Po zatvorení dverí sa poschodie mení na samostatný byt. Ako vyzerá dom architekta, v ktorom má súkromie prioritu?

09. 10. 2023
Zdieľať

Za hrdzavou bránou málo frekventovanej vajnorskej ulice sa otvára úplne iný svet. Neveľký pozemok bol kedysi záhradou patriacou k susednému domu. Dnes je mikrosvetom rodinky architekta Matúša Gondeka. Od ulice nenápadná stavba ukrytá za cortenovou bránou (cielene hrdzavejúci plech) sa otvára do súkromia pozemku z dvoch strán.

Architekti nazývajú stavbu domom dva v jednom, pretože je zložený z dvoch hmôt, uložených do tvaru písmena L. Vďaka nim pôsobí jemnejšie, opticky pestrejšie a zároveň vznikli tri vonkajšie zóny s rôznymi funkciami. Novostavbu od susedných domov delia rovnaké rozstupy.

Potreba súkromia

„Pri osadzovaní domu v rámci pozemku som uvažoval nad viacerými možnosťami. Ako základné kritérium som stanovil dostatočnú mieru súkromia pri zachovaní čo najväčšej záhrady. Najskôr mi z týchto faktov vyšlo riešenie postaviť dom ako hradbu medzi ulicu a zvyšný pozemok. Čoskoro som si však uvedomil potrebu rôznych úrovní súkromia, a tak vznikol dom, ktorého prvé podlažie je plynulou súčasťou okolitého pozemku a delí ho na tri časti,“ začína debatu Matúš Gondek.

Exteriér domu so záhradou, bazénom a betónovou krytou terasou so záhradným nábytkom.

Dom vo Vajnoroch je dielom Matúša Gondeka a Branislava Hantabala z architektonického ateliéru Playarchitects. Zdroj: Miro Pochyba

Tri zóny vonku

Exteriér stavby sa začína vjazdom – vstupným dvorom, ktorý zľava uzatvárajú skladové priestory. Za domom je drevená terasa s vyrastenou jabloňou a hruškou. Nadväzuje na spálňu rodičov a slúži na ich oddych.

Najväčšia a zároveň najpríjemnejšia exteriérová časť sa rozvíja od hlavnej brány a spoločenskej hmoty domu. Domáci tu majú pohodlné miesto s vlastnou mikroklímou – okrasnú záhradku s obrovským figovníkom a betónovú terasu s vonkajšou kuchynkou, ktorá nadväzuje na spoločenskú časť interiéru. Na terase sa dá osviežiť v plytšom bazéniku.

Exteriér domu s bazénikom a betónovou presklenou terasou.

Na dennú zónu nadväzuje betónová terasa s bazénikom a záhradou. Zdroj: Miro Pochyba

Titánzinok verzus drevo

Dve hmoty domu rozoznáte už na prvý pohľad, majú totiž rôzne fasády. Spoločenský domček, ktorý tvorí kuchyňa s obývačkou s otvoreným krovom a priznaným betónom, obaľuje titánzinok. Druhá stavba, súkromná, je obložená hranolmi zo sibírskeho smrekovca. Zahŕňa spálňu rodičov, ktorá sa zatvorením dverí premení na samostatný byt s vlastnou kúpeľňou a šatníkom.

„Dôležité pre nás bolo mať vlastné rodičovské súkromie na prízemí, v jednej rovine s vonkajším priestorom – s terasou a so záhradkou na oddych a s druhou určenou na denné aktivity a pre návštevy. Zároveň sme chceli, aby mal dom viac hmôt a nevyzeral masívne ani z ulice,“ vysvetľuje Matúš Gondek.

Spálňa s manželskou posteľou, drevenou policovou zostavou za jej čelom, televízorom na stene a veľkoformátovým oknom so vstupom na terasu.

Špecialitou spálne sú biele vápenno-pieskové tehly, vhodné do interiéru i exteriéru, ktoré majú vnútri dutinky na všetky inštalácie a nemusia sa omietať. Majú výbornú tepelnú kapacitu, akumulačný efekt a zároveň fungujú protihlukovo. Zdroj: Miro Pochyba

Domček v korunách

Nad záhradno-obytnou platformou sa týči druhé podlažie pre deti a návštevy, ktoré sa dá v prípade potreby premeniť na samostatný byt. Zahŕňa dve miestnosti – mediálnu, respektíve hosťovskú, ktorá v čase pandémie slúžila ako domáca učebňa pre syna, detskú izbu a samostatnú kúpeľňu. Keď príde na návštevu babka, majú s vnukom vlastné poschodie, nezávislé od priestorov, ktoré obývajú rodičia.

Prečítajte si tiež
Zo starej nehnuteľnosti je dnes vzácny klenot! Jedinečné prvky, veľa svetla a súkromia pre obe deti

„V mojej predstave je to domček vystrčený do korún zachovaných záhradných stromov. Z tohto dôvodu som okná poschodia orientoval priamo na stromy. Rozdelenie domu na ‚domček‘ a ‚stodolu‘, teda dva menšie objekty, má za cieľ zmenšiť mierku domu. Taktiež je výrazom členenia na dennú časť umiestnenú bližšie do ulice a nočnú časť umiestnenú v pokoji vnútorných záhrad,“ spresňuje architekt.

Podkrovná detská izba s dreveným nábytkom s množstvom hračiek a priznaným betónom na stenách.

Horné podlažie sa dá v prípade potreby premeniť na samostatný byt. Zahŕňa detskú a hosťovskú izbu a kúpeľňu. Zdroj: Miro Pochyba

S vlastnou mikroklímou

Celková podoba domu – sklon strechy a tvar objemov – nadväzuje na okolité staršie stavby. Materiálovo sa však od nich odlišuje. K atmosfére stavby prispieva aj zelená strecha nad dennou zónou. Spolu so zeleňou v záhrade pozitívne vplýva na mikroklímu na pozemku a tlmí letné prehrievanie priestorov. Navyše takto ani ulica neprišla o svoj kúsok prírody.

Prečítajte si tiež
Zdravé a ekonomicky výhodné bývanie v Borinke? Jednopodlažná drevostavba so zelenou strechou a átriom

Rodinný dom Vajnory Kratiny

Autori: PLAYARCHITECTSMatúš Gondek a Branislav Hantabal
Lokalita: Bratislava-Vajnory
Realizácia: 2017 – 2020
Plocha pozemku: 434 m2
Zastavaná plocha: 122 m2
Podlahová plocha: 173 m2
Úžitková plocha: 124 m2
Obstavaný objem: 625 m3
Zateplenie objektu: Minerálna vata hrúbky 24 cm na fasádach a 40 cm na strechách, vkladaná do fasádneho roštu kombnovanej konštrukcie oceľ a drevo.
Izolácia striech: strešná PVC fólia.
Podlahy: prírodné lepené marmoleum.
Vykurovanie a chladenie: tepelné čerpadlo vzduch – voda.
Vetranie: pomocou rekuperačnej jednotky.
Technické riešenie: Monolitická železobetónová stavba s odvetrávanými fasádami. Súčasťou všetkých betónových horizontálnych konštrukcií sú rozvody chladenia vrátane šikmej strechy. Krov nad detskými izbami je drevená hambálková konštrukcia.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: drevená fasáda moderná architektúra rodinný dom titánzinok
Zdieľať článok
Premýšľate nad vlastným domom? Tieto fakty vplývajú na úsporuDom z tehly

Premýšľate nad vlastným domom? Tieto fakty vplývajú na úsporu

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Aj z lenivosti môže vzniknúť pekné bývanie – navyše viacgeneračnéDom z tehly

Aj z lenivosti môže vzniknúť pekné bývanie – navyše viacgeneračné

Diskusia