Tehlová prístavba k domu
Zdroj: T B A + Adrien Williams

Kvôli snahe zachovať stromy museli prístavbe domu prispôsobiť tvar fasády

31. 03. 2022
Zdieľať

V štvrti Rosemont-La Petite-Patrie v kanadskom Montreale zrealizovali tehlovú prístavbu k domu, ktorá sa svojím tvarom prispôsobila stromom. Aby sa zachovali, fasáda sa okolo nich doslova ovíja.

Malý ateliér TBA/Thomas Balaban Architect, ktorý stojí za návrhom, minulý rok reprezentoval Kanadu na 17. ročníku Bienále architektúry v Benátkach. Pri prístavbe s názvom DeNormanville si za východiskový bod určil zachovanie pôvodnej štruktúry a dospelých stromov v tejto lokalite. Vznikla tak tehlová prístavba dopĺňajúca typológiu tunajších jednoposchodových domov, ktoré mnohým pripomínajú krabice od topánok.

Tehlová prístavba k domu

Zdroj: T B A + Adrien Williams

Keď majú majitelia aj architekti spoločnú túžbu

Majitelia domu sú jeho vlastníkmi už roky. Na architektov sa obrátili, pretože chceli rozšíriť malý pozemok v zadnej časti tak, aby dom vyhovoval ich rozrastajúcej sa rodine. To znamenalo pristavať ďalšie izby, zväčšiť obytné priestory a oddeliť dennú časť od nočnej. Klienti aj architekti, našťastie, od začiatku chceli zachovať vzhľad aj atmosféru stavby a jej priame prepojenie s okolím.

Tehlová prístavba k domu

Zdroj: T B A + Adrien Williams

Niekoľkoročná rekonštrukcia: cena vs. najlepšie riešenia

Rekonštrukcia domu, kocky či skôr krabice od topánok, sa pre obmedzené finančné prostriedky zmenila na tri roky trvajúci proces. Sprevádzalo ho skúmanie rôznych možností, ako zosúladiť potreby majiteľov, ich rozpočet aj územné plány tejto oblasti, ktoré nariaďovali citlivú prerábku domu v radovej zástavbe. Pôvodná jednopodlažná stavba s plochou strechou bola kedysi projektovaná ako štartovacie bývanie. Zároveň však poskytovala priestor upraviť ju podľa potrieb majiteľov.

Tehlová prístavba k domu

Zdroj: T B A + Adrien Williams

Ako sa obálka domu vyhla brestom

Nakoniec sa najlepším riešením ukázalo rozšíriť dom o novú časť. Do návrhu boli zahrnuté aj dospelé stromy, ktoré sa majitelia rozhodli zachovať a musel sa im prispôsobiť tvar fasády. Aby sa priečelie prístavby vyrovnalo s domami v susedstve a zároveň zostal zachovaný brest rastúci pred domom, opisuje obvodová stena v prednej časti krivku. Tá sa potom premieta aj do chodby v interiéri, ktorá je spojnicou novej prístavby a pôvodného domu.

Tehlová prístavba k domu

Zdroj: T B A + Adrien Williams

Viac si o jedinečnej prístavbe môžete prečítať na webe domztehly.sk.

Kategória: Návšteva
Tagy: prístavby rodinných domov tehlové domy
Zdieľať článok

Diskusia