Keď podlaha upúta

13. 12. 2007
Zdieľať

Že ísť bývať do novostavby je cesta najmenšieho odporu? Ak niekomu neprekáža kopec maličkostí, zmieri sa so štandardnou ponukou zariadenia kuchyne a kúpeľne priamo od dodávateľa stavby a neláme si hlavu ani nad krkolomným pôdorysom, potom možno áno. Rodičia dvoch dospievajúcich dcér však majú v sebe priveľa energie na to, aby veciam a bytu dali voľný priebeh...




Keď podlaha upúta

119194
Soňa Sadloňová

Na to tak ľahko nezabudnem! V redakcii mi síce dosť zrozumiteľne vysvetľovali, že ide o zaujímavý bytový dom hneď za riekou, ale súčasne ma ktosi poslal na opačný koniec mosta, kde stavebné pozemky ešte len čakajú, čo na nich developerské a stavebné firmy spáchajú. Po výdatnej prechádzke staveniskami som sa dopracovala na inkriminované miesto. Vo chvíli, keď sa spoza mosta vynoril bytový dom, ktorý architekt otočil ohnutým chrbtom k rušnému mestu, došlo mi, že taký netypický pôdorys bytu môže vzniknúť iba  nezvyčajného „archiobjektu“.


Keď podlaha upúta

119173
Soňa Sadloňová

V každom prípade, túto bytovku si na prvý raz zapamätá aj redaktorka bez zmyslu pre orientáciu na veľkomestskom sídlisku. Nakoniec, niet čo tajiť – pôdorys a vizualizácie bytu sa mi dostali do rúk oveľa skôr, než som sa dostala na návštevu k ľuďom, ktorí si svoj domov vytvorili s rozmyslom a na základe dobrých rád interiérového architekta. Hľadiac na nákres som neverila vlastným očiam: tu otvor, tam diera – hotový ementál. „Áno, pôdorys vyzerá naozaj zvláštne. Niet sa čo čudovať, okrem toho, že celá bytovka je svojským architektonickým návrhom, tak aj náš domáci priestor bol pôvodne naprojektovaný ako dva samostatné byty.


Keď podlaha upúta

119187
Soňa Sadloňová

Uverili sme, že v dome, v ktorom bude bývať aj autor návrhu, to nakoniec všetko dobre dopadne,“ uviedol hneď po privítaní na pravú mieru pôdorysné okolnosti môj sprievodca. Medzitým ona chystala čaj v kuchyni, ktorá sa nadobro spolčila s obývačkou a jedálňou. „Nie sme pár, ktorý by si chcel navzájom dokazovať, že jeden má väčší zmysel pre štýl ako ten druhý. Ani jeden z nás neinklinuje k vyslovene rustikálnemu zariadeniu. Sme prístupní nezvyčajným riešeniam v modernom interiéri,“ dopĺňajú sa obaja navzájom v názore na bývanie. Potom obrátia moju pozornosť k vstupu do bytu. Ten sa nasťahoval hlbšie do pôvodne spoločných priestorov domu tak, aby k bytu pribudla chodba, ktorá pomohla včleniť do nového pôdorysu aj susedný byt.


Keď podlaha upúta

119182
Soňa Sadloňová

Prístup k bytom v dome je riešený novodobými pavlačami ukrytými za vonkajšou obvodovou stenou. Vinú sa v oblúku pozdĺž všetkých vstupných dverí do ostatných bytov. Vonkajšou stenou, cez francúzske okná osadené v miernom úklone, sa do chodbového priestoru vlieva slnečné svetlo. Oblúk vonkajšej steny spolu s chodbou pokračuje za dverami bytu a naťahuje sa až do jedálne, kde prechádza do zasklenej plochy. Architekt tu zalomil vonkajšiu fasádu, a tak otvoril výhľad z jedálne na juh i západ.


Dostali sa k dvom


Keď podlaha upúta

119190
Soňa Sadloňová

„Nešlo to inak; keď sme sa rozhodli, že kúpime dva byty vedľa seba, hneď sme vedeli, že spájanie týchto priestorov do rozumnej dispozície nebude jednoduché. Nechceli sme riskovať zbytočné omyly a navyše sme cítili, že náš domov potrebuje zaujímavé miesto pre naše knihy, sošky a obľúbené obrazy. Čo je ešte podstatnejšie, naše dcéry sú osobnosti s vyhranenými záujmami – každá má svoje a tie, samozrejme, chceli premietnuť aj do ich spôsobu bývania. Architekt vytvoril dievčatám ich vlastné domáce zázemie,“ spomínajú manželia na začiatky svojho rozhodnutia.


