Zdroj: Amazing Places

V pôsobivej drevenici pod Kriváňom nájdete ticho a dych berúce výhľady

11. 09. 2022
Zdieľať

Vo Východnej odbočíte na úzku cestu, ktorá vedie len na svoj koniec. Tam, kde sa otáčajú vrany. Na lúke ďaleko od všetkého ruchu stoja uprostred nádhernej prírody dve chaty. Ak hľadáte ticho a dych berúce výhľady, ste tu správne. Tu si ich môžete užiť dosýta. Navyše v priam luxusnom pohodlí.

Sú dve a nemôžete si ich nevšimnúť. Jedna je menšia, druhá má o niečo väčšiu rozlohu, no obe majú rovnaký štýl. Obom dominuje drevo a ich nezvyčajné zasklené štíty sú prísľubom nádherných výhľadov. Sú to chaty Medovka a Dúška, ktoré sú súčasťou projektu s názvom Usadlosť pod Kriváňom. Kým Medovka ponúka výhľad na Kriváň, z Dúšky máte ako na dlani celú dolinu až po Nízke Tatry, uzatvárajúce impozantnú scenériu.

Pôsobivá zrekonštruovaná drevenica pod Kriváňom

Chata Dúška je pohodlnou oázou pokoja v Tatranskom národnom parku. Zdroj: Amazing Places

A práve do Dúšky vás tentoraz zavedieme. I keď je v Dúške k dispozícii až 177 m2 podlahovej plochy, drevená stavba nepôsobí v okolitej prírode rušivo. „Keďže išlo o výstavbu na území TANAP-u, museli sme rešpektovať prísne miestne požiadavky,“ hovorí majiteľ, ktorý sa pri návrhu spoľahol na spoluprácu so skúseným architektom.

Pôsobivá zrekonštruovaná drevenica pod Kriváňom

Každý priestor v chate ovládajú výhľady. Hlavná obytná časť s obývačkou a kuchyňou, ktorá zaberá celé prízemie, nie je výnimkou – nech už sa pozriete ktorýmkoľvek smerom, vďaka množstvu veľkých okien budete mať pocit, že príroda je tu súčasťou interiéru. Zdroj: Amazing Places

ZAUJÍMAVOSŤ

Sklo na veľkých oknách má špeciálny povrch, vďaka ktorému je pre vtáky dobre viditeľné – keďže ho registrujú ako prekážku, nehrozí, že doň narazia. Pre ľudské oko je však táto povrchová úprava takmer neviditeľná, takže výhľadom vôbec neuberá na kráse.

Chatu Dúška stavali približne dva roky a využívali pritom najmä lokálnych dodávateľov a miestnych majstrov, ktorí zvládli aj úskalia práce s drevom. „Je to drevenica, bolo preto potrebné prispôsobiť sa tomuto živému materiálu. Inak by si mohla stavba napríklad ‚sadnúť‘ viac, ako je žiaduce, čím by sa poškodili okná,“ vysvetľuje majiteľ Jason. Zdá sa vám jeho meno na Tatranca zvláštne? Isteže, Jason totiž pochádza z Anglicka.

Prečítajte si tiež
Pravá liptovská romantika? Chata obklopená lesom, v ktorej človek nájde pokoj a pohodlie

Do našich končín ho takmer pred pätnástimi rokmi priviedol záujem kúpiť farmu v strednej, prípadne východnej Európe. Voľba padla na poľnohospodárske družstvo vo Východnej, ktoré bolo tesne pred bankrotom.

Pôsobivá zrekonštruovaná drevenica pod Kriváňom

Pracovnú dosku z odolného kameňa len tak ľahko nepoškodíte, ani keď pri krájaní alebo pri príprave jedla nepoužijete lopár či inú podložku. Zdroj: Amazing Places

Trojici investorov sa ho podarilo zachrániť a v roku 2010 získalo niekdajšie družstvo už pod menom Farma Východná aj bio certifikát, minulý rok dokonca ocenenie Biofarma roka. No a popri budovaní farmy sa majitelia postupne pustili aj do ďalších projektov, ku ktorým patrí i Usadlosť pod Kriváňom.

