Zdroj: Filip Šlapal

Pôvodne vidiecky statok, neskôr škola a dnes vkusné bývanie na chalupe

12. 06. 2021
Zdieľať

Citlivú rekonštrukciu budovy, ktorá pôvodne slúžila ako statok a neskôr bola prestavaná na školu, pre manželov Karáskovcov navrhol architekt Tomáš Beránek.

Rozľahlá dedinská stavba s tzv. vejminkom bola v žalostnom stave, majitelia sa však zamilovali do veľkých okien a starobylého charakteru domu. Rekonštrukcia budovy a jej interiéru znamenala množstvo konzultácií s pamiatkarmi, napríklad na zachovanie charakteru domu sa nesmelo pohnúť s dispozíciami. Aj v novozrekonštruovanom interiéri je preto vidno školský duch stavby a odtiaľ pochádza aj nový názov chalupy.

Prečítajte si tiež
Z tmavej kutice na Liptove pôvabná chalupa so slovenským srdcom
interiér rekonštruovanej chalupy

Historická hodnota domu sa prejavila aj vo výbere použitých materiálov a v citlivo zrepasovanom krove s pôvodnými trámami, pôvodnom štíte a šindľovej streche. Zdroj: Filip Šlapal

Autori interiéru sa snažili zachovať čo najviac pôvodných prvkov – napríklad dvere so starým kovaním, zároveň si však uvedomovali, že interiér musí slúžiť modernému človeku 21. storočia.

Majitelia si priali, aby sa na chalupe mohli stretávať s veľkou rodinou a mnohými priateľmi, teda aby tu bol dostatok kapacít na prenocovanie. Tomáš Beránek preto vymyslel originálne zabudované vykurované spacie kóje a umiestnil ich na otvorenú povalu, ktorú nebolo možné kvôli pamiatkovej ochrane zatepliť.

interiér rekonštruovanej chalupy

Zdroj: Filip Šlapal

Interiérová dizajnérka Adéla Lipár Kudrnová dostala za úlohu štýlovo a farebne zladiť čistý základ. Do veľkorysých priestorov, kam vďaka rozmerným oknám preniká veľké množstvo prirodzeného svetla, vybrala výrazné tapety, ktoré svojimi kvetinovým motívmi odkazujú na okolitú prírodu i historickú povahu chalupy.

interiér rekonštruovanej chalupy

Výrazné tapety, ktoré svojimi kvetinovým motívmi odkazujú na okolitú prírodu i historickú povahu chalupy. Zdroj: Filip Šlapal

Ani dizajnérka, ani majitelia sa neboja farieb a kombinácie starých a nových kusov nábytku. Veľkú časť vybavenia preto Adéla Lipár Kudrnová zaobstarala v starožitníctvach a nechala zrepasovať a nanovo očalúniť. Časť použitých skríň a doplnkov tiež objavila s majiteľmi priamo v chalupe a dala im nový náter v sýtych farbách.

Prečítajte si tiež
Storočná chalupa sa dočkala znovuzrodenia! Okrem rekonštrukcie aj vkusné rozšírenie

Starý nábytok a doplnky bolo potrebné vyvážiť súčasným dizajnom. V interiéri tak výraznú úlohu hrajú napríklad veľké svietidlá škandinávskych značiek, ktoré si dobre rozumejú so súčasným českým dizajnom, či už ide o nábytok TON, mmcité alebo Plody. Majiteľka chalupy túžila po varení na starej platni, preto hlavnej miestnosti dominuje novopostavený kachľový sporák.

interiér rekonštruovanej chalupy

V spálni sa podarilo zachrániť pôvodnú kachľovú pec. Zdroj: Filip Šlapal

Javorek leží v tesnej blízkosti Jimramova, kde sa narodil Jan Karafiát, jeho Chrobáčiky sú tak v kraji všadeprítomné a nechýbajú ani v tomto interiéri. Interiérová dizajnérka oslovila Silviu Luběnovou tvoriacu pod značkou Maestrokatastrof, ktorá vytvorila sériu nástenných tanierov s motívom chrobáčikov. Pôvodnú funkciu chalupy sa Adéla Lipár Kudrnová snažila v náznakoch pripomenúť aj výberom niektorých doplnkov – školskými plagátmi umiestnenými v chodbe alebo žinenkami na sedenie na povale.

interiér rekonštruovanej chalupy

Zdroj: Filip Šlapal

Samostatnou kapitolou rekonštrukcie interiéru NA ŠKOLE je vejminek, teda domček priliehajúci k hlavnej budove bývalej školy. Zadanie majiteľov bolo, aby tento hosťovský domček pôsobil odľahčene, až „stredomorsky“. Dizajnérka zvolila modrú maľovku doplnenú nábytkom vo výrazných farebných odtieňoch. Víkendový nádych dodávajú vejminku aj outdoorové kusy nábytku použité v interiéri (napr. stoličky a koberec).

Prečítajte si tiež
Nezvyčajná, a pritom tradičná chalupa v moravsko-sliezskych horách
interiér rekonštruovanej chalupy

Novopostavený kachľový sporák. Zdroj: Filip Šlapal

Autori interiéru:

Adéla Lipár Kudrnová

Ing. arch. Tomáš Beránek

Foto: Filip Šlapal

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: chalupy chata rekonštrukcia chalupy vidiecke domy
Zdieľať článok

Diskusia