Keď podlaha upúta

119183
Soňa Sadloňová

Druhý byt, samozrejme, neplánovali využívať podľa pôvodného projektu. V spojovacej chodbe si našla miesto jedna z knižníc. Kuchyňa sa síce prekabátila na mimosezónny šatník, ale v prípade, že by sa domov mal rozdeliť v prospech osamostatnenia niektorej z dcér, médiá na pripojenie kuchynských spotrebičov sú pripravené. Z malej obývačky vznikla pracovňa pre neho a príležitostná hosťovská izba, ale inak je to malá tančiareň v afrických rytmoch pre dcéry. Staršia z nich študuje choreografiu, a tak je aj jej izba zariadená v tanečnom kroku. Baletka sa vznáša zo zrkadlovej výplne šatníkových dverí do priestoru nad roztancovanou podlahou. Množstvo kníh a maličkostí sa stretlo na množstve políc. Posuvné dvere na šatníkoch, vždy s iným motívom, sa uchytili vo všetkých obytných miestnostiach.


Keď podlaha upúta

119185
Soňa Sadloňová

Mladšia dcéra zas objavuje východné duchovné učenia. Zariadenie jej izby vyrástlo z prírodných živlov rovno od podlahy, a tak oheň, zem, voda i vietor obsadili celú plochu zrkadlovej steny. Kovová posteľ pod oknom sa stala pohodlnou pozorovateľňou hviezdnej oblohy. Spálňa rodičov? Tá sa ocitla na konci druhej chodby s výhodou výstupu na otvorenú terasu a s rodičovským šatníkom zlepšeným kolážou fotiek dcér v detskom veku. Posuvné dvere vďaka vzoru z fotiek a detských kresieb tvoria dominantu izby. O zaujímavý výtvarný účinok sa postarala Soňa Sadloňová. Skvelou skratkou do obývačky je spomínaná otvorená terasa. „Cez jej zasklenú stenu prúdi energia a slnečné svetlo. Napriek tomu, že nám nečakane vyrástla po jej boku stena susednej novostavby, ešte vždy sa tu dá príjemne posedieť s výhľadom, ktorý čoskoro zušľachtí dokončené námestíčko,“ teší sa ona.


Keď podlaha upúta

119179
Soňa Sadloňová

Labyrint domácnosti a podlaha

Počas rozhovoru prechádzame po príjemne teplej podlahe z marmolea, teda novodobého linolea so zlepšenými vlastnosťami. Veľký návrat tohto materiálu na podlahy našincov nie je až takou novinkou, ale to, čo návštevníka naozaj zaujme, je spôsob, akým sa tu zjednotil spoločenský priestor bytu, a pritom sa vymedzili podlahové plochy dievčenských izieb bez toho, aby vypadli z konceptu celého interiéru. „Architektovi sme povedali, že určite chceme marmoleum a chceme ním vyriešiť zložité členenie bytu. Našou podmienkou bolo využiť kombinácie a farebné variácie tohto materiálu.


Keď podlaha upúta

119178
Soňa Sadloňová

Takéto riešenie bolo pre nás príťažlivé aj preto, že v starom byte sme si obľúbili kombinovanú podlahu z korkových štvorcov. Tu však bol taký rozbitý priestor, že sme si netrúfli na vlastnú tvorbu. Architekt navrhol teda systém farebných pásov komponovaných do pravého uhla. Našiel im štartovací bod presne od vrcholu vyčnievajúceho rohu obvodovej steny, ktorý súčasne oddeľuje jedálenský kút od obývačky. Od tohto miesta remeselníci dôkladne kládli jednotlivé pásy pod vopred určeným pravým uhlom. Dodržiavali plán ukladania, ktorý im nakreslil architekt. Čomu sa dá ťažko veriť, je fakt, že náš byt zvládli za jeden deň. Teraz vďaka netradičnému prepojeniu priestoru máme pocit, že chýbajúce miesta, ktoré nám projekt nedoprial, akoby virtuálne vplávali do spoločnej plochy bytu. Máme to takto radi,“ pochvaľujú si obaja.


Keď podlaha upúta

119174
Soňa Sadloňová

Architekt chápavý i nápomocný

„Zložitý pôdorys a naše požiadavky vyprovokovali architekta k neobyčajným riešeniam. Okrem podlahy a farebne i materiálovo členených plôch sa pohral aj s tvarom nábytku a dispozíciou kuchyne, ktorá bola najprv navrhnutá do U s barovým sedením na predĺžení chodby. Zapáčil sa nám nový návrh, ktorý poslal stoličky do obývačky, a pre toho, kto chystá v kuchyni niečo na zahryznutie, vytvoril nielen prípravňu jedál s výhľadom na sediacich hostí, ale aj rečnícky pult. Stavbári nám tu nechali stĺp 60 × 60 cm. Lámali sme si hlavu, čo s ním. Chceli sme žulovú pracovnú dosku na kuchynskú linku, a tak sa ušlo aj stĺpu. Ten sme nakoniec nielen priznali, ale pridali sme k nemu ešte jeden rovnaký modul, do ktorého sme ukryli technológiu svetiel, vypínačov a chladničku,“ vysvetľuje on.


Keď podlaha upúta

119175
Soňa Sadloňová

Antikorový digestor zavesili netypicky – pekne zboku na spomínaný stĺp. Všetky spoje a materiálové či funkčné rozhrania kuchynských skriniek a obkladu dali vyhotoviť vo vodorovných líniách. Takto zažehnali obavu, či kuchyňa nebude vyzerať ako pamätník padlých hrdinov. Farby a materiál si vybrali sami, usporiadanie linky navrhol architekt. „Pôvodne mali byť len dve skrinky v hornom rade, ale ja som zberateľka šálok, tak sú až po strop,“ dotýka sa svojich exponátov ona. To, že sú aj vášniví zberatelia exotických plastík, dokazuje malá galéria umiestnená na vonkajšej strane stĺpa v niekoľkých nikách.






Čo sa na dom použilo a kto to má na svedomí:
úloha pre architekta:
bývanie pre rodinu s dvoma dospievajúcimi dcérami na pôvodnom pôdoryse dvoch menších samostatných bytov vrátane chodby, ktorá predtým patrila do spoločných priestorov
kompozícia: hlavný spoločenský priestor a spojovacie chodby zjednotil netypický vzor a hra s viacfarebnými kusmi marmolea, striedanie dreva a kovu v zariadení, opakovanie motívu farebných vzorov podlahy na pohyblivých stenách šatníkov a zasklených podsvietených plochách na stĺpoch v spoločenskej časti
poloha: pre tých, čo potrebujú existovať na pulze mesta a súčasne si chrániť súkromie v distingvovanej bytovke
architekti objektu: Ing. arch. Fedor Minárik, Ing. arch. Marek Kolčák
architekt interiéru: Ing. arch. Dušan Sadloň, S-interier design
realizácia kuchyne: Mikletič, výroba originálnych kuchýň
sanita: TMS-MONTYS vzorkovňa Ivanka pri Dunaji
výrobcovia: Laufen, Hansa, Villeroy & Boch
konštrukcia: betón, porotherm
vnútorné povrchy: omietka, sadrokartón
podlahy: marmoleum, výrobca FORBO, montáž Ján Medík
dizajnérske prototypy a nábytok na mieru: Ing. arch. Dušan Sadloň, Mgr. art. Tomáš Brichta
výroba nábytku na mieru: PECOS Šamorín
osvetlenie: LUMI
elektroinštalácie: Ladislav Ligač, NIKO
podsvietená výtvarná fotografia a veľkoformátové fotografie na posuvné dvere: Mgr. art. Soňa Sadloňová
maľba na posuvné dvere: akad. maliar Milan Herényi
vstavané skrine a posuvné dvere: Roldor, Oradata, Atrium Bratislava




Keď podlaha upúta

119186
Soňa Sadloňová

Ukladať a nezavadzať

Vymoženosťou bytu je dokonale premyslený úložný priestor na všetko. „Skrinky na chodbe ušité na mieru nám roztriedili všetky drobnosti a malé spotrebiče, schovali poistky i domáci vercajg,“ pochvaľujú si. Veci sú dokonale poukladané za elegantným korpusom skriniek, ktoré narástli na stene vstupnej chodby. Šikminy, obliny a výstupky vonkajšej obvodovej steny to vôbec nezjednodušili. Zásuvky sú tiež šikmé alebo inak upravené presne tak, ako priestor dal a šikovný stolár zmajstroval. „Majster, ktorý sa dal nahovoriť na zaskrinkovanie našich stien, mal s tým práce nadostač. Mohol by z vymeriavania a dopasovávania skriniek urobiť aj docentúru.

Priznal, že keby si to mal ešte niekedy zopakovať, tak radšej vezme dve zákazky do domu s normálnymi stenami,“ rozprávajú obaja nadšení dobrou prácou. „S pánom architektom Sadloňom sa nám robilo príjemne. Mali sme síce jasnú predstavu dispozičného riešenia a materiálov, ktoré sme chceli vniesť do nášho súkromia, ale čo s tým urobiť v priestore, to bola úloha pre interiérového architekta. Náš architekt mal správne kontakty na zhotoviteľov a to bola ďalšia dobrá stránka našej spolupráce.“








Vizitka architekta: Ing. arch. Dušan Sadloň sa narodil roku 1954 v Bratislave, v roku 1981 absolvoval Fakultu architektúry v Bratislave.
výber realizácií:
interiéry pre Slovenské telekomunikácie, Infotel, Slovanet, McDonalds, ING

S-interier design
www.sinterierdesign.eu
sdesign@inmail.sk

Kategória: Návšteva
Tagy: interiér návšteva podlaha
Zdieľať článok

Diskusia