Zdroj: Miro Pochyba

Nízkoenergetický dom na konci ulice majiteľom perfektne slúži (VIDEO)

20. 10. 2020
Zdieľať

Jednoducho, účelne, nadčasovo. Týmito slovami sa pri budovaní svojho nového bývania riadili majitelia. Výsledkom je dom, ktorý im vo všetkých oblastiach nielen perfektne slúži, ale ktorý im poskytuje aj útulnú atmosféru a útočisko, aké si vysnívali.

Zuzka s manželom a synmi bývali v radovej zástavbe neďaleko. Nebol to síce panelákový byt, ale aj napriek tomu im chýbalo viac súkromia, nehovoriac o neveľmi vydarenej dispozícii, keďže do záhrady sa mohli dostať iba z obývačky a dnu sa vchádzalo z garáže po dvoch schodiskách.

Preto keď stavebná firma Zuzkiných príbuzných začala budovať štvrť rodinných domov len o pár ulíc ďalej, rozhodli sa s manželom, že to využijú a do stavby vlastného domu sa pustia aj oni. Podmienkou bola slepá ulica a slnečný pozemok, ideálne na jej konci.

Nízkoenergetický dvojpodlažný dom

Prízemie domu tvorí okrem chodby, technickej miestnosti, kúpeľne a hosťovskej izby na pravej strane ešte veľkorysý otvorený denný priestor na ľavej. Tiahne sa od kuchyne, obrátenej do ulice, cez jedálenskú časť až po obývaciu, orientovanú do tichej záhrady. Zdroj: Miro Pochyba

A presne taký medzi voľnými pozemkami, našťastie, našli. Bol síce atypický, v tvare zrezaného lichobežníka, a teda na bungalov primalý, ale projekt sčasti poschodového domu s garážou a so záhradou doň napokon šikovne napasovali a stále im ostáva pomerne veľkorysý priestor terasy a záhrady.

Nízkoenergetický dvojpodlažný dom

Zátišie pod schodiskom využila Zuzka na akúsi domácu minigalériu, v ktorej sa na poličkách striedajú rodinné fotografie, spomienkové predmety a iné milé srdcu blízke drobnosti. A, samozrejme, kvety, ktoré nesmú chýbať v žiadnej miestnosti tohto príjemného domu. Zdroj: Miro Pochyba

Za stavbu domu hralo viacero faktorov, medzi nimi i ten, že majiteľkin brat je architekt a navrhol im projekt presne podľa ich predstáv. A keďže sa profesijne venuje pasívnym stavbám, mali to aj s presným návrhom, ako a z čoho dom postavia, aby vyhovoval súčasným požiadavkám na nízkoenergetické stavby.

Prečítajte si tiež
Drevená stavba roka 2020? Stala sa ňou táto nízkoenergetická drevostavba s ôsmimi druhmi dreva

„Keďže som väčšinu života prežila v rodinných domoch, presne som vedela, čo chcem a čo nie. Pomenovať požiadavky na projekt mi teda nerobilo vôbec problém. Brat urobil štúdiu na základe dopadu slnka a jeho prvotný projekt sa nám koncepčne ihneď zapáčil. Návrh bol minimalistický, nadčasový, bez zbytočností. Povedali sme si s mužom, že to je presne ono. Dolaďovali sme naozaj len detaily. Dokonca som pri návrhu už mala v hlave aj to, kde budem mať aký nábytok,“ smeje sa Zuzka.

Nízkoenergetický dvojpodlažný dom

Otvorené štýlové schodisko je dominantným prvkom celého priestoru. Tvorí ho betón, na ktorom je položené dubové drevo. Nič viac, nič menej. Takto to úplne stačí. Pôsobí veľmi moderne a nadčasovo. Stĺp v strede museli postaviť kvôli nosnosti, hoci pôvodne mali majitelia v pláne nechať to z jednej strany celkom odhalené. Zdroj: Miro Pochyba

A aký dom teda chceli? Minimalisticky vyzerajúci moderný a s rovnou strechou.

