Kompletnú rekonštrukciu starej chalupy oživila ručne vyrábaná mozaika
Z chátrajúceho vidieckeho domu so stodolou postaveného na konci 19. storočia vznikla rozprávková chalupa.
Pôvodný ráz kamenného domu
Pôvodná stavba si vyžiadala špeciálny prístup. Na začiatku rekonštrukcie sa po odstránení omietky ukázalo, že nielen stodola, ale aj samotný dom, sú z kameňa. Jednoznačnou inšpiráciou pre dizajnérku od tohto momentu bolo zachovanie pôvodného rázu kamenného domu a jeho prepojenia so stodolou. Práce si vyžadovali citlivý prístup a tvorivosť, preto trvali až tri roky. {R1}
Z chlievov hlavné krídlo domu
Rekonštrukcia mala premeniť dnes už nefunkčnú dispozíciu tak, aby vyhovovala modernému životnému štýlu. To znamenalo prepojenie obytnej časti s kuchyňou a jedálňou a vytvorenie denného priestoru s plochou 100 metrov štvorcových. Rovnakú podlahovú plochu mal mať ateliér v podkroví.
Prečítajte si tiež:
Kúpila si starý dom v Sliači a zmenila svoj život od podlahy (VIDEO)
Na každom poschodí hlavného krídla je jedna kúpeľňa. Dizajnérka napojila hlavné krídlo stavby, ktoré slúžilo kedysi ako chlievy, na pôvodný dom. V spojovacej časti sa nachádza jedinečné schodisko s ručne vyrábanou mozaikou.
Mozaika ako pridaná hodnota
Pavlíne Lipkovej sa podarilo zachovať nielen historickú hodnotu interiéru a čo najviac prvkov pôvodného zariadenia, ale povýšila ju zakomponovaním mozaiky. Mozaika spája celé vnútorné prostredie, i keď v každej miestnosti ju nájdete v inom tvare, na inom mieste, neraz vo veľmi prekvapivých formách. Taktiež je jedinečným prepojeným historických prvkov s modernými.
Čarovanie s renováciou
Historické čaro rekonštruovanej stavby priam sála z renovovaných pôvodných dverí, starej udiarne, vstupných dverí na verandu, ale tiež z kamenného schodiska, ktoré vedie na prvé podlažie domu.
Atmosféru dotvára odhalený kameň, použitý i v nových miestnostiach interiéru. V časti stavby, ktorá bola pôvodne domom, sa dnes nachádzajú tri spálne, kúpeľňa, práčovňa, šatňa a pracovňa. I tu nájdete originálne mozaiky.
Ručne skladané mandaly
„Dve ručne skladané kruhové mandaly vznikli z vopred vybrúsených kachličiek. Jedna z nich sa nachádza v spojenej časti obývačky a jedálne a zapadá do celkového štýlu miestnosti. Vytvára originálny stred miestnosti v komunikačnej zóne. Obklady v kúpeľniach sú vyrobené z obkladačiek s jednoduchým dizajnom a čiastočne doplnené zvyškami kachličiek,“ opisuje význam mozaiky autorka projektu i samotných mandál.
Prečítajte si tiež:
Rozpadnutú drevenicu na Horehroní premenili s úctou k tradičnej architektúre
Čím sa dizajnérka inšpirovala?
„Mojou obľúbenou témou a inšpiráciou pre návrh interiérov je toskánsky a francúzsky vidiek, anglický country štýl, vintage a etno. Narodila som sa v znamení vodnára, a aj keď chcem niečo urobiť rovnako, vždy je výsledok iný. Pri návrhoch interiérového designu mi táto vrodená vlastnosť pomáha. Tým, že nedokážem navrhnúť rovnaké riešenie, každý zákazník odo mňa vždy dostane originál,“ opisuje svoju tvorbu Pavlína Lipková, ktorá sa venuje aj návrhom nábytku na mieru.
Vidiecka usadlosť v skratke
Autorka: Pavlína Lipková, web: http://interierdesign.eu
Obytná časť: 500 m2
Lokalita: okolie Brna, ČR
Rok realizácie: 2018
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Pavlína Lipková