Pôvodný statok mal mnoho negatív a úžasné okolie. Čomu sa tešia majitelia dnes?
Základným zadaním, s ktorým sa majitelia starej hospodárskej budovy obrátili na architektov z ateliéru Coldefy, bola obnova a rozšírenie statku z 19. storočia. Želali si, aby na jeho mieste vznikla rodinná rezidencia s bazénom a s krásnou záhradou, pritom však mala nadväzovať na okolité prostredie a vidiecky štýl miestnych stavieb.
Východiskovým bodom premeny – nielen vzhľadu, ale aj účelu – statku bola hospodárska budova Comte de M. z 19. storočia. Stála okolo nádvoria v tvare písmena U. Všade okolo sa nachádza krásne prostredie, veľká záhrada a okraj lesa, ktorý sa stal útočiskom biodiverzity.
Neďaleko od stavby je prírodné golfové ihrisko, ktoré vedie cez les. Vzácny pozemok a historická budova si vyžadovali špeciálny prístup zo strany architektov. Pri návrhu rekonštrukcie a rozšírenia budovy sa snažili poukázať na historické čaro pôvodnej stavby a zároveň zachovať prírodné prostredie.
Obmedzenia, s ktorými sa museli architekti vysporiadať
Hospodárska budova mala pôvodne úzke priestory s nízkymi stropmi, ktoré pôsobili stiesnene a tmavo. Nepomohla tomu ani niekdajšia prístavba určená na technické vybavenie, potrebné pre domácnosť (ohrievač vody, poistky, práčovňa, pivnica, garáž).
Ďalšia prístavba vytvára priestor na rodinný relax s bazénom, s hlavnou budovou ju spája sklenená chodba. Zdroj: Julien Lanoo
Bola totiž orientovaná na juh, čo bránilo využívaniu prirodzeného svetla a tepla. Prístavba ani materiálovo nezodpovedala hlavnej stavbe, navyše niektoré časti boli zasiahnuté plesňami a diagnózy odhalili tiež prítomnosť azbestu. Takže i toto všetko bolo potrebné vyriešiť predtým, ako bolo možné navrhnutý projekt realizovať.
Nová vstupná zóna: súkromie, aj prirodzené svetlo
Základným momentom rekonštrukcie sa stala nová vstupná zóna na pozemok. Vďaka nej je dvor rezidencie uzavretý a vytvára tak súkromné patio, na ktoré „pozerajú“ mnohé miestnosti v dome. Stavbe pribudlo veľkorysé rozšírenie s južne orientovanou fasádou, ktorá vnáša do priestoru prirodzené svetlo.
Ďalšia prístavba vytvára priestor na rodinný relax s bazénom, s hlavnou budovou ju spája sklenená chodba. Nové rozšírenia vďaka použitým materiálom splývajú s okolím, prístavba na juhu prirodzene zapadá do riešenia pôvodného statku.
Oceľové vikiere vnášajú dnu les a záhradu
Hlavná hospodárska budova prešla len malými zmenami. Architektom sa podarilo zachovať podobu starej fasády farmy. Zostal čierny sokel, obnovená je i na bielo natretá tehla – ako bola pôvodne. Poškodené škridle na streche nahradili podobné strešné okná, aby sa zachoval autentický ráz budovy. Nové časti prepájajú interiér s exteriérom: pribudli veľké otvory – vikiere vyrobené z ocele. Krásny výhľad, buď na les, na golfové ihrisko alebo na záhradu, je aj zo schodísk vedúcich na horné poschodia.
Opaľované drevo
Drevený rám novo postavených budov je pokrytý obkladom z opaľovaného dreva. Bolo vybrané špeciálne preto, aby podporilo pôvodnú farebnú schému, ale zároveň ponúka aj vynikajúcu odolnosť v priebehu času. Prístrešok na auto je vyrobený z lamelového dreva. Všetky výrobky hliníkového stolárstva ladia s farbami hlavnej hospodárskej budovy. Zvody dažďovej vody síce vidno, ale sú integrované do dizajnu fasády. Tie exponované pokrýva zinok.
Nesmiernou výhodou rezidencie je veľký pozemok s odrastenými stromami čnejúcimi do výšky niekoľkých metrov. Exteriér spestrujú rôzne kamenné chodníčky a neodmysliteľný bazén. V interiéri dominuje svetlé drevo a biela farba doplnená sivou.
Residence G
Architektonický ateliér: Coldefy
Réžia projektu: Isabel Van Haute
Projektová manažérka: Sophie Graux
Krajinár: Krajinár Thomas Leplat
Lokalita: Severné Francúzsko
Existujúca plocha pred prácami: 382 m²
Dekonštruovaná plocha: 158 m²
Vytvorená plocha: 174 m²
Celková plocha projektu: 398 m²
Pozemok a okolie: 13 000 m²
Projekt: 2018
Realizácia: 2019
- Exteriér spestrujú rôzne kamenné chodníčky.
- Pôvodný statok dostal novú podobu.
- Pôvodná budova dostala nový rozmer.
- Kuchyňa.
- Nové časti prepájajú interiér s exteriérom: pribudli veľké otvory – vikiere vyrobené z ocele. Krásny výhľad, buď na les, na golfové ihrisko alebo na záhradu, je aj zo schodísk vedúcich na horné poschodia.
- Sklenená chodba vytvára zaujímavú atmosféru aj v interiéri.
- Schodisko.
- Prístavbu spája s hlavnou budovou sklenená chodba.
- Drevený rám novo postavených budov je pokrytý obkladom z opaľovaného dreva.
- Nové časti prepájajú interiér s exteriérom: pribudli veľké otvory – vikiere vyrobené z ocele.
- Drevený rám novo postavených budov je pokrytý obkladom z opaľovaného dreva.
- Ďalšia prístavba vytvára priestor na rodinný relax s bazénom, s hlavnou budovou ju spája sklenená chodba.
- Veľké presklené časti rezidencie.
- Pri návrhu rekonštrukcie a rozšírenia budovy sa snažili poukázať na historické čaro pôvodnej stavby a zároveň zachovať prírodné prostredie.
- V interiéri dominuje svetlé drevo a biela farba doplnená sivou.
- V interiéri dominuje svetlé drevo a biela farba doplnená sivou.
- Ďalšia prístavba vytvára priestor na rodinný relax s bazénom, s hlavnou budovou ju spája sklenená chodba.
- Rezidencia má veľkú záhradu.
- Výhľad do záhrady.
- Nesmiernou výhodou rezidencie je veľký pozemok s odrastenými stromami čnejúcimi sa do výšky niekoľkých metrov.
- Plán rezidencie.
Sabína Zavarská
Foto: Julien Lanoo
Zdroj: v2com