
Pripomína tradičný dom, no takúto atmosféru by ste nečakali. Ocenená stavba pôsobí ako chrám a vyvoláva silné emócie
Architekt Jan Žaloudek vytvoril neďaleko barokového zámku dom, v ktorom sa spája česká história s moderným dizajnom. Sústredil sa na prepojenie s okolitou prírodou, tradíciami a nevynechal ani ikonické perforovanie. Výsledkom je umelecký raj plný harmónie.
Dom Oskar pôsobí nadčasovo, prirodzene a inšpiratívne, navyše s dojmom, akoby odjakživa patril do tamojšieho vidieckeho štýlu. Nesie rozhodujúce črty sakrálnej stavby, ktorá v Kamennej Lhote, časti mestečka Borotín v Juhočeskom kraji, chýbala.
V spojení s priľahlým barokovým zámkom si stále zachováva svoju impozantnosť, avšak v úlohe drobného doplnku na pozadí barokovej záhrady a samotného zámku.
Cieľom architekta bolo vytvoriť rekreačný priestor pre umelecké duše s vyžarovaním historického náboja, no zároveň stelesňujúci novodobú architektúru. Inšpiroval sa vlastnou predstavou o harmonickom mieste so špeciálnou atmosférou, pri ktorej sa aj každodenná rutina stane zážitkom.
Hra so svetlom
V exteriéri domu vás zaujme najmä tradičná sedlová strecha a biela fasáda na výraznom perforovanom murive. Ide o charakteristické prvky niekdajších hospodárskych objektov a stodôl, ktoré sú v dedine dodnes zachované. Perforácia zabezpečuje dostatočný prienik slnečného svetla a vzduchu do interiéru.
Na prvom podlaží sa tento výrazný prvok ujal dokonca aj úlohy tienidla. Prostredníctvom posuvných a harmonikových tieniacich panelov môžete ľahko regulovať prístup svetla na celé podlažie. Zároveň takto podporíte komornú atmosféru, ideálnu na meditáciu alebo relax.
Vo večerných hodinách prirodzené svetlo nahradí minimalistické osvetlenie v tvare japonských lampiónov z ručného papiera washi.
Lokálne materiály
Nielen pri samotnej konštrukcii stavby sa architekt odvolával na tamojší región. Pri výbere materiálov stavil rovnako ako aj miestni na keramické zateplené murivo a železobetónové prvky.
Tie sú doplnené klasickou bielou fasádou, pálenou keramickou krytinou s nadväznosťou na miestne stavby. Ikonické tienidlá v sebe nesú drevo z českých jedlí a smrekov, akurát s bielym lakovaním.
Sedemmetrový strop aj dvojmetrové okno
Za múrmi tejto na prvý pohľad historickej sakrálnej stavby narazíte na prekvapivo moderný interiér, ktorému by ste isto nepriradili podobu vidieckej stodoly.
Spodná časť domu si vás získa sedemmetrovým stropom v hlavnej spoločenskej miestnosti a dvojmetrovým kruhovým oknom priamo nad výstupom na vonkajšiu terasu, ktoré vnáša do interiéru ďalšie slnečné lúče.
Kuchyňa a jedálenská časť
Náprotivná strana je využívaná ako jedálenská časť so stolom a stoličkami zo svetlého dubového dreva. Výrazný prvok predstavuje drevená zakrivená kuchyňa aj s ostrovčekom z indickej žuly shivakashi.
K ostrovčeku pripadajú aj barové stoličky a drevené skrinky sú v kuchyni doplnené o mozaikovitú pracovnú dosku.
V kuchynskej aj jedálenskej časti sú zvolené identické závesné svietidlá s bielymi minimalistickými valčekmi. Lampióny v relaxačnej obývacej časti zasa predstavujú oveľa výraznejší doplnok.
Na prízemí sa ešte nachádza technická miestnosť, kúpeľňa, samostatná toaleta a spálňa s umeleckými prvkami a výstupom na terasu.
Apartmán na poschodí
Štýl vrchného podlažia sa nesie v znamení samostatného apartmánu so spálňou, kúpeľňou a ateliérom. Zavedie vás sem mierne rotované schodisko v obklopení čisto bielych stien a stropu.
Priestor je tematicky rozdelený na spodnú a vrchnú časť, čo ocenia všetky umelecky založené duše. V spodnej časti domu sa okrem hlavnej miestnosti nachádza aj kúpeľňa, toaleta, technická miestnosť a jedna zo spální.
Horné poschodie je koncipované ako samostatný apartmán so spálňou, kúpeľňou a ateliérom s veľkými strešnými oknami, ktoré presvetľujú kompletne dobiela ladený priestor.
Kúpeľňa
V kúpeľni, naopak, prevládajú zemité farby, drevo a biely obklad okolo sprchového kúta. Ten je doplnený aj samostatnou vaňou, prírodne pôsobiacim umývadlom na drevenej doske aj so zlatými kohútikmi a asymetrickým zrkadlom.
Ocenili ho
Odvážny a nekonvenčný projekt ocenila aj porota prestížnej súťaže Interiér roku 2024, kde Dom Oskar získal hlavnú cenu.
„Dom Oskar vzbudil u odbornej poroty asi najväčšiu diskusiu zo všetkých absolútnych víťazov za desať rokov existencie ocenenia. Je naozaj veľmi výrazný. Nakoniec porota vyzdvihla a ocenila sebavedomé rozhodnutie realizovať stavbu v tejto podobe. Vyvoláva silné emócie, ale to je pri architektúre vlastne úplne v poriadku,“ uviedol zakladateľ a riaditeľ súťaže Petr Tschakert.
Dom Oskar
Štúdio: Jan Žaloudek Architekt
Architekti: MgA. Jan Žaloudek
Lokalita: Kamenná Lhota (Borotín), Česká republika
Plocha: 180 m² (úžitková plocha: 154 m²)
Realizácia: 2025
Foto: BoysPlayNice