Zdroj: Alejandro Villanueva

Vôňu dreva budete cítiť už z fotiek. Chata, do ktorej by ste sa chceli ihneď nasťahovať

14. 02. 2021
Zdieľať

Nóri mali vždy blízko k stavbe funkčných chát a horských domov. Keď sa k tomu pridá obľúbený typický severský štýl, vznikne nápaditý projekt, z ktorého si môžeme brať príklad aj u nás.

Takúto chatku v nórskom pohorí Kvitfjell, čo v preklade znamená Biele hory, navrhol architekt Erling Berg. Ak chceme porozumieť procesu tvorby projektu, musíme poznať autorov rukopis. Nórsky architekt a dizajnér Erling Berg je známy vytváraním jedinečných priestorov, ktoré uplatňujú vzťah medzi mierkou, formou, prirodzeným svetlom a použitím originálnych materiálov. Nič sa nedeje bez kontextu a zamerania na funkčnosť. Jeho projekty majú nadčasový dizajn, jemné detaily a srší z nich jednoduchosť.

Prečítajte si tiež
Krásna drevená chata v horách vyniká jednoduchým dizajnom
drevená chata v horách

Zdroj: Alejandro Villanueva

Postavená podľa tradičných metód

Úzka drevená chatka je dlhá až 26 metrov, vďaka čomu ponúka rozmanité výhľady na okolité vrcholy hôr a horizont smerom na juhozápad. Od základu je postavená podľa tradičných metód výstavby v tejto oblasti a z miestneho borovicového dreva. Vonkajšie časti – steny i strecha sú obalené neošetrenými drevenými panelmi, ktoré sa časom prirodzene zmenia na sivé.

drevená chata v horách

Zdroj: Alejandro Villanueva

Miestne borovicové drevo vo vnútri i vonku

Aj interiér je celý kompletne riešený borovicovým drevom, ale tentokrát s úpravou olejovaním. Vďaka svetlému drevu a strategicky umiestneným oknám je v interiéri aj počas zamračených dní dostatok svetla. Každá izba v chatke má výhľad na juhozápad, akurát spálne a kúpeľne sú riešené diskrétne. Architekt vložil úložné priestory priamo do stien, vďaka čomu zostalo viac miesta pre hlavnú dennú zónu – otvorenú kuchyňu, jedáleň a obývaciu izbu.

Prečítajte si tiež
Chata, ktorá prekvapuje sebestačnosťou: Nepotrebuje ani vodu, ani elektrinu!
obývacia izba s kachlami a jedálňou v drevenej chate

Zdroj: Alejandro Villanueva

Čo chata získala tvarom do T?

Interiér chaty dotvára jednoduchý funkčný a tvarovo čistý nábytok z dreva. Obývacia časť dennej zóny je vysunutá a vďaka veľkému preskleniu ponúka jeden z najkrajších výhľadov. Vďaka tvarovaniu chatky do formy písmena T architekt dosiahol aj funkčné členenie otvoreného priestoru. Atmosféru a svetelnosť v interiéri dotvárajú úzke horizontálne okná na zadnej strane chatky.

Prečítajte si tiež
Moderná drevená chata pod Tatrami plná svetla
drevená kuchyňa v chate

Zdroj: Alejandro Villanueva

Chatka Kvitfjell

Architekt: Erling Berg

Lokalita: Kvitfjell, Nórsko

Realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Alejandro Villanueva

Kategória: Návšteva
Tagy: chaty drevený nábytok drevodomy horské chaty
Zdieľať článok

Diskusia