Zdroj: Martin Zeman

Drevostavba s ideálnym pomerom: Toto je zlatý rez v modernej architektúre

03. 09. 2020
Zdieľať

Na miestach niekdajšieho prízemného domu pri rieke Sázava v stredných Čechách stojí moderný biely dom s výraznou drevenou terasou a pergolou.

Pôdorys kopíruje tvar pôvodného domu, na ktorého základoch je postavený. Na rozdiel od neho však má o podlažie viac, aby spĺňal požiadavky a potreby štvorčlennej rodiny. I tento projekt z dielne ARCHCON ateliéru dokazuje, že základom kvalitnej architektúry je jednoduchá idea.

Dom v zlatom reze

Biely poschodový dom so sedlovou strechou bez presahov má viacero zaujímavých špecifík. Zdroj: Martin Zeman

Biely poschodový dom so sedlovou strechou bez presahov má viacero zaujímavých špecifík. Už z diaľky je charakteristický masívnou drevenou terasou s pergolou, vysokými štíhlymi oknami a zaujímavým vikierom v tvare trojuholníka.

Prečítajte si tiež
Drevená stavba roka 2020? Stala sa ňou táto nízkoenergetická drevostavba s ôsmimi druhmi dreva

Autorka projektu Ing. Irena Truhlářová využila svahovitý sklon pozemku. Stavba celkovým výrazom dopĺňa okolitú výstavbu, ktorá tiež bola dôležitým faktorom pri rozhodovaní o jej podobe.

Dom v zlatom reze

V interiéri vyniká smrekové drevo, ktorým sú obložené nielen stropy, ale tiež mnohé steny a schody. Zdroj: Martin Zeman

Úspora energie a zlatý rez

Dôležitým momentom pre určenie polohy a tvaru domu celkovo bola úspora energie. Práve preto autorka projektu posadila hmotu štíhleho kvádra na pozemok tak, aby čo najviac využila solárne tepelné zisky.

Na drevenú terasu s pergolou nadväzuje prístavba presklenej zimnej záhrady, ktorá podčiarkuje použitie zlatého rezu – ideálneho pomeru, známeho už z egyptských pyramíd. Celá stavba použitím prírodných materiálov rešpektuje a dotvára výraz okolitej prírody. Prírodu nájdeme aj v interiéri – okrem dreva je to keramika, sklo a korok v kúpeľni.

Dom v zlatom reze

Dominantným prvkom prízemia je bridlicový krb. Hneď pri ňom sa nachádza biely gauč s kreslami, nad ktorým je zaujímavý abstraktný viac-menej čiernobiely obraz. Zdroj: Martin Zeman

Smrekové drevo na stropoch i stenách

V interiéri vyniká smrekové drevo, ktorým sú obložené nielen stropy, ale tiež mnohé steny a schody. Zvyšok je doladený bielou a sivou. V hlavnej dennej miestnosti – v spojenej obývačke s kuchyňou a jedálňou je otvorený krov až po strechu. Zboku sa po schodisku dostanete k najvyššiemu miestu interiéru, do podkrovia, kde je umiestnená pracovňa s veľkým trojuholníkovým vikierom. Vikier zvonku podčiarkuje symetriu fasády. Okolo domu sa rozprestiera prirodzená zelená „džungľa“, cez ktorú preteká rieka Sázava.

Dom v zlatom reze

Na drevenú terasu s pergolou nadväzuje prístavba presklenej zimnej záhrady, ktorá podčiarkuje použitie zlatého rezu – ideálneho pomeru, známeho už z egyptských pyramíd. Zdroj: Martin Zeman

Dizajnové špeciality

Dominantným prvkom prízemia je bridlicový krb. Hneď pri ňom sa nachádza biely gauč s kreslami, nad ktorým je zaujímavý abstraktný viac-menej čiernobiely obraz. Domáci si ho kúpili ešte skôr, ako sa začalo na pozemku pracovať. Bol inšpiráciou pre majiteľa domu, ktorý si interiér navrhol prakticky sám.

Prečítajte si tiež
Nádherné bývanie v nízkoenergetickej drevostavbe v Zálesí pri Malom Dunaji

Zaujímavým dizajnovým prvkom sú praktické otvory v stropnom podhľade, ktoré zachovávajú prirodzenú cirkuláciu vzduchu. Stropný podhľad ukrýva vzduchotechniku.

Dom v zlatom reze

Zdroj: Martin Zeman

Dom v zlatom reze

Architektonický ateliér: ARCHCON atelier, s. r. o., www.archconatelier.cz
Autor: Ing. Irena Truhlářová
Lokalita: stredné Čechy
Zastavaná plocha: 88 m2
Úžitková plocha: dom 150 m2 , vstup a terasy 40 m2
Termín realizácie: 2011 až 2012

Realizácia: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s. r. o., www.drevostavbybiskup.cz

Konštrukčný systém: masívne drevené panely KLH, steny i stropy v pohľadovej kvalite, jedinečné riešenie trojuholníkového vikiera v pohľadovej kvalite

Sabína Zavarská
Foto: Martin Zeman – www.DAtelier.cz

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavby rodinné domy
Zdieľať článok

Diskusia