Zdroj: Sebastian van Damme

Unikátny víkendový domček, ktorý mení dispozíciu podľa potrieb domácich

14. 08. 2021
Zdieľať

Holandský ostrov Texel je ako stvorený na relax. Je prírodným unikátom s množstvom druhov vtáctva, bohatou ovčou „populáciou“ a piesočnými dunami, ktoré boli vyhlásené za prírodnú rezerváciu. Práve v tomto čarovnom prostredí vyrástol neveľký dovolenkový domček. Jeho autormi sú architekti zo štúdia Orange Architects.

Víkendový dom od Orange Architects je úplne iný ako rezidenčné vily v tejto oblasti. Nemá žiadne pevné delenie priestorov múrmi, ale interiér si vždy môžete prispôsobiť podľa toho, na aké účely má slúžiť. Dočasne sa dá totiž rozdeliť podľa konkrétnych požiadaviek a o chvíľu viete dispozíciu zmeniť.

Prečítajte si tiež
Zo skromnej lesníckej chatky vyrástla moderná chata pre rodinu

Žiadne pevné steny, ale plne prispôsobivý interiér

Autori projektu tvrdia, že tento prázdninový dom predstavuje doslova: „…iný prístup k vesmíru. Cez deň počas dovolenky máme tendenciu tráviť viac času spoločne a súkromné ​​priestory sú tak menej potrebné.“ Vďaka šikovnému riešeniu architekti maximalizovali všetky priestory vo vnútri, ale pritom väčšine z nich umožnili spĺňať aspoň dve funkcie. Takže dom sa mení počas celého dňa podľa potrieb jeho obyvateľov.

Dovolenkový domček s 5 metrovou presklenou fasádou

Vnútorné priestory sa vďaka veľkým oknám a dverám otvárajú ešte ďalej, do okolia. Zdroj: Sebastian van Damme

Interiér preniká von, príroda dnu

Vnútorné priestory sa vďaka veľkým oknám a dverám otvárajú ešte ďalej, do okolia. Na noc môžete drevené panely uzatvoriť jednoduchým otočením. Súvislý priestor sa rozpadne na samostatné izby a ponúkne dostatok súkromia. Z postele v otvorenom priestore sa stane spálňa v plnej veľkosti, skrytý sprchovací kút a umývadlo sa zmenia na intímnu kúpeľňu. Premena interiéru počas dňa vytvára optimalizovaný priestor – kompaktný a efektívny. Každá jeho časť je plne využiteľná aj v noci.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom ako horská chata? Ekonomicky riešená stavba, v ktorej vládne drevo

Presklenia vysoké až 5 metrov

Napriek neveľkej podlahovej ploche – 70 metrov štvorcových – máte v dome pocit vzdušnosti a priestrannosti. Súčasťou stavby sú strešné okná v spálni, v knižnici a v podkroví, presklenia vysoké až päť metrov pozerajú do záhrady. Vnútorné obloženie zo svetlej brezy a pohyblivé lamely zvyšujú pocit dostatku priestoru, poetické osvetlenie dotvára príjemnú atmosféru po zotmení.

Dovolenkový domček s 5 metrovou presklenou fasádou

Vnútorné obloženie zo svetlej brezy a pohyblivé lamely zvyšujú pocit dostatku priestoru, poetické osvetlenie dotvára príjemnú atmosféru po zotmení. Zdroj: Sebastian van Damme

Udržateľné riešenia na prvom mieste

Tím architektov kládol dôraz na udržateľnosť stavby. Využíva viacero riešení v tomto zmysle: takmer neviditeľné solárne panely na streche, prirodzené vetranie, drevená konštrukcia, betónová podlaha pôsobiaca ako tepelná hmota, kvalitne izolovaná strecha, fasády i okná. Všetko funguje na elektrinu – varenie, ohrev vody aj kúrenie, nie sú potrebné žiadne fosílne palivá.

Prečítajte si tiež
Experimentálny projekt z Česka: Levitujúci stromodom postavený svojpomocne, pod ktorým sa pasú ovce

Užijete si v každom počasí

Je málo dovolenkových stavieb vhodných na pobyt v akomkoľvek počasí. V tomto prípade vám však počasie náladu nezničí. Chatu si môžete vychutnať za rôznych poveternostných podmienok. Lamely na terase sa dajú nastaviť tak, aby chránili posedenie pred vetrom, ale aj interiér pred prudkým slnkom. Keď prší, vďaka klinovému zastrešeniu počúvate rytmus kvapiek bez akejkoľvek ujmy.

Kuchyňa a jedáleň v presklenej chate

Presklenia vysoké až päť metrov pozerajú do záhrady. Zdroj: Sebastian van Damme

Skladačka z prefabrikátov

Stavba víkendového domu vznikla ako skladačka z prefabrikátov. Kvôli nepravidelnému tvaru bolo potrebné konštrukciu najskôr úplne zostaviť v dielni. Po namontovaní a dokončení bola konštrukcia opäť demontovaná a prevezená na ostrov. Tam sa dočkala rýchlej finálnej montáže a doriešenia interiéru. Z estetickej stránky si určite všimnete kontrast tmavej chladnej fasády s harmonickým svetlým drevom vo vnútri.

Chata s presklením a pohyblivými lamelmi

Lamely na terase sa dajú nastaviť tak, aby chránili posedenie pred vetrom, ale aj interiér pred prudkým slnkom. Zdroj: Sebastian van Damme

Holiday Home

Architektonický ateliér: Orange Architects

Dizajnový tím: Patrick Meijers, Jeroen Schipper, Elena Staskute, Paul Kierkels, Eric Eisma, Panagiotis Seltsiotis

Lokalita: De Koog, Texel, Holandsko

Plocha: 70 m2

Projekt: 2018

Realizácia: 2021

Dodávateľ: Cor Koper Bouwbedrijf

Sabína Zavarská
Foto: Sebastian van Damme

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevené lamely prefabrikáty prírodné materiály solárne kolektory víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia