Zdroj: Tiago Casanova

Ako premenili starý rybársky dom na dva moderné byty

23. 02. 2021
Zdieľať

V Portugalskom meste Aveiro nájdete veľmi zaujímavú historickú architektúru a mnoho domov s pestrofarebnými fasádami. Staré úzke rybárske domy si vyžadujú rekonštrukcie, nielen z hľadiska novej funkcie a modernizácie. Stretávajú sa tiež s necitlivým prístupom bývalých majiteľov, a tak nová rekonštrukcia neraz znamená objavovanie pôvodnej podoby domu.

Staré rybárske domy sú tu postavené z veľkej časti z adobe –  nepálených, na slnku sušených tehál z prírodných zložiek. Tento starodávny stavebný materiál sa vyrába z hliny, piesku, slamy a trávy. Pridaním vody ho stavebníci vytvarujú do tehál a nechajú na horúcom slnku vysušiť. Adobe tvorí aj základ historického domu, ktorý architekti nazvali Casa da Beiramar.

Prečítajte si tiež
Ako dokázali predĺžiť život starému vidieckemu domu s typickou miestnou formou

Dva vchody = dva byty

Rekonštruovaný dom mal za svoj život viaceré funkcie – zvyčajne však fungoval ako jeden celok. Cieľom architektov bolo nájsť a vytiahnuť na svetlo sveta pôvodné prvky stavby a interiér upraviť do praktickej podoby, vyhovujúcej modernému životnému štýlu.

Rekonštruovaný rybársky dom v Portugalsku

Rekonštruovaný dom mal za svoj život viaceré funkcie. Zdroj: Tiago Casanova

Požiadavkou majiteľov bola flexibilita interiéru. Ich cieľom bolo totiž z pôvodne jednotného interiéru domu vytvoriť dva samostatné byty – každý na inom podlaží, a súčasťou jedného mala byť aj ambulancia pre psychológa. Vďaka tomu, že dom mal pôvodne dva vchody, sa túto predstavu podarilo naplniť bez väčších komplikácií.

Interiér rybárskeho domu po rekonštrukcii

Cieľom architektov bolo zachovať pôvodné prvky stavby a interiér upraviť do praktickej podoby vyhovujúcej modernému životnému štýlu. Zdroj: Tiago Casanova

Drevo a adobe posilnila oceľ a farebné dlaždice

Základom rekonštrukcie podľa architektov bolo uchopiť a prispôsobiť tradičné stavebné metódy: obnova a spevnenie dreva, revitalizácia existujúcej podlahy a stien, aby mali lepšie tepelné a akustické správanie, údržba okien, dverí a iných konštrukčných a ozdobných prvkov.

Kuchyňa s orientálnymi dverami

Interiér je vzdušný a čistý. Zdroj: Tiago Casanova

Najdôležitejším momentom však bolo očistenie a posilnenie pôvodných stavebných konštrukcií. To autori premeny dosiahli použitím dvoch nových materiálov: ocele a farebných dlaždíc – niektoré sú nové, iné staré – tie poukazujú na nový život historickej stavby.

Prečítajte si tiež
Pôvodné múry boli problémom, nakoniec sa stal kameň dominantou bytu
Výhľad z bytu do vnútra domu

Zdroj: Tiago Casanova

Pôvodná terasa už neexistovala, dnes je tu opäť

Za posledné desaťročia pribudli rôzne stavebné prvky aj na juhovýchodnej fasáde domu. Výrazne zasiahli do priestoru bývalej terasy. Pri aktuálnej rekonštrukcii sa architekti rozhodli tieto pridané stavby zbúrať. Novým veľkým oknom spojili očistený priestor terasy s interiérom. Dnes umožňuje intenzívne prepojenie s exteriérom a funkčné využitie terasy, kde sa domáci stretávajú pri vonkajšom krbe a chutnom jedle.

Zasklený balkón s vaňou

Zasklený balkón je využívaný ako miesto na kúpanie. Zdroj: Tiago Casanova

Vaňa s výhľadom na plnú ulicu a svieže farby

Na prvom poschodí vznikol zasklený balkón, ktorý sa využíva ako miesto na kúpanie. Uprostred balkóna stojí historická vaňa a optický predel medzi intimitou očisty a otvoreným výhľadom na preplnenú ulicu tvorí iba biely záves. Veľmi pôsobivé a osviežujúce v interiéri oboch podlaží sú kombinácie bielej a výraznej žltej, bielej a tmavomodrej. Uzučký dom po rekonštrukcii pôsobí presvetlene, moderne a sviežo.

Schodisko s modrými stenami

Veľmi pôsobivé a osviežujúce v interiéri oboch podlaží sú kombinácie bielej a výraznej žltej a tiež bielej a tmavomodrej. Zdroj: Tiago Casanova

Casa da Beiramar

Architektonický ateliér: Merooficina

Tím: Catarina Ribeiro, Vitório Leite, Miguel Alonso, Rita Serra e Silva

Lokalita: Beiramar, Aveiro, Portugalsko

plocha: 150 m²

realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Tiago Casanova

Nákresy a model: Merooficina

Kategória: Návšteva
Tagy: dvojdomy historické budovy moderné bývanie rodinné domy
Zdieľať článok

Diskusia