
Keď opúšťal domov, netušil, že rodičom tu raz postaví chaty. Stavby v divokej prírode si získali odborníkov aj bežných ľudí
V roku 2024 získali prestížne švajčiarske ocenenie a pýšia sa mnohými ďalšími nomináciami aj všeobecným medzinárodným uznaním. Chaty Casa Gallareta si získali nielen srdcia odborníkov, ale aj mnohých návštevníkov a nadšencov architektúry. Možno je to aj vďaka jedinečnému dizajnu, ktorý dokonale ladí s krásami patagónskej prírody. Pozrite sa i vy, či je projekt Casa Gallareta taký výnimočný.
Keď bol Juan Segundo Díaz Dopazo ešte malý chlapec, býval v Patagónii na juhu Argentíny. Aj keď odišiel študovať architektúru do Buenos Aires, panenská príroda domoviny ho neprestávala fascinovať a vedel, že sa do nej raz vráti. Dnes už uznávanému architektovi však ani vo sne nenapadlo, že raz v srdci národného parku Los Arrayanes navrhne chatky pre svojich rodičov. Projekt Casa Gallareta vytvoril v spolupráci so spoluzakladateľkou svojho architektonického štúdia OJA, Maríou Ayelén Olivieri Martinez.
Výzvy náročného terénu
Na ploche 250 m² sa nachádza viacero podobných objektov s kapacitou pre 2 až 3 osoby. Zasadené sú do strmého svahu, no vďaka tomu sú z nich nádherné výhľady na les a neďaleké jazero Correntoso. Každá chatka je jedinečná, a predsa zdieľajú niektoré dizajnové prvky. Architekti citlivo a zároveň maximálne prakticky využili dostupné možnosti, aby vytvorili ubytovanie, ktoré splýva s okolitou krajinou.
Výstavba priniesla aj niekoľko logistických výziev. Museli sa napríklad popasovať s úzkym a strmým svahom, ktorý bol husto porastený stromami. Nakoniec preto zvolili suchú výstavbu na železobetónových základoch. Ich cieľom bolo vytvoriť návrh, ktorý bude v harmónii so samotným lesom. To sa im podarilo aj vďaka tomu, že využili prirodzené čistinky, kde nebolo potrebné rúbať žiadne stromy.
Mnoho tvárí dreva
Zvonku sú chaty obložené eukalyptovým drevom, ktoré bolo ošetrené špeciálnou japonskou technikou opaľovania dreva s názvom Shou Sugi Ban. Obloženie tak získalo špecifickú textúru a vizuálne atraktívny povrch, ktorý pekne kontrastuje so zelenými stromami a bielym snehom. Technika taktiež predlžuje životnosť dreva a zlepšuje jeho odolnosť voči vode a ohňu. Ako doplnkové materiály boli použité drevo lapacho (škoricovo sfarbené tvrdé drevo, pripomínajúce stromy lesa Los Arrayanes), sklo, betón a čierne kovové prvky.
Interiér splývajúci s prírodou
Každá chata má veľké, vysunuté, strategicky umiestnené okná, ktoré umocňujú dojem prepojenia s prírodou. Interiéru dominuje drevo Guatambú, ktoré je svetlé, hladké, bez hrčí a navodzuje dojem priestrannosti. Z rovnakého materiálu je vyrobený aj nábytok a drevené obloženie stien. Celkový dizajn tak pôsobí ucelene a minimalisticky.
Kúpeľne sú dostatočne veľké a pohodlné. V najväčšej chate sa dokonca nachádza voľne stojaca vaňa s panoramatickým výhľadom z okna. Len si to predstavte. Užívate si horúci kúpeľ, pričom pozorujete za oknami padajúce snehové vločky. Dokonalý pôžitok, však?
Chaty Casa Gallareta vynikajú svojím prevedením, v ktorom sa architektom z argentínskeho štúdia OJA podarilo prepojiť súčasné trendy z oblasti architektúry s krásami patagónskej krajiny. Zároveň dokázali v chatách vytvoriť štýlové a pohodlné zázemie, ktoré prináša nezabudnuteľný zážitok na celý život.
Chaty Casa Gallareta
Štúdio: OJA (Organic and Joyful Architecture)
Architekti: Juan Segundo Díaz Dopazo, María Ayelén Olivieri Martinez
Lokalita: Villa la Angostura, Argentína
Plocha: 250 m2
Realizácia: 2023
Foto: Juan Segundo Díaz Dopazo, Rocio Sossa, Abril Roffo, Nacho Ballester
Zdroj: v2com