosti farbu dlažby, ale postupne zosivie. „Vzhľad sa premení, vzťahy zostanú,“ komentujú tento fakt architekti. Vybavenie interiéru si riešili majitelia sami.

Prečítajte si tiež
Rodinná drevostavba z udržateľných materiálov a plná svetla
Zadná terasa domu

Aj izby majú svoje terasy, móla, po ktorých vybehnete priamo do pokoja záhrady. Zdroj: Vesper Homes

Rodinný dom Haná

Architektonický ateliér: No-A Architekti

Autori: Vlado Hrivňák, Lenka Grégrová, Ľubomíra Jindrová

Lokalita: Olomoucký kraj, ČR

Dispozícia: 5 + 1

Úžitková plocha: dom 152 m², garáž 85 m²

Zastavaná plocha, vrátane terasy: 241 m² (samotný dom 195 m²)

Projekt: 2018

Realizácia: 2019 – 2020 

Dodávatelia: Vesper Homes (drevostavba), Monterbet (betónové prvky)

Sabína Zavarská

Foto: Vesper Homes

Kategória: Návšteva
Tagy: átrium drevodomy dvojdom nízkoenergetický dom otvorený priestor presklené plochy rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia