Zdroj: Alvis Rozenbergs

Prefabrikovaný dom skrýva čarovný a útulný priestor. Z ulice by ste si ho ani nevšimli!

30. 03. 2021
Zdieľať

Pôvodnú stavbu na pozemku už nebolo možné zachrániť. Napriek tomu sa ju podarilo pretaviť do novostavby, architekti sa totiž starým domom inšpirovali. Dom s drevenou fasádou z dielne ateliéru Open AD je zo strany ulice skromný a nenápadný, zo strany záhrady moderný, dynamický a otvorený.

Základom, z ktorého museli autori návrhu rodinného domu vychádzať, boli miestne stavebné tradície, ktoré sú vzhľadom na špecifickú atmosféru mestečka dosť prísne: typický trojuholníkový tvar, drevená fasáda, úzke predné okná a šindľová strecha. K tomu doplnili detaily typické pre starý dom, ktorý predchádzal novému.

Dom s drevenou fasádou

Dom s drevenou fasádou je zo strany ulice skromný a nenápadný. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Drevený obklad je zo sibírskeho smrekovca, ktorý postupom času nadobudne svetlosivý odtieň. Mimochodom, sivá farba, ktorá zjednocuje farbu mora a oblohy, sa stala farbou modernej Pavilosty – pobrežného mesta s prísnymi stavebnými predpismi.

Prečítajte si tiež
Moderný drevený bungalov z prefabrikátov zmontovali na mieste
Dom s terasou a záhradou

Interiér je krásne prepojený s exteriérom. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Vysoké okná, svetlíky, terasa s pergolou

Jednopodlažný dom nie je vôbec tmavý, práve naopak. Vďaka vysokým oknám orientovaným na západ a svetlíkom nad kuchyňou a obývacou izbou je zaliaty prirodzeným svetlom.

Terasa s pergolou a s východom do záhrady

Keďže stavba má tvar písmena L, vznikla terasa chránená z dvoch strán stenami. Dopĺňa pôdorys domu do tvaru obdĺžnika a zároveň prepája interiér so záhradou. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Po vstupe do domu sa ocitnete v chodbe. Napravo sú dve spálne, hlavná má vlastnú kúpeľňu a šatník. Naľavo od vstupu je väčšia kúpeľňa a technická miestnosť. Krátka chodba ústi do otvorenej kuchyne s jedálňou a obývačkou, z ktorej je výstup na terasu. Časť terasy je prekrytá pergolou.

Presklená obývačka s krbom

Osvetlenie obývacej izby je navrhnuté tak, aby pripomínalo šnúry na vešanie vypranej bielizne. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Retro dizajn a vtipné riešenia

Interiér rozveseľujú viaceré hravé detaily. Aj v tomto prípade sa architekti inšpirovali miestnymi zvykmi. Napríklad – osvetlenie obývacej izby je navrhnuté tak, aby pripomínalo šnúry na vešanie vypranej bielizne. Nájdete tu tiež veľa historizujúcich detailov – retro dizajn chladničky, okrúhle vypínače, medené batérie s úplne jednoduchými kohútikmi, či dvere s dizajnom starého opotrebovaného dreva.

Prečítajte si tiež
Poctivý vidiecky interiér v montovanom dome postavenom za 4 dni!
Kúpeľňa s medenými prvkami

Moderná kúpeľňa s medenými prvkami. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Dom „postavili“ vo fabrike

Zaujímavosťou, ktorú by ste zrejme pri pohľade na stavbu nepredpokladali, je skutočnosť, že dom nebol postavený na pozemku, ale vznikol ako zákazkový prefabrikát. Vďaka tomu boli práce na pozemku minimálne a nerušili obyvateľov okolia ako bežná stavba. Ďalšou výhodou bolo plynulé dodanie. Tento prístup zároveň chránil starú záhradu s ovocným sadom. K pôvodným jabloniam pribudli rôzne trvalky a trávy.

Kuchyňa s retro chladničkou

Retro dizajn chladničky oživuje kuchyňu. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Chránená terasa spája dom so záhradou

Keďže stavba má tvar písmena L, vznikla terasa chránená z dvoch strán stenami. Dopĺňa pôdorys domu do tvaru obdĺžnika a zároveň prepája interiér so záhradou. V zadnej časti záhrady je menšia technická stavba – sklad so vstavaným zákutím na palivové drevo. V celom dome je podlahové kúrenie, izolácia je riešená prírodne bez peny.

Prečítajte si tiež
Z ulice nenápadné rodinné domy vás pri pohľade zo záhrady prekvapia
Dom s terasou a záhradnou časťou

Interiér je krásne prepojený s exteriérom. V pozadí je technická stavba. Zdroj: Alvis Rozenbergs

RD v Paviloste

Architektonický ateliér: Open AD

Autori: Zane Tetere – Sulce, Ansis Kempelis

Lokalita: Pavilosta, Lotyšsko 

Realizácia: 2019 

Sabína Zavarská

Foto: Alvis Rozenbergs

Kategória: Návšteva
Tagy: jednopodlažné domy krytá terasa moderné bývanie montované domy pergoly rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia