Nezvyčajné riešenie rodinného domu: Terasa, ktorá sa hýbe podľa slnka! (VIDEO)
Na projektoch poľského architekta Roberta Konieczneho je vždy čo obdivovať. Prekvapujú jednoduchou, precíznou hrou tvarov a materiálov, ale vždy majú navyše ešte niečo špeciálne. Jedinečnosťou domu s názvom Quadrant House je pohyblivá terasa.
Foto dron Jarek Syrek
Majitelia pozemku mali predstavu o jednoduchom slnečnom dome určenom na relax. Želali si, aby ich dom reagoval na pohyb slnka. Keďže ateliér KWK Promes má skúsenosti s návrhom a realizáciou pohyblivých budov, výberom architekta trafili do čierneho. Východiskovým bodom projektu bol pozemok pravidelného tvaru, ktorý sa nachádza medzi bežnou rodinnou zástavbou.
Foto Juliusz Sokołowski
Súkromie vo vlastnej záhrade
Na pozemok najskôr položili obdĺžnik tvoriaci prízemie domu tak, aby oddelili záhradu od cesty a získali čo najviac súkromia. Do tejto časti umiestnili dennú zónu: obývaciu izbu s jedálňou a kuchyňou. Druhý užší blok je kolmo na obývačku. V ňom si našla priestor relaxačná SPA zóna. Obe ramená domu uzatvárajú súkromnú časť záhrady.
Rozdiel medzi interiérom a exteriérom stierajú bezrámové systémy posuvných okien, použité na celé steny. Na poschodí sa nad dennou zónou nachádzajú spálne a hygienické zázemie.
Foto Juliusz Sokołowski
Plochá alebo sedlová strecha?
Investor si prial dom s plochou strechou, ale miestne regulatívy prikazovali šikmé strechy. Výsledná strecha je kompromisom: z ulice vidíte sedlovú strechu, smerom od záhrady plochú. Toto nezvyčajné riešenie dalo nakoniec celému domu charakteristickú podobu.
Foto Juliusz Sokołowski
Terasa v tieni
„Majitelia domu chceli, aby dom reagoval na slnečné lúče. Preto sme použili motív kvadrantu – starého prístroja na určovanie polohy hviezd. Navrhli sme terasu, ktorá reaguje na slnko a sleduje ho tak, že domáci na terase sedia vždy v tieni,“ opisuje fascinujúce riešenie architekt. Takto je možné v závislosti od ročného obdobia regulovať aj množstvo slnečného svetla v priľahlých priestoroch. Terasa je zároveň predĺžením obývačky alebo relaxačnej zóny – pohybuje sa medzi nimi, od jednej časti k druhej.
Foto Juliusz Sokołowski
Ako sa ovláda?
Pohyb terasy je plne automatizovaný, ale v prípade potreby sa dá ovládať aj manuálne. Je naprogramovaná tak, aby sa počas dňa menila jej poloha. Vďaka tomu pod ňou rastie prirodzený trávnik. Mechanizmy, vďaka ktorým sa terasa domu pohybuje, navrhla a vyrobila spoločnosť Comstal, s ktorou má už ateliér bohaté skúsenosti.
Foto OLO Studio
QUADRANT HOUSE v skratke
architektonický ateliér: KWK Promes arch. Robert Konieczny
autori: Robert Konieczny, Grzegorz Ostrowski
spolupráca: Mariusz Pawlus, Marcin Harnasz, Marcin Króliczek, Justyna Górnica
konštrukcia: Kornel Szyndler PROECO
sanita a elektrina: Electris / Green Technologic Kazimierz Dorna
projekt interiéru: Adam Pulwicki PULVA
zastavaná plocha: 419,5 m2
celková plocha: 711,5 m2
projekt a realizácia: 2013 až 2018
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: KWK Promes arch. Robert Konieczny