„Pôvodne sme chceli zelenú, ale nakoniec sme od nej pre vysoké finančné nároky upustili. Dnes je na streche dunajský vymývaný kameň a časom tam vysadíme sukulenty,“ prezrádza, „naše tri priority boli najmä strechy, drevené parkety a hliníkové okná. Do tohto sme zainvestovali najviac. Ak by sme dali iné okná, dom by spadal do kategórie pasívny.“

Nízkoenergetický dvojpodlažný dom

Príbeh jedálenského stola je veľmi zaujímavý. Ide totiž vlastne o biliardový stôl. Ten bol jedinou požiadavkou pána domáceho pri sťahovaní. Majiteľka našla pána, ktorý takéto stoly vyrába a navrhla mu svoj dizajn – biely, minimalistický s tenšími nohami. Dnes pri ňom sedáva a stoluje celá mnohopočetná rodina. Zdroj: Miro Pochyba

Majitelia pomerne dlho čakali na stavebné povolenie, a keď ho dostali, hneď začali robiť prvé výkopové práce. To bolo v auguste 2018 a v októbri 2019 sa už sťahovali. Samozrejme, obrovskou výhodou bolo, že dom stavala rodinná firma, priznáva domáca pani.

Dom sa jej podarilo zariadiť za tri mesiace, mala to načasované doslova na deň. „Radovku“ predali a vedeli, že to jednoducho do určitého termínu musia stihnúť. Niekedy sa im doma síce stretli viaceré partie naraz, niektorí dorábali kuchyňu, iní schody, ale všetko sa nakoniec stihlo v termíne.

Nízkoenergetický dvojpodlažný dom

Sedačka od značky Nesia najskôr Zuzku zaujala drevenými nožičkami, ktoré sa hodia k podlahe. Bola si ju vyskúšať na veľtrhu a tam ju oslovila aj pohodlnosťou či páperovými vankúšmi. Zdroj: Miro Pochyba

Odjakživa som mala vysnívané dubové parkety uložené do stromčeka. Hoci ma mnohí odhovárali, že ma časom omrzia, neľutujem. Na odporúčanie brata som oslovila stolársku firmu, sama som si navrhla ich rozmer 70 × 10 cm, a keď ich parketári v dome položili, zavládol úžas a nadšenie. Vyzeralo to fantasticky, robili sme si žarty, že ani zariadenie už nie je potrebné. Na tejto veľkej ploche to veľmi pekne vyniklo. Parkety, obloženie schodov aj parapety na poschodí nám vyrobili vo firme Pro Parket.

Nízkoenergetický dvojpodlažný dom

Zdroj: Miro Pochyba

Príjemné spomienky na pomerne hladko bežiaci proces tvorby ich nového domu majiteľke narúša len trpká skúsenosť s výrobcom kuchyne. Po pár mesiacoch sa na lakovaných dvierkach totiž aj pri minimálnom manipulovaní začal odlupovať lak. Reklamáciu predajca nechce dodnes uznať a tvrdí, že to nie je jeho chyba. Hoci garantoval, že dvierka sa striekajú v etablovanej firme z Nemecka, majiteľom prišlo reklamačné vyjadrenie z celkom inej krajiny.

Prečítajte si tiež
Moderný nízkoenergetický drevodom s krásnym výhľadom na Bratislavu

„Škoda reči. Som nahnevaná, že za kuchyňu sme zaplatili pomerne vysokú sumu, teraz si musíme dať urobiť kompletne nové dvierka na vlastné náklady a pôvodná firma sa celkom zbavuje zodpovednosti. Ale každému sa raz vráti to, čo dáva do sveta,“ nádeja sa sympatická majiteľka.