Keď sa na terase zahryznete do čerstvo upečeného chlebíka s chrumkavou kôrkou a domácou nátierkou, ktoré vám priniesli až k dverám, budete mať pocit, že raj musí byť pod Tatrami.

Chata Dúška, väčšia z dvoch chát, ktoré zatiaľ v usadlosti stoja, ponúka veľkorysý priestor šikovne usporiadaný na troch podlažiach. Vstupné podlažie je umiestnené na prvé počutie možno nezvyčajne, no vzhľadom na svahovitý terén logicky – uprostred. A celkom prirodzene aj slúži ako hlavná obytná časť s kuchyňou, jedálňou a obývačkou, na ktorú nadväzuje slnečná terasa s výhľadom do doliny.

Prečítajte si tiež
Dynamická chata, ktorá získala prestížne ocenenie. Upravíte si ju podľa nálady a počasia

Drevenými schodmi sa odtiaľ schádza do čiastočne zapusteného suterénu, kde okrem veľ kej kúpeľne nájdete aj práčovňu a odkladacie priestory, ktoré sa zídu najmä v zime. No a podkrovie je vyhradené spálňam a relaxu s neskutočným výhľadom cez presklené štítové steny.

Pôsobivá zrekonštruovaná drevenica pod Kriváňom

Z veľkej terasy, ktorá nadväzuje na obývačku, si môžete užiť výhľad na dolinu s Nízkymi Tatrami v pozadí. V takejto chate vám ani nebude ľúto dňa, v ktorý nevyrazíte na výlet. Bolo by predsa škoda neužiť si poriadne aj tunajšiu krásu a pohodu. Zdroj: Amazing Places

Majiteľ však kládol dôraz nielen na kvalitné prírodné materiály či detaily interiéru, ktoré sú praktické aj pekné. Podľa jeho slov musela byť chata aj technologicky prepracovaná do posledného detailu. A tak hoci stojí na odľahlej samote, poskytuje pohodlie súčasnej civilizácie – má vlastnú trafostanicu aj studňu s úpravňou vody, nechýbajú ani moderné bezpečnostné systémy či prístup na internet. K energeticky šetrnému fungovaniu prispieva vetranie s rekuperáciou a akumulačný krb, komfort zaručuje podlahové vykurovanie či klimatizácia.

Pôsobivá zrekonštruovaná drevenica pod Kriváňom

Za návrhom chaty stojí architekt Pavel Chrabačka. www.artlandia.sk Zdroj: Amazing Places

CHATA DÚŠKA

Je pohodlnou oázou pokoja v Tatranskom národnom parku. Poteší príjemným interiérom aj komfortným vybavením, no za srdce chytí najmä nezabudnuteľným výhľadom. Toto ubytovanie nájdete v ponuke čarovných miest českého projektu Amazing Places, ktorý hľadá tie najkrajšie zážitkové miesta nielen v Čechách, ale aj na Slovensku či v Rakúsku. www.amazingplaces.sk

Tip na výlet

Vysoké Tatry, raj turistov a lyžiarov, určite netreba zvlášť predstavovať. Stačí si len vybrať z množstva trás a stredísk, ktoré sú odtiaľto iba na skok. No v prípade tejto chaty je skvelou voľbou aj jej bezprostredné okolie, kde si môžete užívať samotu, pokoj a nádherné výhľady. Okolitou prírodou sa tu pritom dá pokochať aj z konského chrbta – do sedla vysadnete rovno pred chatou a pod dohľadom skúsených inštruktorov sa vydáte za dobrodružstvom. A ak chcete svojim mestským ratolestiam ukázať farmársky život, dohodnite si prehliadku neďalekej Farmy Východná, kde ochutnáte aj tunajšie bio produkty.

Text: Martina Baumann z Amazing Places, redakčne upravila Erika Kuhnová

Foto: Amazing Places

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy chata drevenice moderná architektúra novostavby presklené plochy prírodné interiéry útulný
Zdieľať článok

Diskusia