Nízkoenergetický dvojpodlažný dom

Spálňa je zariadená pomerne striedmo, ale pôsobí veľmi hrejivým dojmom. Určite za to môže aj na dotyk príjemný svetlý koberec, čalúnené čelo postele a záclony so závesmi. Oproti posteli sa za posuvnými bielymi dverami nachádza manželský šatník. Tapiséria nad posteľou vyšla spod šikovných rúk Dopletenej z portálu Sashe. Zdroj: Miro Pochyba

Tá okrem zjavne dobrých manažérskych a logistických schopností disponuje aj dobrými nápadmi a citom pre detail. Dom je zariadený vkusne, nadčasovo a všetko so všetkým ladí. Vidno, že si dala záležať na najmenších detailoch.

„Hneď, ako sme sa rozhodli, že ideme do stavby, začala som v starom dome vymieňať doplnky a dekorácie tak, aby sa hodili už do tohto nového. Keď sme sem prišli, všetko som len vytiahla zo škatúľ a bolo zariadené. Kamarátka sa smiala, že to tu vyzerá, akoby sme tu bývali už najmenej desať rokov,“ usmieva sa Zuzka.

A naozaj, v dome nevidno žiadne nedokončené prehrešky novostavieb, ale cítiť v ňom nefalšovanú zabývanú domácu rodinnú pohodu.

Štúdie o riadenom vetraní skúmali vplyv karcinogénov na človeka. Zistili, že ženy v Číne trpia rakovinou pľúc oveľa viac ako iní ľudia na svete. Z nevetraných kuchýň totiž dýchajú škodlivé výpary. Riadené vetranie teda zabezpečuje skutočne zdravé a komfortné bývanie.

Nízkoenergetický dvojpodlažný dom

Zdroj: Miro Pochyba

Skoro pasívny dom

Nízkoenergetický dom triedy A0 je postavený z pórobetónu, je v ňom aj pomerne veľa betónu. Priečky sú z vápenno-pieskovcových tehál. Okná sú hliníkové. (Ak by boli iné, spadal by do kategórie pasívny.) Je v ňom aj rekuperácia, vďaka ktorej v ňom teplota počas horúcich letných dní vystúpi na len čosi vyše 24 °C. Systém inteligentného ovládania upravuje podmienky v dome tak, aby boli ideálne, aj čo sa týka svetelnosti a teploty. V celom dome je podlahové zónové vykurovanie a v aplikácii si majitelia vedia nastaviť v každej miestnosti inú teplotu.

Nízkoenergetický dvojpodlažný dom

Záhrada za domom je vizuálne rozdelená na niekoľko častí. Tie trávnaté sa striedajú s okrasnými a pri plote je úžitková časť, kde sa darí paradajkám, cuketám, hrachu či zemiakom. Zdroj: Miro Pochyba

Profil

Majitelia

Pracovne vyťažený pán domáci nechal viac-menej všetko týkajúce sa stavby a zariaďovania nového domu na svoju šikovnú manželku Zuzku, ktorá to dokázala zmanažovať tak, že sa sem so svojimi dvomi malými synmi nasťahovali za niečo vyše roka od prvých výkopových prác. Napriek tomu, že mala „voľnú ruku“, všetky návrhy s manželom konzultovala a odobrili ich spoločne.

Nehnuteľnosť

Nízkoenergetický dvojpodlažný dom v energetickej triede A0 so zastavanou plochou 196,4 m2 a pozemkom s rozlohou 782 m2. Vedľa domu je samostatne stojaca garáž s rozlohou 36,1 m2.

Projekt a stavebný dozor

Ing. Matej Rehák, držiteľ certifikátu v oblasti výstavby a návrhu nízkoenergetických a pasívnych stavieb. www.neturebau.sk

Viac nápadov od majiteľky domu nájdete na www.modrastrecha.sk/blog/pehana/

Text: Katarína Barošová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: moderná architektúra nízkoenergetický dom novostavby rekuperácia rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia